Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pişik Kremi Kullanımı

Pişik Nedir ve Neden Olur?

Pişik; bebekler ve aynı zamanda tuvalet eğitimi henüz gerçekleşmemiş olan küçük çocuklarda çok sık meydana gelen bir durumdur. Bebeklerin ve küçük çocukların çok sık olarak yaşadıkları bir sağlık sorunu olan pişiğin, bebekleri çok rahatsız eden ve acı çekmesine neden olan bir deri rahatsızlığı olduğu bilinmektedir. Bebeklerin ya da küçük çocukların derilerinin tahriş olması durumunda meydana gelen pişik, bebeğin cildinin uzun süre kirli beze temas etmesi, bebeğin cildinin uzun süre hava almaması ve bebeğin bezinin cildine sürekli sürtünmesi gibi birçok faktörler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle bebek ya da küçük çocuklarda ortaya çıkan pişiğin aslında tıp terimindeki yeri amonyak dermatitidir. Pişik; bebeğin poposu, kasıkları ve dış cinsel organının çevresinde bulunan derinin amonyak ile tahriş olması sonucunda meydana gelmektedir. Bebeğin yeni yapmış olduğu idrarda çok fazla oranda üre bulunmaktadır ama amonyak yoktur. Bebeğin idrarında bulunan üre normal şartlarda en hassas cilde sahip olan derilerde bile tahrişin oluşmasına neden olmaz fakat bebek idrarını yaptığında bezin içerisinde derisine temas etme şeklinde biraz beklerse, birtakım bakteriler üreyi amonyağa çevirirler. Bu durum da bebeklerde pişiğin oluşmasına neden olmaktadır. Bebekler ya da küçük çocuklar pişik oldukları zaman acı çektikleri için huysuzlanırlar ve bazen de ağlarlar. Bu acının kısa bir sürede hafiflemesinin ya da geçmesinin en etkili yolu pişik kremi kullanımıdır. Pişik kreminin piyasada farklı markaların çıkarmış olduğu birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin çoğu aynı etkiyi göstermektedir ama konu bebek olunca mutlaka daha titiz davranmak, bebeğin cildini tahriş etmeyecek en iyi ürünü bulmak gerekmektedir. En güvenilir markayı ve ürünü doktorunuza danışarak alabilirsiniz. Eğer bebeğinizin şiddetli bir şekilde pişiği ya da mantar enfeksiyonu varsa, bu durumda doktorunuzun size reçete şeklinde önereceği antibiyotiği, mantarı yok edici özelliği olan bir pişik kremini kullanabilirsiniz.

Pişik Kullanımı

Bebeklerin ya da küçük çocukların pişik olmasında birtakım nedenler bulunmaktadır. Bebeğin altının temizlenmesi sırasında ıslak mendil gibi bebeğin cildine zarar verecek olan birçok kimyasal ve parfüm bebeğin pişik olmasına neden olmaktadır. Bebeğin altını temizlerken ıslak mendil kullanmak yerine ılık bir su ile bebeğin altının temizlenmesi daha doğru ve daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Bebeğin özellikle ishal olduğu zamanlarda çok sık kakasını yapması pişik oluşumunu hızlandıran bir sebeptir. Aynı zamanda bebeğin ishal olduğu zamanlarda çok sık kakasını yapması, idrar yolu enfeksiyonuna ve pişiğe neden olmaktadır. Bebeğin pişik olmasının bir başka sebebi ise, bebeğin bezinin sık bir şekilde değiştirilmemesidir. Bebeğin uzun süre değiştirilmeyen bez nedeniyle cildinde sıcak bir ortam meydana gelmektedir. Bebeğin cildinin tahriş olmasının nedeni bebeğin cildi ile bezin bariyerlerinin sürekli sürtünme halinde olmasıdır. Bebek her kıpırdağında ve hareket ettiğinde, bebeğin cildi ile bezi arasında bir sürtünme durumu yaşanmaktadır. Sürekli sürtünmeye maruz kalan bebeğin cildi bir süreden sonra kızararak pişiğin oluşmasına neden olmaktadır. Bebeğin bezinin sık bir şekilde değiştirilmemesi sonucunda bebeğin cildinde tahrişler meydana gelir ve bu tahriş olmuş ciltte ısının artmasıyla birtakım mikroplar oluşmaktadır. Bu durumda bebeğin cildinde pişiğin bir sonraki aşaması ve daha çok ilerlemiş hali olan mantar enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır. Bebeğin anne sütünü belirli bir süreden sonra bırakması sonucunda ek gıdaya geçiş yapılmaktadır. Beslenme programı tamamen değişen bebeğin anne sütünden mamaya ya da ek gıdaya geçmesi sonucunda bebekte pişik ortaya çıkmaktadır. Bebeğin diş çıkartma sürecinde, bebeğe uygulanan antibiyotik tedavisi ya da egzama gibi bir cilt hastalığı bebeğin pişiğinin artmasına neden olmaktadır. Bebekte çinko mineralinin eksik olması nedeniyle bu durum pişiğin ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Pişik Kremi Kullanımı

Pişik Kullanımı

Bebeğin cildinin yoğun tahriş olmasının daha ilerlemiş hali pişiktir ve pişiği tedavi etmek için piyasada bulunan farklı markalara ait pişik kremlerinin özenle seçilip, bebeğin cildine uygulamak gerekmektedir. Bebeklerin cildi için üretilen çok sayıda pişik kremi aslında aynı işlevi yerine getirmektedir. Pişik kremlerinin birbirinden farklı olmasının en önemli faktörü, kremlerin etki alanlarının tamamen farklı olmasıdır. Pişik kremleri birtakım yollarla bebeğin cildini tedavi etmektedir. Bunlar, bariyer ve doku reaksiyonunu azaltma yöntemi ile bebeğin cildini rahatlatarak tedavi şeklidir. Bebeğin cildini bariyer oluşturarak idrardan ve birtakım bakterilerden koruyan kremler, bebeğin pişik olmasının sebebini önlemesi açısından pişiğin tedavisinde çok yeterli güce sahip değildirler. Bu tür kremlerin özellikle marketlerde satışı yapılmaktadır. Diğer bir pişik kremi grubu olan bebeğin cildinin doku reaksiyonunu azaltan kremler daha çok kortizon içerikli kremlerdir. Bebeğin cildinin pişik olan alanında bulunan kızarıklığı hızla iyileştirir ve pişiğin oluşma sebebini engellemesi durumunda tekrarlaması önlenmektedir. Fakat bariyer oluşturmadığı için pişiğin tekrar oluşma ihtimali yüksektir.

Pişik Kullanımı

  • Pişik kremlerini bebeğinizin cildinde kullanacağınız zaman dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler bulunmaktadır. Bebeğinizin cildine uygulayacağınız pişik kreminde ihtiyacınız olan bazı malzemeler bulunmaktadır. Bunlar bebek bezi, ıslak mendil ya da suya batırılmış pamuk, pişik kremi, bez değiştirme minderi ve kağıt havlu gibi malzemelerdir.
  • Pişik kremi kullanımında atılması gereken belirli adımlar bulunmaktadır. İlk olarak pişik için kullanılması gereken bebek bezi, havlu, ıslak mendil ya da pamuk, pişik kremi, bez değiştirme minderi ve kağıt havlu gibi malzemelerin toplanması, aynı zamanda hazırda bekletilmesi gerekmektedir. Bebeğinizin altını silmek için kullandığınız pamuğun ya da ıslak mendilin erişebileceğiniz yakınlıkta olmasına dikkat ediniz. Islak mendillerin içeriğinde bulunan alkol nedeniyle bebeğin cildini tahriş etme durumu oluşabilmektedir. Bebeğinizin altını temizlemek için pamuğu ılık su ile ıslatarak kullanabilirsiniz. Bez değiştirme minderinin ya da değiştirme bezinin yakınınızda olmasına özen gösterin. Bebeğinizin altını değiştirebileceğiz düz bir yere, bebeğinizi yatırın. Eğer bebeğinizin altını değiştirmek için yüksek bir yer kullanacaksanız bebeğinizin güvende olduğundan emin olduktan sonra işleme devam etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin çoraplarını, ayakkabılarını, alt kısım kıyafetlerinin hepsini yavaşça üzerinden çıkarın. Bebeğinizin altını artık açabilirsiniz, bebeğinizin bezini açın, bezini altından yavaşça çekerek alın. Bebeğinizin altını ıslak mendil ya da suya batırılmış bir pamuk yardımı ile bebeğinizin cildine çok bastırmadan temizleyin. Bebeğinizin cildi eğer kızarmış, tahriş olmuş ise bu kısımları silerken daha dikkatli davranmanız gerekmektedir, çünkü bebeğinizin cildini silerken bebeğinizin biraz canı yanacaktır. Bebeğinizin cildini sildikten sonra kağıt havlu ya da yumuşak bir havlu yardımı ile kurulayın. Bebeğinizin altını değiştirirken, cildinin biraz hava alması açısından hemen bezini bağlamayın, bir süre bebeğinizin altını açık bırakarak hava almasını sağlayın. Bebeğinizin cildinin hava alma süresini biraz uzun tutmanızda yarar var, çünkü bebeğinizin cildi ne kadar uzun süre hava alırsa, o kadar az tahriş olur. Ardından bebeğinizin bacaklarını biraz yukarı kaldırın, bir süre o şekilde tutun. Parmağınıza bol miktarda pişik kremi alarak, bebeğinizin tahriş olmuş kısmına doğru sürün. Pişik kreminden bol miktarda bebeğinizin cildine sürmeniz gerekmektedir. Çünkü pişik kremi hem bebeğinizin cildini nemlendirecek hem de o kısmı tedavi ederek, pişiğin geçmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizin cildine pişik kremini sürdükten sonra bezini bağlayabilirsiniz. Daha sonra da bebeğinizin kıyafetlerini giydirebilirsiniz.

Pişik Kullanımı

  • Pişik kremi sürerken dikkat edilmesi gereken birtakım etmenler vardır. Bebeğinize pişik kremi sürmeden önce bebeğinizin kıyafetleri çıkarmanız gerekmektedir, çünkü bebeğinizin alt kısım kıyafetlerine pişik kreminin bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Pişik kremini elinize sürmek yerine, bebeğinizin cildine direkt sürebilirsiniz. Pişik kreminin tüpünü elinize alarak, direkt bebeğinizin poposuna sıkabilirsiniz. Eğer bebeğinizin poposunda ağır pişik olan döküntü ya da kanama varsa, bebeğinizin poposuna dokunmadan sürmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü elinizle sürerseniz tahrişin artmasına neden olabilirsiniz, ayrıca bebeğinizin canı daha çok yanacaktır. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde her zaman pişik kremi kullanmanız çok doğru bir seçim olacaktır. Bebeğinizin poposuna pişik kremi sürerken ovalamadan, bastırmadan sürmeye gayret edin. Bebeğinizin altını değiştirirken bir süre açık kalmasını sağlayın. Çünkü bebek bezleri nemin o alanda hapsolmasına ve pişiğin daha çok artmasına neden olmaktadır. Bebeğinizin poposunun pişik oluşmaması için bir süre hava ile temas etmesi gerekmektedir. bebeğinizin poposuna pişik kremi sürdükten sonra, kremin dağılabileceğini ya da leke bırakabilme ihtimali olduğunu unutmayın. Bebeğinizin poposuna pişik kremi sürdükten sonra o alanı kapatacak büyüklükte bir kağıt havlu kapatmanız iyi olacaktır.

Pişik Kreminin Kullanımı İle İlgili Uyarılar

Bebeğinizin cildinde pişik oluşması sonucunda kullanılan pişik kreminin işlevi o bölgeyi tedavi etmektir. Bebeğinizin her altını değiştirdiğinizde pişik kremini kullanmanız, pişiği kısa sürede geçecektir. Özellikle bitki içerikli kremler bebeğinizin cildini daha kısa sürede iyileştirecektir. Pişik kremi, yalnızca pişiği tedavi etme amaçlı kullanılmamalıdır, pişik kremi aynı zamanda bebeğinizin cildini koruyucu özelliğe de sahiptir. Pişik kremi ile bebeğinizin cildinin yumuşamasını da sağlayabilirsiniz. Pişik kremi bebeğinizin hücre yenilenmesine yardımcı olarak pişiğin daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.