Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pepinonun Faydaları

Türkiye’de adını pek sık duymadığımız; pazar veya manav tezgahlarında ise çok sık rastlamadığımız ”pepino” bu günkü yazımızın konusu. Pepino tropikal meyvelerden biridir. Son yıllarda Akdeniz bölgesinde başlatılan bir projede ülkemizde artık bir çok tür tropikal meyvenin yetiştiriciliği yapılıyor. Pepino da bu meyvelerden biri. Daha yeni yeni ülkemizde organik marketlerde tropikal meyve reyonunda yerini alan pepino; tüketenlerin çok beğendiği bir meyve olarak anılıyor. Dünyada ise ” sağlık iksiri” adı ile lanse edilen pepino hakkında hazırladığımız bu yazıyı sizler için paylaşıyoruz.

Pepino Nedir?

Pepino tropikal meyvesinin ana kaynağı Güney Amerikadır. En çok üretildiği ülke ise Perudur. Dünyaya bu iki yerden ilk defa ulaştırılan pepinonun tadı kavun benzeridir. Pepino meyvesinin içinde çekirdek bulunmadığı için meyvesi oldukça etli ve suludur. İnce kabuklu olması sebebi ile de kabuğu soyulmadan da tüketiliyor. Dünyada üretimi yapılan başlıca pepino çeşitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski, ve Comerayaa’dır. Ülkemizde ise Akdeniz sahillerinde Miski çeşidi yetiştiriliyor. Pepino küçük, orta ve büyük boyutlu olanları vardır. Küçük olan çeşitleri 40-50 gram iken büyük olan çeşitleri 1300 gr kadar ulaşabiliyor. Genel olarak üretimi yapılan ve satılan türlerinin gramı 150-600 arasıdır. Pepinonu tadı; tatlı ve mayhoş şeklindedir. Genel olarak seralarda üretimi yapılıyor. Çok ısı farkı olmayan yerlerde ise bahçelerde de üretimi yapılıyor. Pepino soğuk havalara karşı duyarlı bir meyvedir. Kış aylarında meyve vermez.

Pepino Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Pepino meyvesi veya pepino kavunu; ananas, mango ve kavun tadına yakın bir meyvedir. Tropikal meyve sevenlerin sıklıkla tükettiği bir yiyecektir. Kabuğu ile beraber meyve olarak kullanılır. Pepino meyvesi dünya mutfağında tatlı ve dondurmaların içine eklenen ve yanına süs olarak yerleştirilen meyvelerden biridir. Mezesi yapılan pepinolar dondurma ile servis edilir. Yahut meyve salatalarında garnitür olarak yer alır. Pepinonun ayrıca marmelat ve reçeli de yapılır. Bazı butik pastacılar pepinodan tart ve turtalar yapıyor. İklim koşullarının uygun olduğu ülkelerde ise hoş kokusundan dolayı süs veya bahçe bitkisi olarak da yetiştirilir. İçerdiği yoğun mineral ve vitaminden dolayı da birçok hastalığa faydalıdır.

Pepinonun Besin Değerleri

Pepinonun besin değerleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Şeker: 5,7 gr.
 • Protein: 1-0,4
 • Yağ: 1
 • Hemiselilöz: 5
 • Sitrik Asit: 04-0,10
 • Vitamin C: 112 mg
 • Potasyum: 111 mg
 • Kalsiyum: 13 mg
 • Fosfor: 13 mg
 • Sodyum: 2,6 mg
 • Magnezyum: 3,1 mg
 • Klor: 1,1 mg

Pepinonun Faydaları Nelerdir?

Tropikal meyve ailesine mensup olan pepino; insan sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir. Bizlerin manav veya pazarlarda çok sık rastlayamadığımız bu meyve daha çok Amerika dolaylarında ünlüdür. Bizdeki kavuna benzerliği ile dikkat çeken pepino K vitaminin bolca bulunduğu nadir yiyeceklerdendir.

1. Şeker Hastalığına İyi Geliyor

İçerdiği doğal şeker ile insan vücudu için faydalı bir meyvedir. Belli oranlarda tüketildiğinde diyabet hastalarında şekerin dengesini sağlar. Aynı zamanda yüksek K vitamini ile de şeker hastalığına iyi gelir.

2. A ve C Vitamini Deposu

Pepino bir vitamin kaynağı meyvedir. Özellikle A ve C vitaminleri açısından tam bir depodur. Bu vitaminler barındırdığı için vücut direncini arttırır.

3. Enfeksiyonlar İle Savaşır

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında doğal bir bağışıklı arttırıcı olarak tüketiliyor.

4. Kan Damarlarını Kuvvetlendirir

Pepino kan damarlarını kuvvetlendirme özelliği bulunuyor.

5. İltihabı Önler

Pepino meyvesi tüketiminin insan vücudunda iltihabı önlediği görülüyor. Açık yaraların tedavisinde ve iltihabın önlenmesinde etkili olan pepino; aynı zamanda ağızda bulunan yaralar ve diş eti iltihabı için de fayda sağlıyor.

6. Uykuyu Düzenler

Pepino meyvesi tüketildiğinde uyku düzeninde olumlu etkiler bırakır. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız düzenli olarak pepino tüketiminin uyku dengenizi pozitif olarak değiştirdiğini görebilirsiniz.

7. Kilo Vermede Etkili

Diyet yapanların günlük kalori alım oranları vardır. Bu yüzden diyet listelerinin dışına pek çıkılmaz. Fakat kilo vermek uzun süren bir süreç olduğu için farklı şeyler tüketmek isteyebiliyoruz. Bu yiyeceklerin ise hem zevkli hem de düşük kalorili olması en büyük temennidir. Pepino tam da bu kategoride bir meyvedir. Düşük kalorili olan pepino tamamen diyet dostu bir yiyecektir. Şeker oranı da uygun seviyede olan hoş bir tatlılığı olan pepino diyet yapanlar tarafından sıkça tüketilen bir meyvedir.

8. Hazmı Kolaylaştırır

Pepino lifli bir meyvedir. Yumuşak olduğundan ve kabuğu ile yenildiğinden dolayı hazmı kolaylaştırır. Ayrıca midede bulunan birçok rahatsızlığı da iyi geldiği biliniyor.

9. Kanın Pıhtılaşmasını Kolaylaştırır

Pepino içerdiği yoğun oranda vitamin sayesinde kanın pıhtılaşmasını destekler. Bu özelliği ile hemofili hastaları tarafından sıkça tüketilmesi gereken bir yiyecektir.

10. Kemik Erimesini Önler

İçerdiği A , B ve C vitaminleri ve yoğun oranda K vitamini ile kemik erimesini önleyici özelliği vardır.

11. Afrodizyak Etkili Bir Meyve

Pepino bir diğer yönü ise oldukça ilgi çekicidir. Tüketildiği takdirde insanlar üzerinde afrodizyak etkisi vardır. İnsan vücudunda libidoyu da arttırarak cinsel isteksizlik yaşayan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir.

12. Kansere Karşı Önleyici

Pepino yüksek vitamin içeriği ile kanser ile savaşmada etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bizleri kanser hücreleri ile savaşırken destekler.

13. Cilt İçin Faydalı

Pepino cildini doğal olarak nemlendirmek isteyen kişilerin kullanabileceği bir meyvedir. Özellikle kuru ciltler pepino meyvesini pelte haline getirip yüzlerine sürdüklerinde yüzün büyük oranda neme kavuştuğunu görecektir.

14. Gençlik İksiri

Pepino meyvesinin hücre yapıcı be yenileyici özelliği vardır. Bu sayede cildin genç ve dinç kalmasından etkilidir.

15. Böbreklere İyi Gelir

İçeriğindeki vitaminler sayesinde böbreklerde biriken kum ve taşların temizlenmesini sağlar.

16. Kalp Krizini Önler

Pepino hem kolestrolü düşürür hem de kalp krizine neden olacak etkileri azaltır.

Pepinonun İyi Geldiği Hastalıklar

 • Eklem Romatizması
 • Kemik Erimesi
 • Dalak Yetmezliği (Tromoksin)
 • Bağırsak Kanseri
 • Gen Hastalıkları
 • Mide Rahatsızlıkları
 • Anemi
 • Hemofili

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.