Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Penis Mantarı, Peniste Kaşıntı, Kızarıklık Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar, yalnızca cinsel bölgede değil vücudun neresinde meydana gelirse gelsin sebep olduğu olumsuz görüntü sebebiyle özgüveni zedeleyen bir problemdir. Candida isimli mantarın ürümesiyle meydana gelen penis mantarının yanı sıra tüm erkek cinsel organ hastalıklarında çoğu kişi hastalığın türüne de bağlı olarak, meydana geldiği bölge itibarıyla doktora gitmeye çekinir. Ancak bu tutum, yayılmaya müsait olan mantar için daha elverişli bir yaşam ortamı hazırlar.

Penis Mantarının Nedenleri

kasık mantarı

Penis mantarının oluşumuyla alakalı toplumun genel görüşü kişisel hijyene dikkat etmemek olsa da bu problemin meydana gelmesine sebep olabilecek birçok faktör bulunur.

1. Korunmasız cinsel ilişki

Yapılan bir araştırmaya göre kadınların %60’ı hayatlarının bir döneminde candida mantarından kaynaklanan vajinal mantara yakalanıyor. Vajinal mantara yakalanmış bir kadınla cinsel ilişkiye girmek de haliyle penis mantarının ortaya çıkma riskini artırıyor. Korunmasız cinsel ilişkinin penis mantarının en yaygın sebebi olduğu düşünülürse özellikle çok eşli kişilerin kendini mantar da dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaları için korunmaları şart.

2. Şeker hastalığı

Şeker hastalarının idrarında mantarların üremesine elverişli bir ortam hazırlayabilecek oranda şeker bulunur. Bu nedenle şeker hastalarının penis mantarına yakalanma ihtimali daha fazladır.

3. Antibiyotikler

Erkeklerin kasık ve penis bölgesinde, hijyen dengesini sağlayıcı faydalı bakteriler de bulunur. Ancak belli bir hastalıktan dolayı yoğun antibiyotik kullanımı bu bakterilerin yok olmasına ve dolayısıyla mantar hücrelerinin kolaylıkla üreyip bölgeyi sarmasına neden olur.

4. Nonoxynol-9

N-9 adıyla da bilinen, çeşitli kozmetik ve temizlik ürünlerinde kullanılan nonoxynol, sperm öldürücü özelliği sebebiyle bazı kondom firmaları tarafından üretim aşamasında kullanılan bir kimyasaldır. Ancak bu kimyasal, özellikle hassas ciltlerde tahrişe ve yaralanmaya sebep olabildiğinden kişiyi penis mantarına karşı savunmasız bırakır.

5. Kişisel hijyen

Tüm mantar türleri, sıcak ve nemli ortamı sever. Eğer hijyen konusuna yeteri kadar dikkat edilmiyorsa candida mantarının üremesine elverişli bir yaşam alanı oluşmuş olur. Özellikle kilolu insanlarda deri katmanlarının üst üste binmesi ve bu yüzden kasık bölgesinin diğer insanlara göre daha fazla terlemesine mantar hücrelerinin üremesine sebep olur.

Mantar hücrelerinin yok edilmesi zordur. Bu nedenle penis mantarı olan bir kişinin iç çamaşırını, havlusunu ya da banyo lifini kullanmak mantarın bulaşmasına sebep olur. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, tüm bakteriyel enfeksiyonlarda olduğu gibi mantar istilasına karşı da daha açık bir konumda olurlar.

Penis Mantarının Belirtileri

şaşkın adam

Kasık mantarı genellikle kendini erkek cinsel organında kaşıntı ve kızarıklık şeklinde gösterir. Ancak her kaşıntı ve kızarıklık problemi de kasık bölgesinde mantar oluştuğu anlamına gelmez. Hava sıcaklığına ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak kasık bölgesi tahriş olmuş olabilir. Ancak penisin baş bölgesi ve sünnet çizgisinde şişme ya da beyaz lekeler meydana gelmişse bu durum penis mantarına işaret eder.

Penis gövdesinde, testis torbasında ya da bacakların kasık bölgesine yakın kısımlarında meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, deride kuruluk ya da dökülme de penis mantarının yayılmakta olduğunun belirtilerindendir. Ayrıca idrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı hissediliyorsa yine penis mantarından söz etmek mümkündür. Eğer sünnet derisi bölgesinden ya da penis başına yakın kısımdan süt kesiği renginde kokulu akıntı geliyorsa bu da fungal bir rahatsızlığın belirtisidir.

Penis Mantarının Tedavisi

şortlu adam

Penis mantarı için ilaç türleri arasında en yaygını antifungal özelliğe sahip kremler ve merhemler bulunur. Antifungal kremler steroid içerdiğinden, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere en fazla 15 gün kullanılmaları önerilmektedir. Eğer bu süre zarfında bölgede iyileşme meydana gelmediyse farklı bir tedavi yöntemine geçilir. Ancak bu ilaçlar yüksek oranda olumlu sonuç verir. İçeriğinde nizoral etken maddesini ihtiva eden ilaçlar da mantar tedavisinde kullanılır. Nizoral içeren şampuan türleri, düzenli kullanımda mantarı yok ederek sonraki dönemde de oluşmasını engeller. Klotrimazol kremler, özellikle kaşıntılı mantar türlerinin tedavisinde hem kaşıntıyı azalttığından hem de zararlı hücreleri yok ettiğinden tercih edilir.

Evde Penis Mantarı Tedavisi

1. Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının, penis mantarının çekirdeğini ve plazmasını yok ettiği çeşitli bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Krem benzeri bir yapıya sahip olan hindistan cevizi yağı ilgili bölgeye direkt uygulanabilir.

2. Mercanköşk yağı

mercankökş yağı

Kasık ve penis bölgesindeki dokunun sertleşerek kayış benzeri bir hale geldiği durumlarda tercih edilir. İncelmiş ve hassaslaşmış dokuyu yakmaması için, hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile 2’ye 1 oranında seyreltilerek kullanılabilir.

3. Limon suyu

limon suyu

Mantarlı bölgedeki asitlik derecesini (Ph) düzenleyerek, penis mantarının yaşam alanını ortadan kaldırır. Direkt kullanımı yanmaya sebep olduğundan bir bardak ılık suya iki çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışımla günde üç kez kasık bölgenizi yıkayarak mantardan kurtulabilirsiniz.

4. Sarımsak

sarımsak

Antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde sarımsak, mantarın yayılmasını önlemesinin yanı sıra mantarın neden olduğu kaşıntı ve iltihaptan kurtulmaya da yardımcı olur.  Üç dört diş sarımsağı bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile macun kıvamında bir merhem elde edene kadar karıştırın. Bu merhemi, kasık bölgenize sürüp 20 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayın. Mantar tamamen yok olana kadar bu karışımı günde iki kez kullanın.

Penis Mantarından Korunmak

kondom uzatan kadın

Penis mantarından korunmak için yapılması gerekenlerden bahsedebilmek için önce penis mantarının nedenlerine bakılmalıdır. Bu nedenler yeterince anlaşıldığında penis mantarının önüne geçmek ve tehlikeyi daha başlamadan önlemek mümkündür.

  • Eğer kiloluysanız zayıflayarak penis mantarı riskinizi düşürebilirsiniz.
  • Cinsel ilişki sırasında partnerinize ne kadar güvenirseniz güvenin, korunmayı ihmal etmeyin. Bu yalnızca mantardan korunmak için değil, cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklardan uzak durmak için önemlidir.
  • Gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımından uzak durarak, penis bölgenizdeki yararlı bakterilerin yaşamasını sağlayabilir ve penis mantarı ihtimalinden korunabilirsiniz.
  • Kişisel hijyeni ihmal etmeyerek, başkalarının iç çamaşırı, havlu gibi eşyalarını kullanmayarak da penis mantarından korunmak mümkün.
  • Duş sonrasında kasık bölgenizi ya da mantar oluşabilecek diğer yerleri kesinlikle nemli bırakmayın. Bu bölgelerde ter oluştuğunu hissederseniz kurulayarak mantar için uygun ortam oluşmasını engelleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.