Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Peniste Sivilce Oluşumunun Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel olarak aktif olmayan veya cinsel ilişki sırasında daima prezervatif kullanan erkeklerde görülen cinsel organda beyaz kabarcıklar ve sivilceler genellikle zararsızdır. Penis bölgesinin hassas doğası göz önüne alındığında, bu bölgede oluşan sivilcelere kişisel olarak müdahale edilmesi ciddi sorunlara yol açabilir.

Cinsel organda iltihaplı sivilce “folikülit” yani kıl kökü iltihabı adı verilen saç foliküllerinin bir enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Normal cilt bakterileri genellikle bu bölgeye yerleşmezler. Folikülit iltihabını vücut kendi başına temizleyebildiğinden, herhangi bir tedavi gerek duyulmaz. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Penis çevresinde görülen sarı renkteki sivilceler veya lekeler sebase kistler (yağ kistleri) olarak bilinir. Bu kistler tıkalı bir yağ dokusundan kaynaklanabilir. Genel olarak herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmeden kendi başlarına yok olurlar.

Peniste Sivilce Oluşumunun Nedenleri

Erkeklik organında sivilce oluşumu genellikle zararsız olmakla birlikte bazı durumlarda ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak görülebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kistlere kadar pek çok nedeni olabilen peniste sivilce oluşumunun kaynağı ancak muayene ve yapılan bazı testlerle belirlenebilmektedir.

1. Fordyce benekleri

fordyce benekleri

Fordyce benekleri genellikle beyaz renklidir ancak penis üzerinde sarımsı ve hatta soluk kırmızı sivilce şeklinde de görülebilir. Araştırmacılar Fordyce beneklerinin cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona neden olmadığını ortaya koymuştur. Fordyce beneklerinden skrotum bölgesi de dahil olmak üzere penisin tamamı etkilenir. Bu benekler genellikle gruplar halinde büyürler ve etkilenen bölgede ağrı veya iritasyona neden olabilirler.

2. Folikülit iltihabı (kıl kötü iltihabı)

folikülit

Kıl köklerindeki enfeksiyon penisi etkileyerek penisin uç kısmında beyaz sivilce oluşumuna sebep olur. Bu bölge oldukça hassastır ve sivilce oluşumuyla birlikte daha da hassaslaşır. Bu yüzden penis bölgesini temiz tutup daha fazla tahriş olmasına engel olursanız sivilcenin verdiği rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Ancak temiz tutmaz ve nazik davranmazsanız sivilceler büyüyerek ve çoğalarak tedavi edilmesi güç bir hal alabilir. Folikülit iltihabının semptomları genelde penis bölgesinde hassasiyet, kaşıntı, ağrı, şişlik ve sivilce oluşumu şeklinde kendini gösterir. Bu beyaz sivilceler, yaygın olarak HSV olarak adlandırılan herpes simpleks virüsü ile karıştırılmaktadır.

3. Tyson bezleri

erkek

Tyson bezleri genellikle penis başının altında bulunur ve bir çeşit yağ bezidir. Bu bezler beyaz yumrular şeklindedirler. Erkeklerin genital salgı bezlerinden olan tyson bezleri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan etkilenir ve enfekte olurlar. Hastalandıklarında genellikle penis başında sivilce olarak belirti verirler. Bu sivilce genellikle küçük boyutta görünür ve beyazımsı sarı renktedir. Sağlığı tehdit eden sivilce türlerinden değildir ancak mutlaka tedavi edilmelidir.

4. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

genital herpes virüsü

Aktif cinsel yaşamı olan ve birden çok partnere sahip olan erkeklerin korunmasız cinsel yaşamları bazı hastalıkları da beraberinde getirir. Özellikle kondom kullanmadan yapılan cinsel birleşmeler ciddi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ötürü cinsel organ üzerinde sivilce oluşumu sık karşılaşılan bir durumdur. Sivilce oluşumuna sebep olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar;

Genital herpes (uçuk): Papilloma virüsü (HPV) sonucunda gelişen genital uçuklar küçük siğiller ve sivilceler şeklinde görülürler ve büyüme eğilimindedirler. Peniste sivilce belirtileri kaşıntı, cinsel organda ağrı ve idrar yollarında rahatsızlık şeklinde kendilerini göstererek oldukça acı verici boyutlara ulaşabilir. Genital herpes, kasık, penis, iç uyluklar ve skrotum bölgelerinde görülmektedir. Eğer tedavi edilmezse ve oral seks yapılırsa dil, ağız, boğaz ve dudaklara da yayılabilir.

Şankroid (yumuşak çıban): Yumuşak çıban bakteriyel bir iltihaptır ve cinsel yolla bulaşır. Penis üzerinde sivilce, ağrılı idrar yapma ve kasıklarda şişkinlik şeklinde kendini gösterir. Daha çok gri ve gri-yeşil arası bir renktedir. Penis ve anüs etrafına yayılır ve oldukça ağrı vericidir. HIV bulaşma riskini artırır. Genellikle antibiyotik tedavisi ile yok olur.

Genital siğiller: Penis üzerinde karnabahar şeklinde sivilcelere ve et kümelerine sebep olur. Erken yaşta cinsel birliktelik yaşayan ve sık partner değiştiren kişilerde yaygın olarak görülür. Bağışıklık sistemini etkileyerek kişinin halsiz kalmasına sebep olur. Hem penis etrafında hem de makatta görülebilmektedir.

5. Kanser

kanser

Kanser vakalarında sık rastlanan belirtiler arasında penis etrafında oluşan şişlik şeklindeki sivilceler bulunur. Sivilceler genellikle penis ucuna yakın bölgede bulunur ve ağrısızdır. HPV virüsü kanser riskini artırmaktadır. Bu yüzden eğer HPV virüsünden şüpheleniyorsanız ve penisinizde genital uçuk veya siğil mevcutsa vakit kaybetmeden bir doktora muayene olun.

Peniste Sivilce Oluşumunun Tedavisi

Cinsel organda sivilce nasıl geçer sorusunun cevabı sivilce oluşumunun nedenine göre değişkenlik gösterir. İlk olarak sivilcenin kaynağının cinsel yolla bulaşan bir hastalık yüzünden olup olmadığının teşhisi yapılmalıdır. Ancak kişisel olarak yapılabilecek ve tedaviye destek olabilecek yöntemler de var.

1. Baharatlı yiyecekler

baharatlı yiyecekler

Penis üzerinde kronikleşen bir sivilce durumu var ise bu durum tüketilen gıdalarla alakalı olabilir. Öncelikle sivilce oluşumunu tetikleyen yiyecekler belirlenmelidir. Et ürünleri ve baharatlı yiyecekler peniste meydana gelen sivilceleri artırmaktadır ve tekrarlanmasına sebep olmaktadır. Bu yiyeceklerin miktarını azaltır ve yeşil yapraklı sebzelere yönelirseniz sivilce oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

2. Penis bölgesinin temizliği

duş alan erkek

Genital bölgede oluşan siğilleri ve sivilce oluşumunu en aza indirmek için penis günde 2 defa yıkanmalıdır. Ayrıca penis bölgesini tahriş edebilecek tıraş köpüğü, jel ya da sabun gibi temizlik ürünlerinden de bir süre uzak durmakta fayda var. Ancak akne temizleyici ürünler kullanabilirsiniz. İç çamaşırını sık sık değiştirmek ve pamuklu çamaşırlar tercih etmek de fayda sağlayabilir.

3.  Bitkisel yöntemler

hint yağı ve sarımsak

Genital bölgede oluşan sivilceler için bitkisel yöntemler de mevcuttur.

Hint yağı ve sarımsak: Bu karışım sivilce oluşumunu ve iltihabı engelleyen kompleks bileşenler içerir. Genital bölgeyi kısa sürede sivilcelerden arındırarak hızlı bir iyileşme sağlar. Birkaç damla hint yağı ile bir diş sarımsak birlikte kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra bir pamuk ile sivilceli bölgeye sürülür. Bir süre enfekte olan bölgede bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Aynısefa çiçeği: Antibakteriyel etkilerinden dolayı genital bölge sivilceleri üzerinde oldukça etkilidir. Aynısefa çiçeği yağını ya da kremini sivilce olan bölgeye günde 2 defa sürebilirsiniz.

4. Antibakteriyel ve akne giderici kremler

akne giderici krem

Antibakteriyel içeriğe sahip kremler enfeksiyon riskini önlemek açısından önemlidir. Hekim tarafından belirlenen ilk tedavi yöntemlerinden birisidir. Sivilcelerin mikrop kapmasına engel olurlar. Akne giderici kremler ise içeriklerindeki salisilik asit sayesinde penis ve etrafında oluşan sivilce topluluklarını küçültürler. İltihabın atılmasına yardımcı olarak sivilcelerin içlerini temizler, ağrıyı ve kaşıntıyı giderirler. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.