Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pirincin Zararları

Pirincin beyaz olan çeşidi, geleneksel rafine tahıllar ve rafine edilmiş tahıl unları içeriğinde kaloriye sahip olmayan besinler olup, bebeklerin gelişimine herhangi bir katkı sağlamaz. Beyaz pirinç ve beyaz un gibi işlenmiş olan tahıllar ise işlenmeleri sebebi ile büyük bir çoğunlukla sahip olduğu besin değerlerini kaybeder. Bu sebepten dolayı da beslenmek için tam tahıllı ürünlerin kullanılması gerekir.

Büyük marketlerde, organik satış yapan yerlerde ve aktarlarda bulunabilen tam pirinç ve bu pirincin ununu kullanabilirsiniz. Bazı anneler bu tür yerlerden aldıkları tam pirinçleri öğüterek pirinç unu yapmayı tercih etse de diğer tahıllarda aynı şey geçerli olmuyor. Fakat pirinçte tam, esmer, kabuklu ya da kepekli pirinç aynı kapıya çıksa da paketin arkasın bakmak da önem arz ediyor. Pirincin herhangi bir işlemden geçmemesi gerekiyor. Bu yazımızda pirincin olası zararlarından bahsedeceğiz.

Pirincin Zararları Nelerdir?

1. Diyabete Sebep Olur

Pirinç az miktarda tüketildiği zaman herhangi bir zarara sahip olmasa da sık ve aşırı miktarda tüketilmesi halinde diyabet riskini arttırdığı biliyor. Bu da diğer pek çok hastalığa yol açabiliyor. Düzenli bir şekilde pirinç tüketen kişilerin tip 2 diyabet konusunda endişe etmesi gerekiyor.

2. Kilo Aldırır

Bunların haricinde pirincin sık ve fazla tüketilmesi halinde kilo alımına yol açması da muhtemel. Zira iki yemek kaşığı kadar pirinç pilavının içerisinde bir dilim ekmekte bulunan kalori bulunuyor. Bu da aşırı pilav yemenin kilo sorununa yol açacağını ortaya koyuyor.

3. Bakteri İçerebilir

Bacillus cereus bakterisi birçok gıdada yer alan ve sağlığı olumsuz bir şekilde etkilemekte olan bir bakteri olup, az pişmiş ya da işlenmemiş pirinç kimi zamanlarda bu bakteriyi barındırabiliyor. Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde ise mide bulantısı ya da kusma gibi tepkimelerin ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor.

4. Hastalıkları Tetikler

Doğal ve güçlü bir böcek öldürücü olan lektin karbonhidratlar her ne kadar bir protein de olsa pişmemiş pirinçte bulunduğu için fazla tüketilmesi halinde mide bulantısı, ishal ve kusmaya yol açabiliyor. Bu durumun uzun vadede devam etmesi halinde ise pişmemiş pirinçte yer alan lektinlerin kolorektal kanser, diyabet ve çölyak hastalığına yol açtığı biliniyor.

5. Pika Hastalığına Sebep Olabilir

Özellikle çocuklarda görülen ve bir tür yabancı madde yeme hastalığı olan pika, yaşlı insanlarda da ortaya çıkabilir. Bu bozukluğun ortaya çıkmasının en büyük sebepleri arasında ise çinko ve demir eksiklikleri bulunuyor. Pişmemiş pirinç de bu isteği uyandırdığı için sağlık bozukluklarına yol açabiliyor. Bu nedenle bu tür bir alışkanlığı bulunan kişilerin doktora başvurmasında fayda var.

6. Çölyak Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekiyor

Çölyak hastalarının pirinç ağırlıklı beslenmesi sebebiyle arsenik kaynaklı sorunların ortaya çıkabileceğini belirtmiş olan bilim insanları Çin’de olduğu gibi ABD ve Avrupa’da da pirinçte yer alan arsenik konusunda bir sınırın belirlenmesi gerektiğini söylemiştir.

8. Arsenik Zehirlenmesine Neden Olabilir

Pirinçte farklı oranlarda yer alan arsenik, topraktan tohumlara ve oradan da pirinç tanelerine aktarılıyor. Pirinç türleri arasında oransal olarak değişiklik gösteren arsenik, ekildiği bölgedeki arsenik muhteviyatını da etkiliyor. Topraktan geçen arseniğin zehirlenmeye neden olduğu görülmekte.

9. Beyaz Pirinç Daha Tehlikeli

Kahverengi pirinç ve yabani pirinç, beyaz pirince göre daha az glisemik içerir. Şeker hastaları için pirinç biraz ağır kaçar. Bu sebepten dolayı da beyaz pirinç ve çeşitlerinden uzak durulması gerekir. Kahverengi pirinç ise mineral ve vitamin açısından zengin olmasının yanında düşük glisemik içerdiği için de daha sağlıklı bir seçim için biçilmiş kaftan görev üstlenir.

İltihaplı ya da artrit bir durumun olması halinde de yabani pirincin iltihabı arttırmadığını söylemekte fayda var. Pirincin dışında yer alan selülozun kötü sindirime yol açtığı bilinse de bu durum, iyice pişirilmesi halinde ortadan kalkıyor.

Hamilelikte Pirincin Zararları

Gebelik döneminde pirinç yemenin birçok farklı faydası olsa da her madalyonun ikinci bir yüzü daha bulunur. Bu riskler;

  • Hamilelikte fazla pirinç tüketilmesi halinde hali hazırda alınan kilolara daha fazla kilo eklenir ve bu durum obeziteye kadar ilerleyebilir.
  • Esmer pirince göre daha fazla glisemik indeksine sahip olan beyaz pirincin aşırı tüketilmesi halinde kan şekeri düzeyi artacak ve gebelik diyabetine sebep olacaktır.
  • Araştırmalara göre pirincin aşırı tüketilmesi halinde dikkat çekici oranda arsenik içermesi sebebi ile erken doğuma yol açabileceği de belirtilmiş bulunuyor. Bu nedenle hamilelik döneminde pirinç tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu yüzden hamilelik döneminde ne kadar pirinç tüketilmesi konusunda doktora danışılmasında fayda var. Bu bir yana çiğ pirinç tüketiminin de çeşitli zararları bulunduğu için kaçınılması gerekiyor. Aşırı pirinç ve pilavın tüketiminin çeşitli komplikasyonlara yol açtığı da biliniyor. Yeterli miktarda yenilmesi halinde ortaya herhangi bir sorun çıkmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.