Ana sayfa Faydaları PIRASANIN FAYDALARI NELERDİR ?

PIRASANIN FAYDALARI NELERDİR ?

7369
0
PAYLAŞ

Pırasa yılın her mevsiminde yetişebilen allium familyasına ait genellikle yaprakları için üretilen ancak sapı da kullanılan bir bitkidir. Bazı ülkelerde tipik olarak yemek yanında çiğ olarak yaprakları yense de Çin dahil olmak üzere bazı ülkelerde de pişirilerek yenilmektedir ve yaprağı kadar sapı da değerlidir. Pırasanın ilk çıktığı zamanlar kısa bir sapı vardır, ancak çiçek açtığında genişler ve dallanır. Pırasa sarımsak ve soğan ile yakın akraba olmasından dolayı hafif bir soğan tadı mevcuttur.

Her ne kadar insanlar için faydaları yüzünden tercih edilse de tüketim grafiği çok yüksek ve dünya üzerine en önemli besinler arasındaki yerini almıştır. Pırasa son derece ucuz olan, kolaylıkla yetişen ve son derece faydalı bir sebzedir ve insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bunun yanında kozmetik endüstrisinde de kullanılan pırasa ilaç yapımında da etkili bir rolü vardır ve bu sektörlerde de yerini almıştır.

Pırasayı bütün bir sene boyunca bulabileceğini söylesek bile asıl mevsimi ilkbaharda başlar ve en güzel tada sahip pırasalar bu mevsimde yetişmektedir. Pırasanın içerinde bulunan flavonoidler ve kükürt bu sebzeyi çok faydalı bir hale getirerek insan sağlığı için önemli bir rol vermiştir.

Tüm bunlara ek olarak pırasanın içeriğine bakacak olursak eğer yüksek bir oranda flavonoid içermektedir, özellikle de kaempherol ve kükürt miktarı dikkat çekici seviyededir. Ayrıca pırasa lif açısından da zengindir ve A, E, K vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini bakımından içeriğinde oldukça geniş bir yer vardır. Potasyum, kalsiyum, folik asit, magnezyum, manganez, demir, bakır yanında niasin, Pantotenik, Piridoksin, gibi vücut açısından hayati önem taşıyan mineral ve bileşenleri de bünyesinde barındırmaktadır. İçerik bakımında pırasanın tek dezavantajı yüksek miktarda sodyum içermesidir.

Yapılan birçok çalışmanında desteği ile pırasanın sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Bu besinin sağlık ve olumlu sonuçları açısından faydalarını 9 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde düzenledik. Ancak pırasanın içerisinde bulunan minerallerden ve vitaminlerden sağlanan yararlardan en yüksek derece faydalanabilmek için diğer tüm besinler gibi yeterli miktarda tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.

Pırasanın kanser ile mücadele etmesi, kalp sağlığını koruması, kilo vermede yardımcı oluşu gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bizlerde yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde bu faydalarını sizler için anlattık.

Pırasanın Faydaları Nelerdir ?

Pırasanın flavonoidler ve kükürt deposu olduğundan ve insan sağlığı açısından oldukça etkili oluşundan yazımızda bahsetmiştik. Yazımızın bu bölümünde de faydalarını ayrıntı olarak sizlerle paylaşacağız.

1.Damar Sağlığı

Yapılan birçok araştırmanın sonucu ”kaempfero” adlı flavonid maddesinin pırasada bol miktarda bulunduğu kanıtlanmıştır. Bu bileşen, damar duvarlarını aşırı aktif oksijen moleküllerine ve tahribata yol açan diğer faktörlere karşı korumaktadır. Bazı çalışmalarla da “kaempferol”ün nitrik oksit üretimini arttırarak damarları rahatlattığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Bu yönleri ile serbest radikallere karşı çok etkili olan pırasa damarların dayanıklılığını arttırır ve hipertansiyon riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda pırasa insan vücudundaki dokuların sağlığını koruyan K vitaminini içerisinde bol miktarda barındırmaktadır ve böylelikle sağlıklı damar sistemi oluşmasında pırasanın etkisi vardır. Tüm bunlara ek olarak kan dolaşımını da hızlandırarak sağlık açısından fayda sağlamaktadır.

2.Kemik Sağlığı

ll

Kemik sağlığı ve kan dolaşımından en etkili olan K vitamini pırasada bol miktarda bulunmaktadır. Günlük K vitamini ihtiyacının yarısını 100 gram pırasadan sağlayabilirsiniz. K vitamini, kemik sağlığı için kritik bir öneme sahip olan “osteocalcin” adlı proteini aktive etmektedir.

3.Göz Sağlığı

göz

Pırasada bulunan “lutein ve zeaxanthin” adlı bileşenler göz hücrelerini korumaktadır ve birçok hastalığa karşı koruyucu görev üstlenmiştir. Bu maddenin ayrıca DNA’yı ve hücreleri koruduğu bilinmektedir. Amerikan Optometri Birliği pırasanın yaşlanmaya bağlı bir hastalık olan katarakt riskini azalttığını azaltmak için kullanılan gıdalar arasında olduğunu söylemiştir.

4.Cilt Sağlığı

attractive asian woman skin care image

Pırasanın etkili ve doğal bir idrar söktürücü olmasının bir bakıma cilt sağlığına da katkısı vardır. Çünkü bu sayede vücudun temizlenmesi sağlandığından sonuç olarak cilde parlaklık kazandırabilir. Pırasa beta-karoten ve C vitamini içermesinin yanısıra A, C ve E vitaminleri kombinasyonu olmasıyla birlikte içerdiği diğer mineraller ve bileşenler yardımıyla cildi güneş ışınlarından korumaktadır.

5.Kalp Sağlığı

kalp

Pırasa kalp sağlığı bakımından da çok önemli mineral ve vitaminleri içermektedir. Özellikle damar ve kan dolaşımının korunmasında önemli bir rol oynayan pırasa zaten dolaylı olarak kalbin yorulmadan çalışmasına katkı sağlamaktadır. Pırasa koroner arter hastalığı ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltmaktadır.

6.Sindirim Sistemi

sindirim

Pırasa sindirim sistemine yardımcı bir besindir ve hem sindirimi kolay bir besin olup hem de sindirim için organlara yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan besinler sayesinde özellikle de içerisinde lif bulundurması nedeni ile sindirim sisteminin en büyük yardımcılarından birisidir.

7.Kilo Verme

kalici-kilo-ver

Pırasanın kilo vermeye yardım ettiği de bilinen faydaları arasındadır. İnsanlara tokluk hissi veren pırasa iştah kapatıcıdır ve bu sayede kişilerin kolay vermesine yardım eder. İçerisinde bulunan lif nedeni ile birlikte uzun süre açlık hissini bastırmaktadır. Bunun yanında çözünür ve çözünmez lifler sayesinde bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar, bunun sonucu olarak da kabızlık gibi kilo vermeye engel olan hususları ortadan kaldırmaya yardım eder.

8.Saç Sağlığı

sac

Pırasa manganez, demir, C vitamini ve folat gibi mineraller açısından iyi bir kaynaktır. Pırasa tüketimi saç sağlığını koruma açısından ciddi bir önem taşımaktadır. C vitamini ve demir açısından çok zengin olan pırasa saçların dökülmesini engellemekle birlikte saç köklerini güçlendirir, hatta dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesine neden olan anemi, saçkıran, kafa derisinde görülen sedef hastalığı gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardım eder.

9.Kanser

060112-kanser2

Pırasanın içerisinde bulunan besinler sayesinde kötü huylu tümörlerin oluşuma neden olan unsurları ortadan kaldırabilir. Özellikle prostat, kolon ve yumurtalık kanserine yakalanma riskinin ciddi bir oranda azalttığı söylenmektedir.

Pırasanın Aşırı Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Pırasanın sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak bu sebzenin sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürününün fazla ve yanlış tüketimi gibi durumlardan kaynaklanan zararları vardır. Bu zararların sayısı yararlarına göre oldukça azdır. Çünkü genel olarak pırasa bir zarar teşkil etmemektedir. Çok ciddi yan etkileri olmamakla birlikte belirtiliği gibi fazla tüketilmesi nedeni ile ufak tefek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlara bakacak olursak eğer ;

 • Fazla tüketilmesi durumunda hamile kadınlarda ve bebeklerde yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktora danışarak tüketilmesi önerilmektedir.
 • Pırasanın gereğinden fazla tüketilmesi durumunda özellikle çocuklarda ve hassas bünyeye sahip yetişkinlerde alerjiye sebebiyet verebilir. Kollarda ve yüzde kızarmalara neden olabilir. Böyle bir durumda doktora danışılmalı ve pırasa tüketimi durdurulmalıdır.
 • Pırasa çok iyi bir bağırsak düzenleyici olması, ishal ve sindirim sistemi yolu sorunları olan hastalar için bazı sorunlar çıkarabilir. Aşırı ishal nedeni ile birlikte su kaybı meydana gelebilir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde pırasanın temel özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile pırasanın besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Pırasanın Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr pırasa baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 60
 • Toplam yağ: 0,3 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 20 mg
 • Potasyum: 180 mg
 • Karbonhidrat: 14 g
 • Diyet lifi: 1,8 g
 • Şeker: 3,9 g
 • Protein: 1,5 g
 • A vitamini: 1.667 IU
 • C vitamini: 12 mg
 • Kalsiyum: 59 mg
 • Demir: 2,1 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,2 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 28 mg

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here