Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pireler küçük ve tahriş edici böceklerdir. Isırıkları ise kaşıntılı, bazen acı dolu ve onlardan kurtulmak oldukça zordur. Üreme hızları oldukça fazladır. Özellikle evde bir hayvan besliyorsanız, pire bulaşma ihtimali oldukça artar. Profesyonel olarak ev hayvanı beslemek için sürekli olarak kontrol tedavisi gerekebilir. Herhangi bir hayvan beslemiyorsanız bile evinizin avlusu veya bahçesi pirelere ev sahipliği yapıyor olabilir. Bu sebeple ilerleyen zamanlarda birtakım pire ısırıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Pireler Nedir?

Pireler oldukça minik boyutlara sahip böceklerdir. Büyüme dönemlerinde bir kalemin ucu kadar dahi büyüyemezler. Açık kahverengi ile siyah arasında çeşitli renklerde bulunabilirler. Bir yerden bir yere giderken zıplayarak ulaşırlar ancak kanatları yoktur. İlaçlama tedavisi olmadan onlardan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Onların ince ve düz vücutları ve kalın kabukları bulunduğu için ancak 2 tırnağınız ile sıkıştırarak öldürebilirsiniz. Eğer bir tanesini öldürdüyseniz emin olun arkasından gelen birçoğu daha bulunmaktadır.

Pire Isırığı Neye Benzer?

Pire ısırığı oldukça belirgindir. Böcek ısırığının aksine küçük bir boyutta bir ısırık izi oluşur. Eğer bir pire tarafından ısırıldıysanız, bir veya daha fazla görsel işaret ile karşılaşabilirsiniz.

 • Isırıklar küçük ve kırmızı yumrular şeklindedir.
 • Pire ısırık izinin merkezinde yuvarlak ve kırmızı bir merkez oluşur.
 • Isırıklar 3’er veya 4’er gruplar halinde ya da bir çizgiymiş gibi görünür.
 • Pire ısırıkları en çok bileklerde ve bacaklarda görünür hale gelir.

Pire ısırıkları bu bölgelerin dışında bel, koltuk altı, göğüs, kasık ya da diz ve dirseklerin kıvrımlarında oluşurlar.

Pire Isırığının Belirtileri Nelerdir?

Pire ısırıkları birtakım belirtiler gösterir. Onlar oldukça kaşındırıcı ve her pire ısırığının etrafındaki ciltte acı veya yara oluşumu gözlenir. Isırığın olduğu bölgede kovan veya döküntü oluşumu meydana gelir. Ek olarak aşırı derecedeki kaşıntı hissine kapılıp, o bölgeyi kaşıma durumunda kalırsanız, cildinizde tahriş oluşumu da gerçekleşebilecek olasılıklar arasında yer almaktadır.

Pireleri sizden uzak tutacak kekik yağının kullanımı için yazımıza göz atabilirsiniz;

DOĞRU HASTALIKLAR İÇİN DOĞRU BİTKİLER

Pire Isırıkları Başka Sorunlara Neden Olur Mu?

İnsanların, pire ısırığı ile başka hastalık kapma riski çok, çok küçük bir ihtimal barındırmaktadır. (Ancak bu durum ev hayvanlarına pire bulaşmasında aynı sonuçları vermeyecektir. Evcil hayvanınızı bir veterinere götürmeniz gerekebilir). Pire ısırıkları oldukça tahriş edicidir. Onları ne kadar çok kaşırsanız, cildinizde yarık oluşmasına ve 2. dereceden enfeksiyon kapılmasına sebep olabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız, pire ısırıklarını kaşımaktan uzak durun ve enfeksiyon belirtileri için ısırıkların olduğu bölgeleri görüntüleme yoluna gidin.

Evinizde Pire Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Eğer evinizde dört bacağa sahip kürklü bir hayvan bulunuyorsa, pireler için harika bir konak görevi görecektir. Çünkü pireler genelde kedi ve köpeklerin üzerinde yaşamayı severler. Hatta bazı durumlarda diğer hayvanları tercih edebilecekleri gibi konak olarak bir insanı tercih edebilirler. Yani konak siz dahi olabilirsiniz. Eğer bir populasyon oluşumu söz konusu ise pireler dallanarak halınıza, evinizin avlusuna veya yatak takımınıza geçebilir. Kötü bir pire istilası oldukça açıktır. Bunu anlamak oldukça basittir. Beyaz bir çorap giyin ve halınızın üzerinde yürümeye başlayın. Ardından çorabınızın altına bakın. Üzerinde küçük siyah böcekler görüyorsanız, onlar muhtemelen pirelerdir.

Pire Isırıkları Tedavi Edilebilir Mi?

Pire ısırıkları kendi başlarına ortadan kaybolurlar. Ancak pire ısırıklarını sona erdirmek için ilk olarak pirelerin varlığına son vermelisiniz. Eviniz ve eğer varsa evcil hayvanınız, pirelerin yok edilmesi için ilaçlanmalıdır. Profesyonel ilaç kontrol uzmanları bu tedavi için yardımcı olmaktadır. İlaçlama işlemi sona erene kadar birkaç saatliğine evinizden ayrılmanız gerekebilir. Bu işlemi kendi başınıza da yapabilirsiniz. Ancak pireler halen evinizde varlığını sürdürüyor ise, profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Pire ısırıklarının belirtilerini azaltmak için reçetesiz olarak satılan kaşıntı önleyici kremler ve antihistamin ilaçları kullanabilirsiniz. Isırıkların olduğu bölgeyi lütfen kaşımaktan uzak durunuz. Eğer pire ısırıklarının olduğu bir bölgeye dair enfeksiyon işaretlerinin farkına vardıysanız, derhal doktorunuzdan bir randevu alınız.

Pire Isırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer pire ısırığına maruz kaldıysanız ve herhangi bir şey yapmadıysanız, bu ısırıklar eninde sonunda daha kötü bir hal alacaktır. Çünkü ısırıklar sonucu meydana gelen kaşınmalar, cildin tahriş olmasına sebep olacaktır. Bu durum, özellikle de pire ısırığına karşı alerjiniz bulunmakta ise, oldukça rahatsız edici ve aynı zamanda büyük bir moral bozukluğuna sebep olacaktır. Günümüzün en büyük şanslarından ise tedavi olanaklarının gelişmesi ile birlikte pireler hakkında çokça bilgiye sahibiz ve kullanılan ilaçlar en azından başlangıç için pire ısırıklarına karşı etkili sonuçlar vermektedir. Her insan pire ısırığına karşı farklı tepki vermektedir. Bu yüzden aşağıdaki adımları izleyerek genel olarak meydana gelen pireler ile alakalı durumların bir nebze de olsa önüne geçmiş olursunuz.

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Yapılan araştırmalara göre, insanlara bulaşan çoğu pire, köpeklerden veya kedilerden bulaşmaktadır. Ancak pire ısırıklarına karşı iyi gelebilecek birtakım evde tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler genellikle pire ısırığının belirtilerini azaltacak cinstedir.

1.Kaşımayın

b1

Pire ısırığının etkilerini azaltmak için alınabilecek temel önlemlerden biri de pire ısırıklarının olduğu bölgenin kaşınmaması gerektiğidir. Bunu yapmak bir süre sonra çok zor bir hal alacaktır. Eğer pireli bölgeleri kaşırsanız, oluşan yaraların ve çiziklerin içerisinden, kan dolaşımına bakteriyel enfeksiyon girişi söz konusu olabilir.

2.Soğutma

b2

Pire ısırıklarının olduğu bölgede oluşan aşırı kaşınma isteğini önlemek için o bölgeye, soğuk su veya buz koymanız durumunda belirtileri bir nebze de olsa rahatlatabilirsiniz. Ayrıca oluşan şişlikleri ve tahrişleri de bu şekilde önleme şansı bulabilirsiniz.

3.Kalamin Losyonu

kalamin-losyonu-nasil-kullanilir_646x340

Pire ısırıklarının evde yapılabilecek tedavi işlemleri için en etkili ilaçlardan biri de kalamin losyonu olacaktır. Pire ısırıklarına karşı yatıştırıcı, sakinleştirici ve kaşıntıları dindirici bir etki yapmaktadır. Bu yüzden oluşabilecek belirtilerin direk olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

4.Krem

b4

Pire ısırıklarında başlangıç sürecinde evde tedavi yöntemlerinden biri de krem uygulanmasıdır. Neosporin ismi verilen antibakteriyel bir krem, pire ısırıklarının olduğu bölgeye uygulandığı sürece, ısırıkların etkilerinin azalacağı ve kaşıntı hissinin de daha nadir görüldüğü bir durum ortaya çıkacaktır.

5.Diğer

b5

Hayvanlara pire bulaşması sonucu uygulanabilecek daha farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Lavanta yağı ve sedir yağı gibi uçucu yağlar, su içerisinde seyreltilerek kullanılır. Ayrıca hayvanınızın içtiği suyun içerisine elma sirkesi veya su ile seyreltilmiş elma sirkesi katarsanız, pireleri uzak tutma yoluna gitmiş olursunuz. Eğer evcil hayvanınız sürekli ve şiddetli bir şekilde kaşınıyor ise, biraz sakinleştirici aloe vera jelini veya kalamin losyonunu pireli bölgeye sürmeniz durumunda ısırıklara karşı iyi geldiğini göreceksiniz. Ancak evcil hayvanınız da açık yara veya enfeksiyon kapmış yaralar bulunmakta ise her şekilde profesyonel bir yardım alabileceğiniz bir veterinere gitmeniz tavsiye edilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Pirelerin CAN DÜŞMANI dedi ki:

  Kardeşim bişe sorucam pire ısırıyor ilaç alamam para yok vücuduma ne sürsem pire gelmez kaşıdım siile bnzer kahverengi yara oldu onu nasıl geçirim ben PİRELERİN CAN DÜŞMANI EZİCEM ONLARI cvplarsanız sevinirim??????????

 2. tarık dedi ki:

  pireler uyumama izin vermiyor her yanımı kaşındırıyor ne olur yardim edin

 3. Kadir dedi ki:

  Pirelerin isirdiklari yere insan vicudunda actigi yaraya ne kullanilmali

 4. Kadir dedi ki:

  Evde bitane gordum ama 8 aylik bebgimin yuzunde bugun yara gordum bide ayaginda su toplamis sekildeydi patladi ve kirmizi yara oldu

 5. Burak dedi ki:

  Arkadaşlar pire ısıran yere soğuk su sonrasına normal bildiğimiz tuz avucunuza döküp o bölgeyi ovalayın tuz üzerinde beklesin 10 dakika sonra tekrar soğuk su ile o bölgeyi yıkayın kaşıntısını tuz alacaktır.