Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Plastik Kanser Yapar Mı?

Çağımızda artık insanlar günlük maratona ayak uydurmak için ihtiyaçlarını olabildiğince kolay ve pratik bir şekilde gidermeye çalışıyor. Bu da yeni bir sektörün oluşmasında etkili oldu. Bu sektör de karşımıza plastik ürünlerin bulunduğu sektör. Artık insanlar birkaç günlük yemeklerini bir günde hazırlayıp bunları saklama kaplarına koyarak muhafaza ediyorlar. Bunun haricinde kullan at plastik tabak, bardak, çatal gibi araçlar da hayatımıza girdi. En kötü ihtimalle pikniklerde bile bunları kullanıyoruz. Bunun haricinde sürekli olarak içtiğimiz suyun bulunduğu pet şişeler de hayatımızın neredeyse bir parçası oldu.

Plastik sektörü hızlı bir şekilde gelişiyor. Ancak hem çevreye hem de insan sağlığına verdiği zararla sık sık gündeme gelen plastik, hem küçük çocukları hem de yetişkinlerin sağlığını tehdit ediyor. Gereğinden fazla bu plastik ürünlere maruz kalan içeceklerimiz ya da yiyeceklerimiz doğrudan bizlere bu plastiğin kötü etkilerini bizlere gösterebiliyor. Bunun önüne geçebilmek adına bazı durumlarda tedbir almalıyız.

Plastik Kanser Yapıyor Mu? 

Birçok plastik çeşidi bulunuyor. Ancak dışarıda gördüğümüz özellikle saklama kaplarında kalın plastik olanlar daha çok tercih ediliyor. Ancak uzmanlar en kalitesiz plastiğin kalın plastik olduğunu araştırmaları ile birlikte gözler önüne seriyor. Plastikler en çok bağışıklık sistemi henüz sağlam olmayan bebeklerin de hayatını, gerek biberonları ile gerek diş kaşıma araçları ile birebir temas kuruyor. Plastiğin içerisinde yer alan Bisfenol A denilen kısacası BPA olarak da adlandırılan bir madde vardır. Bu madde birçok kullandığımız ürünlerin saklama amacı ile kullanılan tüm kaplarda neredeyse bu madde var. Ancak pet şişeler bu durumda biraz daha masum kalabiliyor. Çünkü polikarbon yapılı maddelerde BPA ya daha çok rastlamak mümkün. Kadınlarda meme kanseri erkeklerde ise prostat kanseri başta  olmak üzer bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesiyle ilgili tüm kanserleri de beraberinde getiriyor. Bu nedenden dolayı plastikler her ne kadar hayatımızın akışını kolaylaştırsa da aslında bize verdiği bu imkan karşılığında bizlerin de sağlığından çalıyor diyebiliriz.

Plastikte Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Plastik kullanmak istiyorsak bazı durumlara dikkat ederek zararsız bir şekilde bunu avantaja dönüştürebiliriz. Eğer pet şişe kullanıyorsanız asla buzluğa koymamalısınız. Bu suyun beklemesi ve plastiğin su ile bütünleşmesi demektir. Sonucunda ise istenmeyen durumlar yaşanabilir. Plastik kaplara sıcak yemekler koymamaya özen göstermeliyiz. Plastiğin içeriğinin yemeklerle özdeşmesine neden olabilir. Aynı zamanda plastik biberonlar değil de cam biberonlar tercih edilmelidir. Özellikle olabildiğince aşırı sıcaktan ve aşırı soğuktan bu kapları korumalıyız. Kesinlikle bu kaplarla birlikte yemeklerinizi ısıtmamamalısınız. Aynı zamanda güvendiğiniz bildiğiniz içerisinde BPA bulunmayan plastik ürünleri tercih etmenizde fayda olacaktır. Eğer damacanayla birlikte su tüketiyorsanız damanacadaki suyu başka bir kaba almanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.