Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Peniste Yanma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Penis tıbbi olarak erkeğin çiftleşme organı olarak tabir edilir ancak ayın zamanda üreme hormonu kanalı ve boşaltım sisteminin de bir parçasıdır. Etrafını saran süngerimsi yapısı sayesinde kan damarlarıyla donatılmış üreme organı işlevi gören penisin ucundaki ufak aralıktan hem vücuttan atılması gereken idrar hem de meni dışarı atılır. Bazı durumlarda penis ucunda işedikten sonra yanma ya da sperm çıkarken yanma ve acı hissi olur. Bu durum kimi zaman yapılan fazla mastürbasyondan ileri gelse de ciddi hastalıkların da habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

Peniste Yanma Neden Olur?

Peniste yanma problemi ilk olarak akla bir iltihap durumunun olabileceğini getirir. Peniste yanma nedenleri arasında idrar yolu enfeksiyonu ya da mesane taşları dikkat çekerken prostat kanserinden, cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadar pek çok farklı ve ciddi hastalıktan dolayı ortaya çıkabildiği de bir gerçektir.

1. Balanit

erkek

Balanit, ortaya çıkan bazı enfeksiyon durumları ya da bazı kronik cilt rahatsızlıkları yüzünden penis başının iltihaplanması durumudur. Belirtileri arasında ise erkek cinsel organda yanma ve kaşıntı, genital bölgede ağrı ve şişlik görülür. Balanite daha çok sünnetsiz erkeklerde rastlanır. Penis bölgesinin temiz tutulmaması ya da aşırı hijyen penis ucunda yaşanan acıyı artırır. Zaman zaman dayanılması güç boyutta acı verici olabilir, ancak genellikle ciddi değildir. Topikal ilaç kullanımı ile rahatlatılabilir. Balanit, 20 erkekten sadece 1’ini etkiler.

2. Prostatit (prostat iltihabı)

prostatit

Prostat, erkeklerde mesanenin altında bulunan küçük bir bezdir. Spermin yüzde 50 ila 75’ini oluşturan bir sıvı üretir. Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Enflamasyon prostatın etrafına yayılabilir ve penis ucunda ve çevresinde acıya ve yanmaya sebep olabilir. Prostatit tipleri arasında en yaygın görüleni kronik prostatittir. Genellikle nedeni bilinmemektedir. Akut bakteriyel prostatit ise bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Aniden şiddetli semptomlarla kendini gösterir. Prostatit belirtileri, akut veya kronik olup olmamasına bağlı olarak değişir. Akut bakteriyel prostatitte alt karın, bel ya da rektumda ağrı, idrara çıkma zorluğu, idrara çıkma ile ağrı, titreme, ateş, kötü kokulu idrar, peniste yanma, testislerde ağrı ve ağrılı ejakülasyon görülebilir. Kronik prostatitte ise benzer semptomlar görülür, ancak daha az şiddetli olurlar.

3. Üretrit

üretrit

Üretrit, idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan, üretrada görülen iltihaplanma ve tahriş durumudur. Üretrit tipik olarak idrar yaparken ağrıya ve idrara çıkma isteğinin artmasına neden olur. Erkekler de üretrite yakalanma riski daha fazladır çünkü erkeklerdeki dış idrar kanalı kadınlarınkine nazaran daha uzundur. Üretrit, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ile aynı değildir. Çünkü üretrit, idrar yolu enflamasyonudur, İYE ise idrar yolu enfeksiyonudur. Benzer semptomları olabilir, ancak üretrit altta yatan nedene bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri gerektirir. Üretritin belirtileri arasında penisin çevresinde kaşıntı veya yanma, idrar yaparken yanma hissi, menide veya idrarda kan görülmesi ve penisten akıntı bulunur.

4. Genital herpes (genital uçuk)

genital herpes virüsü

Genital herpes yani genital uçuk cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ağrılı kabarcıklar (sıvı dolu şişlikler) denilen herpetik yaralara neden olur. 14 ile 49 yaş arasındaki insanların yaklaşık %16’sı genital uçuktan şikayet eder. Erkeklerde boşalırken yanma sebepleri arasında yer alan genital herpes virüs kaynaklı bir hastalıktır. Virüsler vücudun içindeyken, kendilerini hücrelere dahil eder ve pelvisin sinir hücrelerine yerleşirler. Virüsler, ortama kolayca adapte olurlar ve çoğalırlar, bu da onların tedavi edilmesini zorlaştırır. Genital herpes semptomları peniste yanma, penis, skrotum veya kalça üzerinde kabarcıklar (anüsün yakınında veya etrafında) olarak sıralanabilir. Kabarcıklar oluşmadan önce genital bölge üzerinde şiddetli kaşıntılar meydana gelir.

5. Frengi

frengi

Frengi, ”treponema pallidum” olarak bilinen bir bakteri türünün neden olduğu, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Daha çok erkeklerde görülür. İlk belirtisi küçük, ağrısız bir yaradır. Cinsel organda, rektumda veya ağız içinde görünebilir. İnsanlar çoğu zaman frenginin farkında olmazlar. Teşhisi zordur çünkü yıllarca hiç belirti vermeden sinsice ilerleyebilir. Frengi uzun süre tedavi edilmezse kalp ve beyin gibi önemli organlarda büyük hasara neden olabilir. Semptomları arasında peniste yanma ve kaşıntı vardır. Frengi sadece cinsel yolla bulaşır yani daha doğrusu genital organdaki yaraya doğrudan temas yoluyla bulaşır. Umumi tuvaletleri kullanarak ya da başka birinin giydiği kıyafetleri giyerek bulaşmaz.

Peniste Yanma Nasıl Geçer?

Peniste yanma pek çok farklı nedene bağlı olduğundan peniste yanma tedavisi için mutlaka bu sorunun altında yatan sebebin bulunması gerekir. Önce bu duruma sebep olan hastalık ortadan kaldırılır ve böylece peniste yanma sorunu da ortadan kalmış olur. Ancak tüm bunlara ek olarak uygulanabilecek bazı genel tedavi yöntemleri mevcut.

1. Soğuk kompres

soğuk kompres

Penisi soğuk su ile yıkamak ya da soğuk kompres yapmak acıyı ve ağrıyı hafifletir. Ancak soğuğun penisle direkt temasından kaçınmak gerekir. Mutlaka bir beze sarılı olarak uygulayın. Ayrıca penisinizi yıkayacağınız suyun içerisine antiseptik bir ilaç da damlatabilirsiniz. Bu sizin kısa sürede rahatlamanızı sağlar. Elma sirkesinin de antiseptik ve antienflamatuar etkilerinden faydalanarak penisinizi günde 2 defa elma sirkesiyle yıkayabilirsiniz. Ancak elma sirkesini su ile seyreltmeyi unutmayın. Direkt olarak kullanırsanız elma sirkesinin asidik etkileri yüzünden penisinizdeki yanma daha da artabilir.

2. Bitkisel yağlar

nane yağı

Nane yağı: Eğer antiseptik, antienflamatuar ve antialerjik etkileri olan nane yağı penisteki iltihaplı bölgeye uygulanırsa penis üzerindeki kaşıntı ve yanmayı hafifletir. Büyük oranda rahatlama sağlar.

Badem yağı: Badem yağı da ağrı ve acı giderici olarak oldukça etkilidir. Penisinizin üzerine badem yağı sürüp sararsanız bir süre sonra penisinizdeki yanmanın hafiflediğini görebilirsiniz. Bu uygulamayı ağrı sıklığını göre tekrarlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağının yumuşatıcı ve enflamasyon giderici etkisi penisteki yanma üzerinde oldukça etkilidir. Nane yağı ile karıştırırsanız etkisini daha çabuk görebilirsiniz. Ancak tüm bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka hekiminize danışın.

3. İltihap tedavisi

antibiyotik tedavisi

Eğer peniste yanma probleminin sebebi cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da idrar yolu iltihabı ise gereken tedavi ilk olarak antibiyotik olacaktır. Ancak antibiyotik kullanımının yanında mutlaka bol su tüketmek gereklidir. Su içmek mikrop yoğunluğunu azaltarak idrarın seyrelmesini sağlar. Böylece antibiyotik tedavisiyle birlikte idrar yolu temizlenmiş olur. Ayrıca alkol, kahve ve asitli içecek tüketimi de azaltılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.