Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Penis Derisinde Kuruluk ve Çatlama Neden Olur?

Penis bölgesinde kuruluk ve çatlama bazı nedenlerle görülebilir. Bölgedeki dikkatinizi çeken bu kuruluk ve çatlamalar korkulanın aksine önemli bir durum değildir. Genelde insanların aklına cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıkların geliyor fakat penis bölgesindeki kuruluk ve çatlamaların bununla alakası olmayabilir. Vücudun ter bezlerinin olduğu bütün bölgelerde olduğu gibi penis bölgesinde de oluşan bu kuruluk ve çatlamalar mantarlardan kaynaklı olabilir.

Vücudunuzun en hassas bölgelerinden olan penis bölgesinin temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Bölgeye zararlı gelecek kumaş türlerini ve çeşitli ürünleri kullanmamamız gerekir. Kuruluk ve çatlama erkeklerin başına ergenlik dönemlerinde sıkça gelir. Uzman doktorlar bunun nedenini yanlış yapılan mastürbasyonlara bağlarlar. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kullanılan prezervatifin kalitesinden ve daha değişik korunma yöntemlerinden dolayı da deride kuruluk ve çatlama olabilir.

Penis Derisinde Kuruluk ve Çatlamanın Nedenleri Nelerdir?

Penis bölgesinde kuruluklar çatlaklara yol açar. Bu çatlakların çeşitli nedenleri vardır. Penis bölgesi vücuttaki konumundan kaynaklı vücudun en hassas bölgesidir. O yüzden dikkatli davranmalı ve önlemler almalıyız. Sık sık iç çamaşırlarınızı değiştirmeniz gerekir. İdrarımızı yaptıktan sonra silmeniz ve yıkamanız önemlidir. Bu önlemleri almadığınız taktirde penis bölgesinin hijyenini sağlayamaz ve çeşitli iltihaplanmalara neden olabilirsiniz. Penis bölgesinde oluşan bu iltihaplanmalar peniste kuruluk, çatlamalar ve kızarıklıklara sebep olabilir. Penis bölgenizdeki iltihaplanmaları bu sorunlardan anlayabilirsiniz.

Penis bölgelerindeki kuruluk ve çatlama başka sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilir. Ama genel sorun hijyendir. Cinsel ilişki sırasında partnerinizden bulaşabilecek bakteriler bu duruma neden olabilir. O yüzden partnerinizin vücudunun temizliği sizin vücudunuzun temizliği kadar önemlidir. Partnerinizin vücudundan bulaşabilecek bakteriler penisinizde enfeksiyona neden olabilir.

1. Peniste Egzama

Penis bölgesinde yaygın görülen bir deri hastalığıdır. Penis bölgesinde kaşıntı ve kuruluğa neden olur. Peniste egzama rahatsızlığı genellikle bölgenin fazla nemli kalmasından dolayı ortaya çıkar. Bunun nedenlerinden bazıları da yapısı sert sabunlar kullanmak, cilde zarar veren temizlik ürünleri kullanmak ve cinsel ilişki esnasında kullanılan prezervatiflerden kaynaklı olabilir.

Peniste egzama penis üzerinde kuruluk ve döküntüye neden olur. Penis bölgesinde egzama, araştırmalara göre cinsel ilişki ile bulaşmaz. Egzamayı önlemek için kullandığınız iç çamaşırlarının kumaşına dikkat edilmelidir. Kaşıntıya neden olduğu için sert bir şekilde kaşırsanız bölgeyi egzama daha çok artabilir. Egzama ciltte kuruluğa neden olur, bu yüzden cilt kuruluğunu engelleyen kremler kullanılmalıdır. Vazelin kullanımı da tercih edilebilir.

2. Penis Mantarı

Penis derisinde kuruluk ve çatlaklık bazı soyulmalara neden olur. Bu olayın hijyenle alakası olduğu gibi bölgedeki bazı sorunlar da neden olabilir. Örneğin; penis mantarı denilen bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Penis mantarı penis başında kızarıklıklara, bölgede kaşıntılara ve soyulmalara neden olur. Vücudunuzun en hassas bölgelerinden biri penis bölgesi olduğu için penis mantarı genellikle yaz aylarında meydana gelir.

Yaz aylarında penis bölgenizde nem artar. Terleme de fazla olduğu için penis mantarı bu dönemde karşımıza çıkar. Bu olaya bağlı olarak yaz ayarlarında nemle beraber bakteriler mantara dönüşür. Penis mantarının başka bir olma nedeni ise cinsel organında mantar olan biriyle cinsel ilişkiye girmekte neden olabilir. Konunun uzmanı olan doktora başvurmanız gerekir.

3. Penis Bölgesinde Bit

Penis bölgesinde kuruluk ve çatlaklıklar bölgede oluşan bitlerden kaynaklı olabilir. Bölgede oluşan bitlerin oluşma sebebi tamamen bölgenin temizliğiyle alakalıdır. Bit kıl köklerine yerleşir. Aynı zamanda genital bölgesinde bit bulunan biriyle cinsel ilişkiye girmekte sebebiyet verebilir. Korkulacak bir tedavisi yoktur, ilaç ile çok basit bir şekilde tedavi edilebilir.

Penis Derisinde Kuruluk ve Çatlama Nasıl Geçer?

Penis bölgesinde kuruluklar ve çatlaklar doktor kontrolü ve ilaç tedavisi ile geçebilir. Yazımızda da bahsettiğimiz üzere en önemli yöntem vücut temizliğine önem vermektir. Vücudunuzun en hassas bölgesi olan penis bölgesinin hijyenini korumamız gerekir. Partnerinizle cinsel ilişki sonrası penis ucu silinmeli ve yıkanmalıdır.

Bölgenizin temizliği için giydiğiniz iç çamaşırları sıklıkla değiştirilmelidir. İdrar yaptıktan sonra penis ucu yıkanmalıdır. Bütün bunları yaptıktan sonra penis bölgenizde kuruluk ve çatlama devam ediyorsa uzman bir doktora başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.