Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Plasentanın Aşağıda Olması Ne Anlama Gelir?

Anne ve bebek arasındaki madde alışverişi sağlayan plasenta, halk arasında kordon olarak da bilinir. Hamilelik döneminin üçüncü ayından itibaren gelişimi tamamlanan oluşumun anne ve bebek için büyük faydaları vardır. Uç kısımlarından birisi anneye, diğeri de fetüse yapışık haldedir. Bebeğin besin ve oksijen ihtiyacını giderme noktasında büyük bir önem taşır. Fetüsün gebelik süresince gerçekleşen tüm metabolik atıkları anne aracılığı ile dışarıya atılır. Fetüsün pasif bağışıklık sistemini güçlendirirken diğer yandan da anneye ait olan antikorların bebeğe geçişini kolaylaştırır. Son derece sağlam ve esnek bir yapıdadır. Bu nedenle hemen bebeğe dolanıp zarar verme riski oldukça azdır.

Plasenta Neden Aşağıda Olur?

gebelik ve plasenta

Bebeğin eşi olarak bilinen plasenta, gebelik döneminde zaman zaman aşağıya yani rahim bölgesine doğru kayabilir. Hamile anne adaylarının pek çoğunda rastlanılan bu durum sonucunda plasenta rahmin alt bölgesine doğru yerleşir. Plasenta normal şartlarda rahmin yan kısımlarında veya tepe noktasında bulunur. Ultrasonda net olarak gözlemlenebilen bu durum, tıp dilinde “plasenta previa” ismiyle anılır. 300 gebelikten birisinde rastlanılabilen bu plasenta düşüklüğü, 4 farklı tipte gerçekleşir;

 • Parsiyel Plasenta Previa: Plasentanın rahim bölgesini kısmen kapatması durumunda yaşanır.
 • Marjinal Plasenta Previa: Kordonun serviks ağzının kenarına yerleşmesi halidir. Çoğu kadında kanamaya sebep olabilir. Kanalı tamamıyla kapatmaz.
 • Plasenta Previa Totalis: En sık görülen plasenta düşüklüğü tipidir. Serviks ağzını tamamıyla kapatabilir.
 • Aşağıya Doğru Uzanan Plasenta Yerleşimi: Kordon, uterusun alt segmentine doğru uzanır. Serviksin üst kısmında veya sınırında değildir.

Plasenta Aşağı Yerleşiminde Risk Grupları Kimlerdir?

Endometriumda veya endometriuma giden kanallardan birisinde zedelenme olması halinde plasenta aşağıya yerleşebilir. Plasenta previa için bazı anne adayları risk grubunda yer alabilir. Bu risk grupları aşağıdaki gibidir;

 • Miyom veya polip gibi birtakım oluşumları bulunan anne adayları,
 • Önceden sezaryen doğum yapmış olanlar,
 • Çoğul gebelikleri bulunanlar,
 • Sigara kullananlar,
 • İleri yaştaki kişiler,
 • Multiparite, yani birden fazla doğum geçirmiş kadınlar.

Plasenta Aşağıda Ne Yapmalıyım?

plasenta düşüklüğünde nelere dikkat edilmeli

Ultrason muayenesinde plasenta kordonunun aşağı yerleşimli olduğu tespit edilen anne adaylarının, bazı hususlara dikkat etmelerinde fayda vardır. Aşağı yerleşimli kordon, bazı dönemler kanama ve hafif sızıntı şeklinde ağrı yapabilir. İleri düzeylerde ağrı ve kanama yapıyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Jinekoloğunuz servikal uzunluğunuzu ölçerek, bu yaşanılan durumun erken doğuma neden olup olamayacağını veya hangi evrede düzeleceğini söyleyecektir. Ayrıca anne adaylarının aşağıda yer alan kriterleri de göz önünde bulundurmadırlar;

 • Gündelik ev işleri de dahil ağır işlerde çalışılmamaya özen gösterilmedir,
 • Olabildiğince çömelerek veya kıvrılarak iş yapılmamaya çalışmalıdır,
 • Anne adayında kanama miktarı fazla oluyorsa hastaneye yatırılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır,
 • Kabız olunmamaya çalışılmalı, eğer oluyorsa da fazla ıkınmalardan kaçınılmalıdır,
 • Cinsel ilişkiye bir süreliğine yasak konulmalıdır,
 • Aylık doktor kontrollerine mutlaka gidilmelidir.

Plasentanın Aşağıda Olmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

gebelikte plasentanın aşağı yerleşimli olması

 • Bebek kordonunun önde veya aşağıda olması halinde birtakım belirtiler kendini gösterir. Bunlar arasında en sık görülen hafif lekelenme düzeyinde kanamalardır. Ancak zaman zaman bazı kadınlarda ciddi vajinal kanamalar da görülebilir. Vajinal ağrılar, erken doğum, alt karın ağrısı ve rahim kasılmaları diğer belirtileri arasındadır.
 • Gebeliğin ilk haftalarında yavaş yavaş oluşmaya başlayan plasenta, ultrasonda aşağı yerleşimli olarak görülebilir. Hatta ilk oluşma evrelerinde kanama ve ağrı şeklinde birtakım semptomlar oluşturabilmesi de doğaldır. Ancak ilerleyen 28 ve 29. haftalarda rahimin büyümesine bağlı olarak yapışık olan eş daha yukarı bölgelere çıkabilir. Böylelikle düşüklük %80 oranında düzelmiş olur.
 • Gebelik döneminde anne adayına plasenta previa tanısı konulmuşsa beraberinde mutlaka cinsel ilişkinin yasak olduğu da belirtilir. Plasentanın doğum kanalını kapatması durumunda, yapılacak olan cinsel bir birliktelik sağlıklı olmayacaktır. Çünkü ilişkinin mekanik ve orgazmında kasıcı etkisi anne adayında olası kanamalara sebebiyet verebilir. Ancak gebeliğin ilerleyen evrelerinde plasentanın yukarı bölgelere doğru göç etmesi durumunda, tekrar cinsel birliktelik kurulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.