Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tehlikeler Saçan Plastik Saklama Kaplarının 8 Zararı!

Modern yaşam tarzıyla birlikte pek çok alışkanlığımız da değişime uğradı. Artık insanların çok daha tempolu bir hayat sürmesi paketlenmiş hazır gıdaların çok daha fazla tüketilmesine neden oluyor. Bunun yanı sıra evlerimizde hazırladığımız pratik ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz yiyeceklerde dahi plastik saklama kaplarını tercih ediyoruz. Çünkü onlar daha hafif, daha az yer kaplıyor, daha ucuz ve kullanımları daha kolay. Ama hiç sağlıklı olup olmadıklarını düşünüyor muyuz? Pek çoğumuz dışarıda sağlıklı gıdalar tüketebilmek için evde hazırladığımız yiyecekleri plastik saklama kaplarına doldurup yanımıza alıyoruz ve dışarıda onları yiyoruz. Peki sağlıklı olsun diye tükettiğimiz bu yiyecekler o kapların içine girince gerçekten sağlıklı kalıyor mu?

Plastik malzemelerin ham maddesini petrol, kömür ve doğal gaz oluşturuyor. Bu maddeler üretim aşamasında direkt olarak kullanıldığı gibi bazen katkı maddeleri ile beraber de kullanılabiliyorlar. Peki neden bu maddeler kullanılıyor? Çünkü esneklikleri, dayanıklılıkları ve sıcağa karşı duyarlılıkları büyük ölçüde artıyor. Hatta sadece plastik saklama kapları da değil, bitki çaylarının içinde durduğu poşet paketleri de bu konuda çok zararlı. Çünkü o poşet çayları direkt olarak sıcak suyun içine atıyoruz ve malzemenin içindeki tüm zehirli maddeler direkt olarak içtiğimiz çayın içine karışıyor. Yani başta plastik saklama kapları olmak üzere kullandığımız her plastik ürün direkt olarak gıdalarımıza ve içeceklerimize geçen toksik maddeler barındırıyor. Doğal olarak biz de bu zehirli maddeleri farkında olmadan tüketmiş oluyoruz.

Üstelik bu kimyasalların gıdalarımıza geçmeleri çok da kolay oluyor. Ancak gıdalara geçme miktarının sıcak yiyeceklerde çok daha fazla olduğunu da bilmek gerekiyor. Bu yüzden sıcak yiyecekleri ve yağlı yiyecekleri hiçbir koşulda plastik kaplarda saklamamak gerekiyor. Tabii zehirli maddelerin gıdalarımıza geçişinde plastik saklama kaplarımızın tipi ve kullanıldığı ürünün de önemi büyük. Ancak ne olursa olsun plastik saklama kaplarını kullanarak hem kendimiz için hem de çocuklarımız için sağlığı tehdit edecek bir iş yapmış oluyoruz.

İsterseniz plastik saklama kaplarının sağlığımıza ne gibi zararlar verdiğini detaylı olarak inceleyelim.

1. Çocuklarda büyüme ve davranış bozukluklarına yol açıyor

Plastik malzemelerin yapımında BPA adı verilen kimyasal bir madde kullanılıyor. İşte çocuklarımız, bebeklerimiz ve hatta anne karnındaki bebekler için bile plastik malzemelere bir şekilde temas etmiş gıdalar çok tehlikeli bir hale geliyor. Özellikle anne karnındaki bebeklerde, yeni doğan bebeklerde ve gelişme çağındaki çocuklarda hem büyüme hem de davranış bozukluklarının ortaya çıkmasının nedeni bu.

2. Kalp hastalıklarına neden oluyor

Plastik saklama kaplarının yanı sıra pet şişelerde, hazır gıdaların ambalajlarında ve başka pek çok malzemede kullanılan BPA maddeleri bizlerin de kalp hastalıkları yaşamamıza neden oluyor ve kalp hastalıkları riskini bir kat daha arttırıyor.

3. Karaciğerler enzim bozukluklarına sebep oluyor

Bunun yanı sıra plastik ürünlerde kullanılan bu BPA maddesi karaciğerimizin çalışmasını da olumsuz etkiliyor ve karaciğerimizde enzim bozukluklarına yol açıyor.

4. Diyabet hastalıklarına neden oluyor

Hem çocuklarda, hem gençlerde hem de yetişkinlerde sık sık diyabet hastalıklarının ortaya çıkmasının ardındaki sebeplerden bir tanesi de plastiklerin içinde olan bu BPA maddesi. O yüzden günlük hayatta sağlıklı yemek yemek için gıdalarımızı içine koyduğumuz plastik saklama kapları sağlığımızı çok sinsi bir şekilde tehdit ediyor.

5. Meme kanseri riskini arttırıyor

Kadın ya da erkek fark etmeksizin insanlar arasında meme kanseri oluşumu da bir hayli artmış durumda. Elbette meme kanserinin oluşumunu tetikleyen pek çok durum da var ancak bunlardan bir tanesi kesinlikle içinde kanserojen maddeler bulunduran plastik malzemeler ve plastik saklama kapları. Bunlar yüzünden yetişkinlerin de meme kanserine yakalanma riski bir hayli artıyor.

6. Kansere yakalanma riskini arttırıyor

Yukarıda plastik kapların içinde bulunan maddeler olarak saydığımız her bir madde insan sağlığı için kanserojen madde özelliği taşıyor. Günümüzde modern yaşam ile birlikte kansere yakalanma oranının da bir hayli arttığını artık hepimiz biliyouz. İşte modern yaşam ile birlikte daha yoğun bir şekilde kullanmaya başladığımız bu plastik saklama kapları, plastik pet şişeler ve hazır gıda ürünleri kanser riskinin ana sebeplerinden oluyor.

7. Çocuklarda beyin gelişimini olumsuz etkiliyor

Özellikle bu tip sağlıksız ürünlerin çocuklar için zararı çok büyük. Ancak gerek biberon ve emzik yoluyla bebeklerde, gerekse su kabı ve beslenme kabı olarak çocuklarda bu plastik maddeleri ve plastik saklama kaplarını yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Yani en çok kullanmamamız gereken kişilerde kanserojen maddeleri en yoğun şekilde kullanıyoruz. Bunun sonucunda da çocuklarda çeşitli sorunlar meydana geliyor. Plastik saklama kaplarının çocuklarda yarattığı sorunlardan bir tanesi de beyin gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesi. Bu etki bebeklik çağından başlayıp çocuğun gelişim evresi boyunca sürüyor. O yüzden bu maddelerin kullanımını özellikle çocuklarımız için sonlandırmamız gerekiyor.

8. Sperm üretiminde düşüşe neden oluyor

Özellikle çocuklarımıza kullandırdığımız plastik ürünleri içinde BPA maddesi vücuttaki östrojen hormonunu taklit edip kadınlık hormonuna dönüşmeye başlıyor. Bunun sonucunda da daha bebeklik ve çocukluk çağından itibaren sperm üretiminde ciddi bir düşüş neden oluyor.

Genelde plastik saklama kaplarının ve tüm plastik ürünlerin sağlığımıza olumsuz etkisini anlatırken sıraladığımız her bir madde yaşamımızın bir çağın hastalık olarak mücadele ettiğimiz şeyler. Oysa onların yarattığı bu olumsuz etkiyi sıfıra indirmemiz de mümkün. Böylece ne bizler ne de çocuklarımız bu büyük ve ciddi hastalıklarla uğraşmak zorunda kalmayız. Özellikle plastik poşet kullanımını sonlandırmamız gerekir. Plastik poşet yerine alışverişe çıkarken bez çanta kullanabiliriz. Bunun yanı sıra saklama kabı olarak ise cam ya da seramikten yapılanları tercih etmemiz gerekir. Tahta malzemeden yapılanlar bile bu konuda çok sağlıklı olmayabilir. Eğer gıda tüketirken bu basit noktalara karşı çok minik özenler gösterirsek sağlığımızı çok daha büyük tehditlere karşı koruyabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.