Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Plastik Şişeden İçilen Suyun Olası 10 Zararı

Son dönemde hemen hemen her su markası cam su şişesi ve cam damacana çıkartmaya başladı. Sağlık açısından daha uygun olduğu düşünülen cam şişelerin bir anda bu kadar popüler olmasının sebebi plastik şişelerin aslında insan sağlığını tehdit etmesi olabilir mi? Neden birçok kişi cam şişe öneriyor ama biz senelerdir plastik şişe kullanıyoruz? Tekrar tekrar kullanılan plastik şişeler neden tehlike arz ediyor? Bütün dünyanın kullandığı plastik şişeler en önemli hastalıkların kaynağı olabilir mi? Cam şişeler ise plastikten daha mı tehlikeli? Plastik şişe kullanırken aklınızda oluşan soru işaretlerinin bütün cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Plastik Şişeler İçerdikleri Maddeleri Suya Geçiriyor

Polietilen tereftalat (PET) isimli bir polimer maddeden üretilen plastik su şişeleri herkesin zannettiği gibi sızdırmaz bir yapıda değil. Belli bir süre sonra içerisindeki maddeleri suya karıştırmaya başlayan plastik su şişeleri zehirli olabilecek kimyasallar içeriyor. Doğru kullanım ve sınırlamalar ile bu maddelerden uzak durmak mümkün fakat yanlış kullanım büyük bir tehlike anlamı taşıyor. Bu nedenle daha sağlıklı olduğu iddia edilen cam şişelere yönelim arttı fakat bir o kadar insan da camın daha tehlikeli olduğunu düşünüyor. Herhangi bir kırılma durumunda cam parçalarının suya karışması ile korkunç sonuçlar ortaya çıkabileceği gibi çok sayıda insan cam şişelerin temizliğinin daha zor olduğunu ve yeterince temizlenemediğini düşünüyor.

2. Ftalat İçeriyorlar

Plastiği esnek hale getiren bu madde, plastik su şişelerinin yapısında bulunuyor. Yüksek miktarlarda insan vücuduna alınması ise zehirli bir etki ortaya çıkartıyor. Bütün plastik şişelerde bulunan bu madde insanda endokrin sorunlarına neden olabilmekte.

3. Yapılarında Antimom Bulunuyor

Kanserden solunum yolu problemlerine kadar çok sayıda hastalığa neden olabilecek antimon, plastik şişelerin içeriğindeki maddelerden biri. Her ne kadar plastik şişelerin içeriğinde bulundurulan antimon miktarı sınırlanmış olsa da bu madde suyunuzu zehirliyor olabilir.

4. Plastik Tadının Kaynağı Formoldehit ve Asetaldehid

Kimi zaman içtiğiniz suda plastik tadı hissettiğimiz olur. İşte o tadın nedeni plastik su şişesinin içeriğindeki formoldehit ve asetaldehid. Güneş ışığına maruz kalan plastik su şişeleri bu maddeleri suya karıştırıyor ve suyun tadı bu yüzden değişiyor.

5. Plastik Şişeler Tekrar Tekrar Kullanılmamalı

Plastik şişelerin üzerindeki uyarılara dikkat etmemiz de sağlığımızı korumamız için son derece önemli. Plastik şişelerin tehlikeleri genellikle yanlış kullanım kaynaklı ortaya çıkıyor. Neredeyse bütün plastik su şişelerinin üzerinde tekrar kullanılmamasına dair bir uyarı bulunuyor. Bunun sebebi içindeki suyu bitirip birçoğumuzun yaptığı gibi ikinci kez su doldurduğunuzda plastik şişenin içeriğindeki maddelerin suya geçme riski artıyor ve plastik şişelerin içerisinde bakteri ya da mantar ürüyor olmasıdır.

6. Yanlış Kullanım Sizi Hasta Edebilir

Tek kullanımlık plastik su şişesinin içerisine tekrar su doldurarak kullanırsanız, içerisinde üreyebilecek mantar ve bakteriler nedeniyle hasta olabilirsiniz. Kendi sağlığınız için en iyisi tek kullanımlık şişeleri, içerisindeki suyu bitirdikten sonra bir geri dönüşüm kutusuna atmak olacaktır.

7. Plastik Şişeleri Güneşten Uzak Tutmakta Fayda Var

Yukarıda bahsettiğimiz gibi direkt güneş ışığına maruz kalan plastik şişeler yapılarındaki maddeleri suya karıştırır. Suyun yapısının değişmesi ile hastalıklara davet çıkarmış olursunuz. Serin ve ışık almayan yerde tutulmayan plastik şişeler, sadece suyun tadını değiştirmeyecek aynı zamanda sindirim problemlerine de yol açacaktır.

8. Kanserojen Olduğu İddiaları Bile Var

Evet, bazı uzmanlar plastik şişelerden içilen suların kanserojen etkisi olabileceğini bile söylüyor. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da camın daha sağlıklı olabileceği genel olarak herkes tarafından kabul görmüş bir düşünce.

9. Plastik Şişelerinizi Sıcak Sudan Uzak Tutun

Tek kullanımlık plastik şişeleri zaten tekrar kullanmamalıyız. Çok kullanımlık olan plastik şişeleri ise asit, sıcak su ya da herhangi sıcak bir sıvı ile temas ettirmemeliyiz. Bu tarz asitli ya da sıcak sıvılarla temas eden plastik şişeler içeriklerindeki bifenol-a ve dioksin ismi verilen maddeleri sıvıya geçirmektedir. Bu maddenin kanserojen olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca bu maddeler insan vücuduna girdiğinde yap dokularında depolandıkları için çok uzun süre boyunca vücuttan atılamazlar.

10. Plastik Şişelerin Bazıları Ancak 2 Hafta Dayanabiliyor

Bazı uzmanların iddia ettiğine göre plastik şişelerin içerisindeki su ancak 2 hafta içilebilir oluyor. Daha uzun süre plastik şişenin içerisinde duran su insan sağlığını tehdit ediyor. Henüz kanıtlanmamış bu iddialar birçok üretim tarihi 2 haftayı geçmemiş suları almaya yönlendiriyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.