Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Pilot kalemler genelde rahat yazımı bakımından en sık tercih edilen tükenmez kalemlerden biridir. Özellikle herkesin genç yaşlı demeden yanında bulundurduğu bir kalem mutlaka vardır. Bu kalemler kimi zaman bazı küçük kazalara da sebep olabiliyor. Bu kazayı ise ne yazık ki elimize bulaşan pilot kalem mürekkebiyle fark edebiliyoruz. Özellikle cepte unutulan ve mürekkebi akmış bir pilot kalemi kimi zaman facia da oluşturabiliyor.

Oldukça zor çıkan pilot kalem lekeleri genelde küçük çocukların da neden olduğu lekeler olabiliyor. Siz beş dakika gözünüzü ayırdığınızda duvarda kıpkırmızı bir pilot kalemle çizilmiş bacası tüten bir ev görebilirsiniz. Karşılaştığınız manzara sizleri korkutmasın. Bir kurşun kalem kadar kolay bir şekilde silinmese de elbette pilot kalemlerin lekelerini çıkarmak için birkaç yöntem vardır. Hangi yüzeylerde önemli olduğu bu lekeler yüzey çeşidine göre temizlenebilir.

Kıyafetten Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle erkeklerin tercih ettiği cepli gömleklerde unutulan pilot kalemler fark edilmeksizin kocaman bir lekeyle bizleri şok edebiliyor. Özellikle cebe ters konulduğunda tüm mürekkebini sizlerin kıyafetinizin üzerine akıtacaktır. Kıyafetinizin kumaşına göre değişkenlik gösterse de neredeyse tüm kıyafetlerde pilot kalem çıkarma yöntemi etkili ve aynıdır. Bu etkili yöntem için ihtiyacınız olan tek ürün bir miktar saf alkol. Öncelikle kıyafetinizin pilot kalem lekesinin bulunduğu kısmın arkasına bir havlu yerleştirin. Bu kıyafette bulunan mürekkebin diğer tarafa akmasını önleyecek ve bu şekilde sizlerin bir kazayla daha karşılaşmanızı önleyecektir. Bu önlemi de aldıktan sonra saf alkolü bir pamuğa dökerek lekeli alan uygulayın. Kısa süre içinde pamuğun rengi değişecektir. Bu işlemi sık sık yeni pamuklarla yaptığınızda lekenin anında kaybolduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Elden Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Pilot kalemlerin lekeleri genelde bulaşıcı olur. Özellikle henüz kurumayan bir pilot kalemi lekesi sadece tek bir yerde kalmaz ve neredeyse her yerimize bulaşır. Bu yüzden ilk müdahale diğer alanlara bulaşmaması adına oldukça önemlidir. Bazı bozuk pilot kalemleri ne yazık ki leke oluşturmadan anlayabilmemiz mümkün olmuyor. İnce bir çatlağı fark edemeyebilir ve bu şekilde kalemi elimize aldığımızda o korkunç manzarayla karşılaşabiliriz. Bunun için yapmamız gereken ilk müdahale mürekkebin daha fazla deri altına işlemesine müsaade etmeyerek elimizi bir an önce suyla yıkamamız. Bu işlem ardından derinin üst tabakalarında kalan pilot kalemi lekesinin hala orada olduğunu göreceksiniz. Dada sonrasında ise elinizi varsa saf alkolle silmenizi öneririz. Sadece lekeli olan kısma bu alkolü dökebilir ve diğer elinizle de ovuşturarak lekenin çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu ovalama işlemini yaptığınız elinize bir eldiven giyerseniz diğer elinizi de bu lekeden korumuş olursunuz. Daha sonrasında elinizi iyi bir arındırıcı sabunla yıkadıktan sonra elinizde lekeden eser kalmadığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.