Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Platin Ameliyatı Sonrası Yanma Olması Normal Mi?

Platin, belli başlı trafik kazları ya da yaralanmalar sonucunda oluşan açık kırıklardaki ya da ciddi boyuttaki kırıklardaki kemiklerin kaynamasını en iyi şekilde, gerek 3-6 ay içinde gerek 2-3 yıl içinde iyileşmesini sağlar ve yıllarca insan vücudunda kalır. Kırık bölgeye platin, kişiye cerrahi müdahale altında narkoz verilerek yerleştirilir. Her ameliyatta olduğu gibi platin takma ve çıkarma işlemlerinde ameliyat sonrası yanma ağrı hatta his kaybı olması oldukça normaldir. Ki bu ağrı ve yanma hissi ameliyat sonrasında hissedilmediği eve gittikten sonra platin takılan o bölge başlıca olmak üzere yanmanın gözlenmesi mümkündür.

Bu yüzden ameliyattan ziyade ameliyattan sonraki süreç kişi için daha fazla zorlu bir süreçtir. Bu zorlu süreç; ameliyatın ağırlığına, platinin bulunduğu bölgenin zorlanmasıyla ve çevresel faktörlere göre uzayabilir. Bu sürecin en aza indirgenmesi için platin ameliyatı sonrası oluşan yanmanın sebebini belirlemeli ve uygulanması gereken tedavi yöntemi belirlenmelidir. Bu yazımızda size platin ameliyatı sonrası yanma olmasının sebeplerinden ve uygulanması gereken tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Platin Ameliyatı Sonrası Yanmanın Nedenler Nelerdir?

1. Hareket

Ameliyat sonrası kırık bölgede, kişi hareket ettiğinde o bölge de bir acı, yanma hissi oluşur ve kişi hareket ettiğinde adeta bu his artarak kendisini pekiştirir. Platin ameliyatı diğer ameliyatlar gibi kişinin günlük hareketlerini fazlasıyla en aza indirgenmesini kişiye ihtiyaç durdurur. Aksi takdirde o bölgede yanmaların oluşmasına sebep olur.

2. Alerji

Bazı kişilerin metallere olan alerjisi vardır. Nadir de olsa bu durum pek bilinmediği için platin ihtiyacı durumunda kişi kendisini bu açıdan tanımamış olduğundan, alerji, ameliyattan sonra narkozlun etkisi azaldıkça kendini gösterir. Platin ve benzeri metallere alerjisi olan bu kişilerde platin takılması sonucu nadir fakat oldukça ciddi alerjik yanmalar görülebilir.

3. Enfeksiyon

Her ameliyatta olduğu gibi platin ameliyatı sonrasında da iltihap gelişimi gözlemlenebilir. Bu durum, platinin takıldığı ya da çıkarıldığı bölgedeki yanmayı hissettiği zorluklardan bir siperdir. Hastaya doktor denetimi altında gerekli müdahalenin yapılması oldukça önemlidir ve bu probleme ne kadar erken müdahale edilirse o kadar yanma durumunun azalması sağlanır.

4. Platinin Zarar Görmesi

Bir kişinin dizine kalça kemiğine, dirseğine ya da herhangi bir yerine takılan platin yıllar içerisinde o bedenle bütünleşebilir ve kişinin sanki vücudunun o bölgesinde hiçbir kaza yaşamamış, o kişiye hiç platin takılmamış gibi hissettirebilir. Fakat yıllar sonra kişinin geçirdiği herhangi bir motor veya araba kazası ya da inşaatta sokakta platin olan bölgesine aldığı düşen cisimler ya da hiç beklenmedik darbeler nedeniyle platin olan bölge tekrar hasar görebilir hatta platin insan eti içinde parçalanabilir. Daha da kötüsü parçalanan platin sinirlere zarar verebilir ve insan vücudundaki acı dayanılmaz bir hal alabilir. Tekrar kaza geçirme platin olan bölgeye darbe alma platin vücuttayken oluşan yanma sebeplerinin en acı hallerinden biridir.

5. Sıcak-Soğuk Hava Değişimi

Platin ameliyatı hangi ayda yapılırsa yapılsın hastanın hastaneden taburcu edilmesi oldukça ertelenmelidir, özellikle yazın en sıcak ve kışın en soğuk aylarında. Platin ameliyatı sonrasında narkoz etkisinin geçmesinden birkaç saat sonra, herhangi  bir yanma hissetmemesi ameliyatın başarılı geçtiğinin bir göstergesidir. Kişinin bünyesine rağmen ani sıcaklık değişimleri bu bölgede ağrımaya sebep olabilir.

Platin Ameliyatından Sonra Yanma Normal Midir?

Platin takma ve çıkarma ameliyatları sonrası yanma, ağrı hatta his kaybı olması oldukça normaldir. Kaynaşma olması gereken bölgeye takılan platinin etkisiyle kişi her hareket ettiğinde o bölgede yanma oluşur. Ayrıca  ameliyat sonrasında hissedilmediği eve gittikten sonra hareket ihtiyacının artmasıyla yanma hissinin artması da kaçınılmazdır. Bu yanma hissinin süresi hastanın bulunduğu konumdaki çevresel faktörlere ve hastanın iyileşme gayretine göre daha kısa veya daha uzun sürebilir.

Platin Ameliyatı Sonrası Oluşan Yanma Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Diz Ağrısı

Ameliyattan sonra kişinin hareketleri kesinlikle kısıtlanmalıdır. Örneğin kilolu bir insanın dizine kemik erimesinden dolayı platin takılıyorsa kişinin kesinlikle belli bir süre yürümemesi ve yürümeye başladıktan sonra baston ya da daha sağlıklı olan yürüteçleri kullanması gerekir. Aksi durumda diz bölgesinde yanmalar oluşması an meselesidir. Hastanın hastaneden taburcu edilirken edildiği saatte gelen güneş ışınlarının çok dik olmaması ve havanın soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Platin ameliyatı sonrası herhangi bir acı yanma hissetmeyen hasta taburcu edildikten sonra ola ki bir yanma durumuyla karşı karşıya kalırsa hemen doktora götürülmeli ve gerekli gözlemin doktor tarafından yapılması gerekir. Son olarak platin ameliyatı sonrası iltihap gelişimi her ameliyatta olduğu gibi gerçekleşebilir. Bu durumda yine hastanede doktor gözetimi altında hastaya gerekli müdahaleyi doktorun yapması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.