Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

POLENİN FAYDALARI NELERDİR ?

Polen bitkinin erkek gametini dişi gamete taşıyan bir yapıdır. Polen bu taşıma sırasında erkek gametini çok iyi korumak zorundadır. Polen tanelerinin boyları 50-100 mm arasındadır, sıkıştırılmış polen tozu binlerce polen tanesi içermektedir. En eski besin takviyesi olan polen çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Yani bilindiği gibi polen çiçeklerin erkek organ hücresidir.

Polenin içerisinde insan insan sağlığına yararlı 22 aminoasit ve 27 madensel tuz, ferment ve karbonhidrat barındırmaktadır. Bunlara ek olarak kalsiyum, sodyum, alüminyum, silisyum, çinko, alüminyum ve ile A, B, C,D,E,H ve P vitaminleri de bulunmaktadır.

Yapılan çeşitli çalışmalar polenin sağlık üzerinde güçlü yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Polen vücuda güç kazandırır, kas yapısını güçlendirir, cilt sağlığı, sindirim sistemine etki gibi çeşitli faydası bulunmaktadır. Polenin sağlık ve insan vücudu açısından faydaları 11 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde açıklanarak düzenlenmiştir.

Polenin Faydaları Nelerdir ?

Polen aminoasit ve protein bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan Flavonoidler antioksidan özelliğine sahiptirler. Bu yönden bu kadar zengin bir ürün polen birçok yönden insan vücuduna fayda sağlamaktadır.

1.Enerji

59905

Polenin içinde bulunan besin yelpazesi çok geniş olduğundan büyük bir oranda doğal enerji verici görevini üstlenmektedir. Karbonhidrat, protein ve B vitaminleri sayesinde tüm gün boyunca yorgunlukla mücadele eder ve dayanıklılığı arttırır.

2.Cilt Sağlığı

yagli_cilt_bakimi_yontemleri_h943

Polen yaygın olarak enflamatuar koşullarda, sedef ve egzama gibi yaygın cilt tahrişlerinin tedavilerinde zarar gören bölgeye lokal olarak uygulanır. Polenin içerinde bol miktarda bulunan aminoasitler ve vitaminler hücrenin korunmasında yardımcıdır ve cildi korumaktadır. Böylelikle erken yaşlanma gibi sorunlara da az rastlanmaktadır.

3.Solunum Yolu Sistemiasthma-lady

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan polenin akciğer dokuları üzerinde önemli derece olumlu etkileri vardır. Öne çıkan en önemli etkisi astım riskini azaltması ve astım hastalarının ataklarını en aza indirgemesidir. Astım ve solunum yolu hastalıklarının başlangıç aşamasında bu hastalıkları önleyebilme gibi özelliği vardır.

4.Alerji

84940d58burunkanamasi

Alerji ile alakalı bilimsel araştırmalardan bazıları polenin alerjileri ortadan kaldırdığını ortaya koymaktadır. Bu araştırmalar içerinde öne çıkan Dr. Leo Conway’in (Denver Colorado MD ) yapmış olduğu çalışmadır. İnsanlar üzerinde yapmış olduğu deneyde alerjisi olan hastalarının %94’ünde olumlu bir sonuç alarak polenin alerjileri geçirerek hastaları sağlığına kavuşturduğu gözlemlenmiştir. Yapılan bu deneyin sonucunda, alerji, sinüs ve alerjik astım gibi sorunların giderildiği ortaya çıkmış ve özellikle solunum yolu hastalıkları olan bronşit ve astıma karşı son derece önemli bir etki ettiği kanıtlanmıştır.

5.Sindirim Sistemi

digestive

Polenin bir diğer faydasına gelirsek, bol miktarda bulunan vitamin, mineral ve proteinin yanında polenin içerisinde sindirim sistemi sağlığını koruyan yardımcı enzimler bulunmaktadır. Bu enzimleri polen ile aldığımız zaman gıdalardan alacak olduğumuz tüm enzimleri almış oluruz.

6.Bağışıklık Sistemi

304621-immune-system

Polenin diğer bir yararı bağırsak florasının için iyi olması ve böylelikle bağışıklık sistemini desteklemesidir. Dr. Joseph Mercola göre, düzenli bir şekilde tüketilen polenin genel olarak bünyeyi mikroplara karşı koruduğu ve poleni doğal bir antibiyotik olduğudur. Aynı zamanda daha birçok hastalığa sebebiyet veren serbest radikallere göre oldukça etkilidir. Çünkü polen antioksidan açısından oldukça zengindir.

7.Prostat

p

Erkeklerin korkulu rüyası haline gelmiş olan prostat hastalığına karşı polenin iyi geldiği söylenmektedir. Prostata yakalanma riskini azaltmakta ve prostat hastalarına yardımcı olmaktadır. Polen, sık idrara çıkma dürtülerini durdurmak için inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

8.Kısırlık

kisirlik

Polen yumurtalıkların fonksiyonunu canlandırarak kısırlığı azalttığı bilinmektedir. Fonksiyonların hızlanması ile birlikte gebelik sürecide hızlanır. Buna ek olarak aynı zamanda büyük bir afrodizyak olan polenin hormonal güçlendirici özelliği olduğu bilinmektedir.

9.Antioksidan

Belirli zamanlarda kişinin düzenli beslenmemesi veya çevresel etkilerden dolayı vücutta bazı değişimler olur. Vücuttaki bu olumsuz değişimin giderilmesi ve zararların karşılanması antioksidan özelliğine sahip besin kaynakları ile mümkündür. Polen de antioksidan özelliği açısından en zengin besinler arasında yer alır. Her gün düzenli olarak tüketilen polen vücudun kötü toksinlerden arınmasına, yenilenmesine ve yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olmaktadır.

10.Bağımlılık

Bu konu ile alakalı birkaç bilimsel çalışma yapılmıştır ve sağlık uzmanlarından bazıları polenin sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı olan bağımlılıklardan kurtulmak için yararlı olduğunu ileri sürmüşlerdir. Polen madde bağımlılığına karşı istek geldiği zaman tüketildiğinde bu isteği yok etmektedir ve böylelikle maddeye duyulan istek azalmaktadır.

11.Kalp – Damar Sağlığı

duygusallik-kalbe-zarar-58893

Arı poleni kardiyovasküler sistemi desteklemektedir ve  kılcal damarları, kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olan bir antioksidan olan bioflavonoidi bünyesinden barındırmaktadır. Bu antioksidan damar sağlığının korunması açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu antioksidanın bir diğer özelliğine bakılırsa kan dolaşımı problemlerinde ve kolesterolün sağlıklı bir insan vücudundaki seviyede kalmasına yardım etmektedir.

Tüm bu belirtilenlerin dışında kanın pıhtılaşmasına, kalp krizi ve inme gibi risklerin oluşumunu engellemekte veya risk seviyesini azaltmaktadır.

Polenin Fazla Tüketiminin Bir Zararı Var Mıdır ?

Polenin sağlık açısından inanılmaz faydalarının olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak polenin sağlık açısından birçok faydasının olması ve yüksek derece antioksidan içermesinin yanında aşırı tüketimi veya belirli durumlarda zararlara yol açmaktadır.

İlk olarak polenin neden olduğu en yaygın semptom alerjidir. Polene karşı alerjisi olan insanların bu besinin tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Polen bu tür kişilerde ciddi anlamda alerjik reaksiyonların görülmesine sebebiyet verebilir. Bu neden ile oluşabilecek alerjiler kaşıntı, döküntü, nefes darlığı, halsizlik ve sersemlik olarak sıralanabilir.

Polen belirli hastalığı olan kişilerde yarar yerine zarar vermektedir. Örneğin böbrek ve karaciğer hastaları için uygun bir besin değildir. Bu tür hastalığı olan kişilerde ciddi olarak sağlık sorununa yol açabilir.

Hamilelik döneminde kullanılan polenin anne karnındaki bebeği olumsuz ya da olumlu etkileyeceği yönünde bir tespit yapılmasa bile gebelik ve emzirme döneminde polen tüketimi veya kullanım miktarı için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Polenin yararı kadar fazla sayıda zararı olmasa da içeriğinde bulunan yararlı besinlerden en iyi şekilde faydalanabilmek için tüketim miktarına oldukça önem verilmelidir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde polenin besleyici özellikleri, faydaları, zararları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.

Polenin Besin Değeri

100 gr üzerinden hesaplanan verilere göre;

 • Karbonhidrat (g): 50
 • Protein (g): 18
 • Yağ (g): 0
 • Lif (g): 0
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 0
 • Potasyum (mg): 0
 • Kalsiyum: 0
 • Vitamin A: 0
 • Vitamin C: 0
 • Demir: 0

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.