Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Peniste Yaralar

Erkek genital organları ve özellikle de penis hastalıkları, penis enfeksiyon ve lezyonlara bağlı bir şekilde gelişmekte olan hastalıklar ve kanser seviyesine dahi çıkabilen birçok deri hastalığını barındırır. Genital uçuk isimli Herpes Genitalist ve HPV yani genital siğiller özellikle cinsel olarak aktif olan genç insanların birçok farklı kişiyle birlikte olması halinde ortaya çıkıyor. Bit ve uyuzlar deriden deriye geçtiği için cinsel birleşme sırasında bulaşma riski oldukça yüksek. Erkeklerde meydana gelen diğer deri hastalıkları ise sedef hastalığı yani psoriazis, liken planus genital isimli anormal görüşlü bir başka rahatsızlık ya da anormal lezyonlar olabilir. Allerjik kontakt dermatiti, kondom ve prezervatif ürünlerinin, spermisitlerin ve hijyenik deodorant spreylerin yol açmasıyla ortaya çıkabilir. Şimdi sizlerle birlikte penis yaralarına bir göz atacağız.

Penis Yaraları Nelerdir?

1. Genital Siğil ve Kondilom HPV Enfeksiyonu

Son yıllarda erkeklerin ürologlara sıklıkla başvurduğu konu genital siğil ve penis lezyonları olarak karşımıza çıkıyor. Bu lezyonlara sebep olan şey ise HPV virüsü. 15 ve 25 yaşları arasında olup cinsel olarak aktif olan insanlarda sıklıkla görülen bu sorun bu kalıba uyan her 100 kişiden birinde görülüyor. Bununla birlikte taşıyıcılık oranı da her 2 ya da 3 kişiden birinde bulunuyor. Cinsel ilişki sırasında kişiden kişiye geçebilen bu hastalığın sonucunda hastalık genellikle kişilerin taşıyıcı olması ile sonuçlanıyor. Sık bir şekilde karşımıza çıkan genital siğiller riski düşük HPV 6 ve HPV 11 enfeksiyonu sonucu oluşuyor.

HPV 16 – 18 – 31 – 33 – 39 – 42 – 51 ve 54 tipleri ise servikal kanser ile bağlantılı olup yüksek risk barındırıyor. Diğer yandan HPV 16 ve 18 tipleri genital kanser ile daha yüksek bir ilişkiye sahip. Lezyonların birden fazla yerde sık bir şekilde ve çok sayıda görülmesi de bundan kaynaklanıyor. Kondülomalar genellikle penis başında, penis başının etrafında yer alan oyuk bölgede, penis başının arkasında yer alan dil şeklindeki yapışık bölgeye, sünnet derisi bölümüne, torbalara, üretral açıklıklara ve intraüertral olarak yerleşiyor.

Genital siğilin tedavisi ise üroloji uzmanları tarafından uygulanmakta olan çeşitli tedavi yöntemleri ile gerçekleştiriliyor. Trikloroasetik asit kullanımı, Podofilotoksin %0,5 solüsyon, elektrokoter ile yakma, İmmiguimod %5 krem, sıvı nitrojen ile krioterapi ve buna benzer birçok tedavi yöntemi hekim tarafından verilecek olan karara göre uygulanmaya başlanır.

2. Genital Herpes, HSV Enfeksiyonu ve Genital Uçuk

HSV, genital ülserler ve erkekte meydana gelen yaraların en sık karşılaşılan sebeplerinden biri olup, genellikle HSV 2 olarak karşımıza çıkar. HSV’nin bulaşması, gerek gözle görülebilen lezyonlar gerek ise bir belirti ortaya koymayan viral taşıyıcılık yolu ile görülebilir. Genellikle genital lezyon ve peniste meydana gelen lezyonlar ülser olarak kendisini gösterir. Ateş, huzursuzluk ve kas ağrısı gibi sık karşılaşılan sistemik şikayetler olabilir. Genital herpesin tekrar eden atakları 5 – 12 gün arasında iyileşir ve bu hatalık daha az şiddete sahip olan bir hastalıktır.

Genital uçuklar %80 – 90 oranında kendini tekrar eden ve bir sonraki yıl tekrar ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fakat tekrarlayan ve nükseden bu tür enfeksiyonlar herhangi bir şikayete sebep olmayan ve bir belirti ortaya koymayan bir enfeksiyon olduğu için hasta bu durum farkına varamaz. Genital herpes enfeksiyonunun tanısında PCR testi ya da hücre kültüründe virüs izolasyonu yapılır. Serolojik tanısı yalnızca geçmişte yaşanmış olan bulaşmaları belirleyebilir. Bu durumda yapılacak olan tedavi hastalığın tekrarlama şiddet ve sıklığı ile cinsel partnerin enfeksiyon durumuna göre belirlenir. Bu hastalığın tedavi seçenekleri az olup oral valsiklovir, oral asiklovir ve oral famsiklovir şeklinde yapılır. Genellikle iki üç gün içinde tedaviye cevap gelir.

3. Scabies (Uyuz)

Sarcoptes Scabie Hominis isimli bir hastalık olan uyuz erkek genital organında ortaya çıkar. Uyuza bağlı bir şekilde birden fazla tüneller skrotum, glans penis ve penis şaftında sıklıkla görülür. Hastalar bu konuda en çok sıcak bir banyonun ardından ya da geceleri şikayet eder. Şikayetin en büyük sebebi ise kaşıntılar olur. HIV pozitif olan hastaların %2-4’ünde bu hastalığa rastlanır. Scabieste önerilen tedavi %5 oranında permetrin kremin boyundan topuğa dek sürülmesi olur. Sürülen krem 8 ile 14 saat aralığında silinmelidir. Krem sabies ya da lindan losyon da ayrıca tedavi olarak kullanılır.

4. Pedikülosis Pubis (Genital Organ Biti)

Phthuris pubis isimli parazit sebebiyle ortaya çıkan ve genellikle cinsel temas ya da ilişki sırasında geçen bu bit gri ya da kahverengi renkte lezyonlara sahip olup kıl kökünü tutan bir görünüme sahiptir. Genital bitin teşhisinin doğru bir şekilde yapılması halinde lindan ve topikal permetrin ile kolay bir şekilde tedavi edilmesi de mümkün olur. Eşin de tedavisi mutlaka gerekli olur.

5. Psoriazis (Sedef Hastalığı)

Erkek genital organlarını etkilemekte olan hastalıkların başında gelen sedef hastalığı nadiren de olsa torba ve testisler ile penisin tamamına tutulur. Yalnızca penis üzerinde de görülebilen bu hastalığın tedavisi lokal klinik bir uygulamadır.

6. Liken Planus

Bu hatalık her dört erkeğin birinde genital sistemde görülür. En sık etkilenen bölge ise glans penis olur. Planus vakalarının çoğu lokal kortizol barındıran ilaçların kullanılması ile geçer.

7. Alerjik Dermatit ve İrritan Dermatit

Prezervatife, hijyenik deodorantlara ve bazı ilaçlara alerjisi olan kişilerin bu tür hastalıklara yakalanması mümkündür. Alerjiye sebep olan maddelerin belirlenip yasaklanmasının ardından lokal kortizol barındıran ilaçların kullanılması ile tedavi edilebilir. Fakat bu durumun esas tedavisi için alerjiye sebep olan etkenlerin giderilmesi gerekiyor.

8. Plazma Hücreli Banalit Hastalığı

Sebebi henüz bilinmese de iyi huylu olan banalit sorunu ortaya da ileri yaşlarda olan sünnet olmamış erkeklerde görülür. Bu nedenle ülkemizde pek rastlanmayan bu durumun teşhisi zor olduğu için biyopsi ile teşhis edilmesi gerekir.

9. Blanitis Circinata (Reiter Sendromu)

Riter sendromunun bir başka şekli olan bu sorun, birden fazla organa tutulur. Konjuktivit, artrit ve non gonokokal üretrit şeklinde seyreder. Glans penis üzerinde beyaz ve sınırlı bir plak şeklinde beliren bu durum cildiye doktorları tarafından tespit edilir ve teşhisi yapılır.

10. Dev Kondilom

Bir tür kondilom olan bu hastalığın karakterize belirtisi lezyonun derin büyümesi olur. Böylelikle alttaki dokuya yıkım ve hasar verir. Tümor kimi zamanlarda beş santimetre kadar büyür. Sünnetsiz erkeklerde bu duruma dah çok rastlanır. Genellikle prepisium ve penil glansa tutulan bu hastalık  makat, kasık, üretra ve tüm genital alana yayılabilir. Genellikle HPV 6 – 11 virüsünün sebep olduğu bu hastalık için derin ve geniş bir biyopsi örneği alınmalı ve tedavisi yapılmalıdır.

11. Bowenoid Papulozis

HPV ile ilişkili olan bu hastalık genellikle HPV 16 ile meydana gelse de 18 ve 31 gibi tiplerle de ortaya çıkabilir. Bu hastalık kansere sebep olabileceği için mutlak surette tedavi gerektirir. Bu hastalığın tedavisinde lezyonların doğru bir şekilde çıkarılması gerekir. Ancak CO2 laser tedavi yöntemi en sık kullanılan yöntemdir.

12. Penis Kanseri

Ender görülen penis kanseri genellikle 50 yaş ve üstünde olan kişilerde görülür. Sünnetsiz olmak, fimozis, kronik iltihaplı penis hastalıkları, korunmadan seks yapma, HPV infeksiyonu ve birden fazla seks partnerinin olması gibi durumlar bu hastalığın risk unsurları olarak karşımıza çıkar. HPV enfeksiyonlarının son yıllarda artış göstermesi ile birlikte penis kanserinin ortaya çıkma olasılığı da artmış bulunuyor. Sünnetli erkeklerde nadir bir şekilde görülen bu hastalık, günümüzde genç erkeklerde de görülmeye başlanmış bulunuyor. Bu duruma sebep olan şey ise HPV 16’dır. Penis kanserinin önüne geçilebilmesi için erken tanıya ihtiyaç duyulur. Genital siğilin varlığında yapılan incelemeler sonucunda penis kanserine rastlamak mümkün olduğu için multak surette tedavi edilmesi gerekir. Penis kanseri kişiden kişiye göre değişmekte olan klinik görünüme sahip olur. Varikosel ve hidrosel sıklıkla eşlik eder. Tümörün yeri, ilerlemesi ve derecesine göre penis kanserinin tedavisine karar verilir. Radyoterapi, cerrahi tedavi, lazer cerrahisi ya da kemoterapi gibi tedavi yöntemleri bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.