Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Plastik boya en zor çıkan boya türüdür. Plastik boya lekesi ile genellikle evlerinizde boya yaparken karşılaşırsınız. Boya işlemini uygularken kıyafetlerinize, koltuklarınıza ve parkelerinize boya damlayabilir. Bu sebeple boya yapmadan önce bazı önlemler almanızda fayda var. Bu önlemleri boya tulumu giymek, parkelerin üzerine gazete sermek, eşyalarınız muşamba ile kaplamak olarak sıralayabiliriz. Bu önlemler ile plastik boya lekesi ile karışılaşma olasılığınız en aza inecektir. Eğer bu önlemleri almadıysanız ve eşyalarınız lekelendi ise korkmanıza gerek yok! Yazımızdaki yöntemlerle bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Kıyafetten Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Plastik boya lekesini çıkarmak için uygun ortam hazırlayın. Bu işlemleri uygularken tiner ve terebentin gibi maddeler kullanılacağı için kapalı ortamda bu maddeleri kullanmak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden açık alanda leke temizleme işlemini gerçekleştirmenizde yarar var. Ayrıca tiner ve terebentin gibi maddeler aşındırıcı özellik taşıdığı için ellerinizi tahriş edebilir. Bu sebeple, bu maddeleri kullanırken ellerinize eldiven giymeniz gerekiyor.

  • Temiz bir bez yardımı ile lekeli alanı ovalayın.
  • Lekeli olan kısmın arka tarafını ılık su yardımı ile yıkayın.
  • Bu işlemden sonra ağırtıcı içermeyen bir deterjan yardımı ile lekeli alanın arka yüzeyini temizleyin. Bu işlem sonucunda büyük ihtimal lekeden kurtulabileceksiniz.
  • Leke bu yöntem ile çıkmadıysa lekeli alana tiner ya da terebentin dökerek ovalayın. Bu işlem ile lekeyi çıkardıktan sonra kıyafetinizi makinenizde yıkayın. Bol güneş altında kıyafeti kuruttuktan sonra hala boya izi var ise kuru temizlemecilerden yardım almanız gerekiyor.

Koltuktan Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki plastik boya lekesi için evde müdahaleyi pek tavsiye etmemekteyiz. Ancak bazı yöntemler işinizi görebilir. Bu yöntemler leke kurumadıysa lekeyi çıkaracaktır. Leke kurduysa, evde müdahale etmek yerine, profesyonel temizlik ekiplerinden yardım alabilirsiniz. Leke yeni ise buz dolabınızdan soğuk su ve temiz bir bez yardımı ile silin. Lekeden tamamen kurtulana kadar bu işleme devam edin. Eğer bu yöntem ile lekeden kurtulamadıysanız. Yapmanız gereken diğer bir işlem ise tiner kullanmak olacaktır. Tiner kullanırken koltuğunuzun görünmeyen bir kısmında tineri uygulayın. Eğer herhangi bir sorun oluşmadıysa, temiz bir bez yardımı ile lekeli alana tineri tamponlayın. Bu işlem sonucunda eğer leke yeni ise lekeden çok büyük bir ihtimalle kurtulmuş olacaksınız. Tineri koltuktan bolca soğuk su yardımı ile durulayın. Durulama işleminden sonra evdeki camları sonuna kadar açıp evinizi havalandırın.

Parkeden Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Plastik boya lekesi parkeye damladığı anda emme özelliği yüksek bir bez yardımı ile parkeden alınmalıdır. Bazı temizlik firmalarında parkeler için özel üretilmiş karışımlar bulunur. Kuruyan plastik boyayı, bu karışımlar yardımı ile temizlemeniz mümkün.

Elden Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Ellerdeki plastik boya lekesini çıkarmak için her zaman olduğu gibi en kolay yol, boya elinize bulaştığı anda bol su ve deterjan yardımı ile temizlemek olacaktır. Eğer elinizdeki boya çoktan kuruduysa zor ve meşakkatli bir iş sizi bekliyor. Bu işlem için elinizi sıcak su yardımı ile yıkayıp nemlendirin. Daha sonra elinizdeki kurumuş boya izlerini yavaş hareketler kullanarak bıçak yardımı ile kazıyın. Çok derin uygulama yapmayın. Çok derin kazıma işlemi derinize zarar verebilir. Bu nedenle yavaş hareketler kullanın.

Eczaneler de bulabileceğiniz alkollü suyu, beze dökün bez ile ellerinizi silin. Bu işlem sonucunda lekelerden kurtulamadıysanız. Elinizi bol tiner ile temizleyin. Tiner uyguladıktan sonra elinizdeki boya çıkmasa da yumuşayacaktır. Bu yumuşamadan faydalanıp, ellerinizdeki boyayı kazımaya devam edin. İşlemden sonra ellerinizde çok az boya izi kalacaktır. Zamanla ellerinizdeki plastik boya izi tamamen kaybolacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.