Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pelvik Enfeksiyon

Pelvik Enfeksiyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Kadınlarda genital bölgeler bazı farklı isimlerle tanımlanırlar. Kadınların genital bölgelerinin iç yukarı kısmının kemik çatısı pelvis olarak nitelendirilir. Bunun yanında pelvik olarak nitelendirilen bölge ise kemik çatı ve iç bölgesine ait olan bölgedir. Bu genital bölgenin üst kısmında yer alan bölgede meydana gelen virüs nedenli, bakteri nedenli olarak gerçekleşen mikrobiyolojik etkilerden doğan enfeksiyonlarda pelvik enfeksiyonu adını alır. Pelvik enfeksiyonların ortaya çıkma nedenleri genelde cinsel birleşme ile bulaşan bakterilerden dolayıdır. Ancak yine bunun yanı sıra cerrahi müdahale sonrasında da meydana gelebilir. Doğum, kürtaj veya bu bölgede yapılan cerrahi müdahaleler ya da sezaryen, rahimde gerçekleştirilen operasyonlar nedeniyle meydana gelir. Fakat en çok görülen pelvik enfeksiyonları PID adını alan ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Bireyin sağlığını olumsuz şekilde etkileyen bu durum, kadınların kısır kalmasında önemli etkileri olan fallop tüplerindeki tıkanıklığa neden olabilmektedir.

Pelvik enfeksiyon, genellikle çok eşli olarak bir yaşam süren insanlarda meydana gelir. Bunun nedeni birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girmektir. Bireyin kendinin ya da eşinin çok eşli olması buna neden olan durumlardır. Daha önceden bireyin pelvik enfeksiyona yakalanması ve bunun sonrasında bireyin sağlığına yeterli özeni göstermemesi gibi durumlarda enfeksiyonun oluşmasına yol açar.

Pelvik enfeksiyonun başlangıç alanı ilk olarak pelvik kısmın ön kısmı olan rahim ağzıdır. Rahim ağzında etkili olan enfeksiyon daha sonra koşulların yeterli olması sonrasında yukarı doğru hareket eder ve yukarı bölgeye doğru ilerler. Bu yayılış sonucunda rahmin iç kısmı, fallop tüpleri, daha sonra ilerleyen bölümde pelvis iç organları, karında bulunan iç zar ve diğer karın organlarına kadar ilerler. Bireyin doğal savunma mekanizması aslına bakılırsa enfeksiyonun başlangıç noktası olan rahim ağzı kısmında enfeksiyonun yayılmasını durdurabilir. Ancak enfeksiyona neden olan etkenlerin rahim ağzına yoğun hücumu nedeni dolayısıyla veya bireyin vücut savunmasının yetersiz kalması ile ve bunlara ek olarak kolaylaştırıcı etkilerin oluşması sonucunda; rahim ağzında meydana gelen enfeksiyon yukarılara doğru ilerleyerek enfeksiyonun yukarı bölgedeki organlara ve bölgeye yayılmasına neden olur. Bu yolla da pelvik enfeksiyon adını verdiğimi durum meydana gelir.Rahim ağzı, bu tür enfeksiyonların üst bölgelere yayılmasına karşı oluşan bir engel gibidir. Bu sayede pelvik enfeksiyon rahim ağzı tarafından engellenir. Bu engel, burada bulunan progesteron adlı hormon sayesinde daha sağlam olur ve enfeksiyonun yukarı doğru ilerleyişi engellenir. Ancak bireyin adet kanaması geçirdiği dönemlerde bu progesteron hormonu azalır ve bu engel zayıflar. Bu nedenle de bireyin adet kanaması gördüğü dönemlerde pelvik enfeksiyonların meydana gelme olasılığı yükselir

Pelvik Enfeksiyona Yakalanma Riski Nedir?

rahim-yoklugu

Pelvik enfeksiyonun meydana gelmesi bazı durumlarda bireyin hayatını tehdit edecek düzeyde olabilmektedir. Cerrahi müdahale sonucunda meydana gelen pelvik enfeksiyonların sayısında bir azalış meydana gelmektedir. Doğum, kürtaj gibi operasyonlarda steril bir ortamın oluşturulmaması gibi durumlar bu durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ancak pelvik enfeksiyonların çoğunlukla ortaya çıkmasına neden olan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Bunun dışında burada bulunan fallop tüplerinin tıkanması ya da daralması büyük bir risk meydana getirir. Bunun anlamı bireyin kısır kalmasıdır. Gebelik oluşsa bile, başka sorunlar meydana gelebilir. Pelvik alanda bulunan enfeksiyonlar bireyde rahatsız eden ve kalıcı olan ağrıların meydana gelmesine neden olabilir.

Pelvik alanda tüp ya da yumurtalık boşluklarında apse durumu ortaya çıkarsa, tıkanık olma durumu, yapışkanlık ya da kalıcı ağrıların ortaya çıkma riski artar. Bu apse patlarsa da karın içinde enfeksiyonun geniş bölgelere yayılma riski oluşur. Bu apsenin bir cerrah tarafından cerrahi müdahale ile boşaltılması gereklidir.

Pelvik Enfeksiyon Nedenleri Nelerdir?

Bakteri Nedenli Olarak Oluşan Pelvik Enfeksiyon

Pelvik enfeksiyon ya da daha bilinen adıyla yumurtalık enfeksiyonunun en yaygın nedenleri olarak bakteriler gösterilebilir. Bu bakteriler; Chlamydia trachomatis ve bel soğukluğuna neden olan  Neisseria gonorrhea adlı bakteriler aynı zamanda pelvik yani yumurtalık enfeksiyonlarının da en büyük nedenlerini oluştururlar. Bu bakteriler pelvik enfeksiyonun en büyük nedeni olan cinsel birliktelik sonucu bulaşırlar. Yumurtalık enfeksiyonu, bireyin rahim kısmından itibaren rahme, fallop tüplerine ve bununla da yumurtalıklara ve karında bulunan zar kısmına kadar yayılabilmektedir.

serviks

Yumurtalık yani pelvik enfeksiyonun risk faktörleri olarak kondum kullanmadan ya da korumasız olarak cinsel birliktelik kurmak gösterilebilir. Soğuk algınlığı yumurtalık enfeksiyonlarının ilerleyişine zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden de soğuk zeminde bulunmaktan kaçınmak ve soğuktan yeterince korunmamak enfeksiyonların meydana gelişini hızlandırır.

Pelvik enfeksiyon durumu cinsel yaşamı başlamış olan her kadında rastlanabilir durumdadır. Genç bireyler ve 25 yaş altında bulunan bireylerde daha sık şekilde bulunur. Bunların yanı sıra, vajinal duş yani vajinanın sık şekilde yıkanması durumu bu hastalığın riskini arttıran durumlardan biridir. Bunun nedeni olarak da, vajinanın yıkanması durumunda bakterilerin rahim ağzından,rahmin iç bölgelerine doğru ilerlemesinin kolaylaştırıldığı inancıdır. Bu yüzden vajinal duş olayı, jinekologlar tarafından desteklenmez.

Pelvik Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Pelvik enfeksiyon sık karşılaşılan bir durum olarak bir belirti vermez. Ancak bazı kadınlarda bazen ufak belirtilerle ortaya çıkabilir. Bunun örnekleri olarak, karın kısmının alt bölümünde orta şiddette ağrıların meydana gelmesi, karın bölgesinin sağ üst kısmında ağrıların meydana gelmesi, ateş ve titreme, bulantının oluşması, anormal şekilde adet kanaması yaşamak, anormal vajinal akıntı, idrar sırasında ağrıların meydana gelmesi, cinsel birliktelik sırasında ağrının oluşması gibi sorunlar çok sık olmasa da meydana gelebilir. Ancak bu tür sorunların meydana geliyor olması, pelvik enfeksiyonun var olduğu anlamını taşımaz. Bu tarz belirtilerin ortaya çıkması sonrasında bir uzmana yani bir jinekolağa giderek konunun daha detaylı şekilde araştırılması gereklidir.

Pelvik Enfeksiyon Tedavisi Nedir?

rahim

1.Antibiyotikler ile Pelvik Enfeksiyon Tedavisi

Yumurtalıklarda meydana gelen enfeksiyonların antibiyotikler kullanılarak tedavi edilmesini sağlamaya yöneliktir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ve pelvik enfeksiyona en fazla neden olan bakteri türlerinin her ikisinde de etkili olacak şekilde kullanılabilmektedir. Buna alternatif olarak da tedavinin belirli duyarlılığa göre ayarlanmasıdır. Kullanılması gereken antibiyotiklerin tam olarak kullanılması önemlidir. Enfeksiyon belirtileri kaybolsa da bireyin antibiyotiklere devam etmesi tam olarak iyileşme için oldukça önemlidir. Hastalığın nüksetmemesi için tam tedavi şarttır.

2.Dinlenme

Bol sıvı alımı ve yatakta dinlenme önerilerden bir diğeri olarak gösterilebilir. Pelvikte meydana gelen enfeksiyonun ilk başları ağrılı olabilir. Bu yüzden ağrı kesiciler kullanılabilir. Partnerlerin ikisininde tedavi edilmesi, enfeksiyonun yayılmasını engellemek amacıyla önemlidir.

3.Cerrahi Müdahale

Enfeksiyon sonucunda oluşan iltihabın sebep olduğu yapışkan hal, apse veya daha büyük kistlerin oluşmasına neden olduysa bunlar bir cerrahi müdahale ile giderilir. Bu durumda en çok kullanılan cerrahi laparoskopik cerrahidir. Laparoskopi sırasında doktor, karın bölgesinde bir kamera ile açılan delikler sayesinde oluşan apse ve kistlerin boşaltım işlemi gerçekleştirilir.

4.Yumurtalık İltihabının Engellenmesi

Pelvik iltihabının önlenmesi durumu öncelikle cinsel birleşme ile ortaya çıkabilecek hastalıkların engellenmesi ile oluşur. Bu da kondom kullanımının arttırılması ile gerçekleşir. Buna ek olarak cinsel birleşmenin gerçekleştirildiği kişi sayısının azaltımı da pelvik iltihabının önlenmesinde önemlidir. Şu nokta önemlidir. Eğer karın alt kısmında ağrı meydana geliyorsa bir jinekoloğa görünmeniz gerekmektedir. Ciddi komplikasyonları meydana geldiğinden dolayı ciddi bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.