Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Polikistik Over Sendromu Diyeti

20.11.2016

Polikistik over sendromu (PCO) hastalığı, yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kistin ortaya çıkması ile oluşan bir hastalıktır. İnsan vücudunda yer alan yumurtalıkta ortaya çıkan ve kist adı verilen bu organizmalar yumurtalıkların çevre kısmına yerleşmiş çok fazla sayıda yumurta hücresidir. Yumurtalıkların çevresinde oluşan bu hücreler, ultrasonda özel bir alet sayesinde görülebilir. Polikistik over sendromu hastalığının genel olarak otuz beş yaşın ve onun altında yer alan yaş gruplarında ortaya çıkma riski daha fazladır. Polikistik over sendromu hastalığının aynı zamanda genç kızlarda da görülme ihtimali bulunmaktadır. Bazı insanlarda farklı nedenlerle ortaya çıkan yumurtalıklarda bulunan kist, aynı zamanda karakterize olarak meydana gelen bir hormonal hastalıktır.

Polikistik over sendromu hastalığı, hipofiz bezinde salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal bir şekilde üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum özellikle kadınlarda düzenli bir şekilde yumurtlamayı engeller. Polikistik over sendromu hastalığına sahip olan bazı kadınlar düzenli olarak adet görebiliyorken, bazı kadınlar ise yılda sadece birkaç kere adet görebilirler. Yumurtlama düzensizliğinin sonucunda ortaya çıkan erkeklik hormonunda belirli bir artış görülmektedir. LH’de ortaya çıkan artış erkeklik hormonu üretimini arttırmaktadır. Erkeklerde salgılanan bu hormon yağ dokusunda östrojene dönüşmektedir. Östrojen ise LH üretimini tamamen arttırmakta ve aynı zamanda kısır bir döngü meydana gelmesine yardımcı olmaktadır. Kısır döngü tam olarak bireylerde kilo kaybı ya da yumurtalıkların baskılanması gibi faktörlerle etkisi azaltılabilir. Kilo kaybının çok fazla yaşanması nedeni ile insüline karşı bir direnç meydana gelir ve aynı zamanda insan vücudunun hormonal dengesi bozulmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Diyetinde Ne Yenilmelidir?

Polikistik Over Sendromu hastalarına, uzman doktorlar tarafından özel birtakım diyetler hazırlanmaktadır. Polikistik Over Sendromu hastalığının en önemli belirtileri hızlı kilo alma, adet bozukluğu ve aynı zamanda tatlı isteğidir. Eğer Polikistik Over Sendromu hastalığına sahip bir kişi zayıflamak isterse, bu durumda adet belirli bir düzene girer, tüylenmede azalma olur. Aynı zamanda yumurtlama ve hamile kalma ihtimali de artmaktadır. Polikistik Over Sendromu hastalığına sahip olan bireylerin uzmanların tavsiyesine göre mutlaka indeks (Gİ) diyetini uygulamaları gerekmektedir. Glisemik indeksi, herhangi bir yiyeceğin ya da karbonhidratın kan şekerini yükseltme özelliğine verilen isimdir. Glisemik indeksi sıfır ile yüz sayı değerleri arasında değişmektedir. Glisemik indeksi yüksek değere sahip olan yiyecekler insan vücudunda bulunan kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltir ve bu sebeple aşırı kilo alma durumu ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan kan şekerini çok hızlı yükselten karbonhidratlara yüksek glisemik indeksli karbonhidrat denir. Eğer bir yiyeceğin glisemik indeksi düşükse, o yiyecek insan vücudunda yer alan kan şekerini yavaş ve daha az bir şekilde yükseltmektedir. İnsan vücudunda bulunan kan şekerini az yükselten yiyeceklere düşük glisemik indeksi adı verilmektedir. Glisemik indeksi düşük olan ürünler zayıflamak için çok tercih edilen ürünlerdendir ve aynı zamanda çok yararlıdır. İnsan vücudunun temel yapı taşlarından biri olan protein ve yağlarda herhangi bir glisemik indeksi bulunmamaktadır. Karbonhidratın yanında yenilecek protein ve yağ, karbonhidratın kan şekerini yükseltmesine yardımcı olmaktadır. Diyet yapan bireylerin glisemik indeksi düşük yiyecekleri tercih etmesi ve bu ürünlerle beslenmesi çok daha doğru bir davranış olmaktadır. Glisemik indeksi yüksek olan ürünlerle beslenilmesi, yani rafine edilmiş şekilde yapılan şekerler, baklava, börek, reçel, nişastalı yiyecekler ve patatesin çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Glisemik indeksi diyeti yapan bireylerin her tür şeker, bal, reçel, muhallebi, çikolata, gazlı içecek, alkol, meyve suları, kek, kurabiye, bisküvi ve puding gibi glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Glisemik indeksi düşük olan yiyeceklerin daha çok tercih edilmesi gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromu Diyetinin Uygulanması

Diyette Glisemik İndeksi Diyetini Uygulamanız Gerekmektedir:

glisemik-index-nedir-nasil-hesaplanir-1

Glisemik indeksi diyetinin uygulanabilmesi için, üç önemli adım bulunmaktadır. Bunların başında karbonhidrat seçimini doğru yapmak gelmektedir. Yani, bunun anlamı yüksek glisemik indeksine sahip olan karbonhidratlar yerine düşük glisemik indekse sahip olan karbonhidratları tercih etmek. Yemeden önce tüketeceğiniz ürünlerin glisemik indeks değerini öğrenmeniz gerekmektedir. Günlük olarak yenilmekte olan karbonhidratların miktarını ölçülü bir şekilde tüketmek ve aynı zamanda düşük glisemik indeksi yüksek değerlere sahip olan karbonhidratları yememek gerekir. Belirli saat dilimleri arasında belirlenen öğünlerde fazla kalori almamak gerekmektedir. Glisemik indeksi diyetinin başarılı olabilmesi için, diyetin devamının sağlanması en temel kuraldır. Diyeti belirli bir süre uyguladıktan sonra, diyete devam edememek ve diyeti sonlandırmak, verilen kiloların daha fazlası ile geri alınmasına neden olmaktadır. Her insanın metabolizması, organları ve aynı zamanda organların işlevi aynıdır, bu açıdan yediğiniz ürünün seçimi çok önemlidir. Kilo vermede en önemli faktör ise, kişinin kendi iştahını kontrol etmesidir. İştah kontrolü için; bağırsakta sindirim uzun sürmelidir ve aynı zamanda insan vücudunda bulunan kan şekerini seviyesini hızla artırmayan düşük glisemik indeks değeri düşük olan yiyeceklerin daha çok tüketilmesi gerekmektedir. Glisemik indeksi değerlerini elinizle hesaplanabilecek bir yöntem değildir, polikistik over sendroumu hastalığında uygulanan diyette önemli olan faktör kaliteli ve doğru oranda karbonhidrat tüketmektir.

Diyet Altı Öğünden Oluşmalıdır:

Polikistik over sendromu hastalığında uygulanacak olan diyette üç ana öğün ve üç ara öğün olmak üzere toplamda altı öğün bulunmaktadır. Polikistik over sendromu diyetinde kahvaltı, saat 10:30 da ara öğün, öğle yemeği, ikindi zamanında ara öğün, akşam yemeği ve gece saat 22:00’de ara öğün olarak belirlenmektedir. Günlük beslenme programınızda yüksek Glisemik İndeksi değeri yüksek olan yiyecekler yerine, düşük olan yiyecekler tüketmeniz gerekmektedir. Mesela, sabah kahvaltısında beyaz ekmek yerine, mutlaka tam buğday, çavdar ekmeği, kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Tereyağı ve reçel yerine ise, yoğurt ya da meyve tüketilmesi gerekmektedir. Politikstik Over Sendromu hastalığında uygulanan diyette tüketilen gıdalar daha çok protein, yağ ve aynı zamanda karbonhidrat içermektedir. Özellikle yumurta ve ette yüksek oranda protein bulunmaktadır. Yumurta ve süt ürünlerinde genellikle organik olanları tercih edin. Süt ürünlerinde yarım yağlı ya da yağsız ürünleri tüketmeye özen gösterin. Ekmek, diğer hamur işlerinde karbonhidrat yüksek oranda bulunmaktadır ve aynı zamanda bir diyette en az oranda tüketilmesi gereken üründür. Polikistik Over Sendromu diyetinde önemli olan faktör, birçok üründen farklı ölçülerde yemektir. Mesela karbonhidrat kategorisinde yer alan ürünlerden çok az tüketilmesi gerekmektedir. Glisemik İndeksi değeri en yüksek olan karbonhidratları belirli ve az bir oranda tüketilmesi gerekmektedir.

Protein Alınmalıdır:

650x350_myths_and_facts_about_protein_quiz

Et, balık, tavuk, tereyağı, badem ve sebzelerin Glisemik İndeksi değeri oldukça düşüktür. Bu nedenle bu ürünleri güvenle tüketebilirsiniz. Ama bazı ürünlerin Glisemik İndeksi düşük olmasına rağmen yüksek bir oranda yağ içermesi nedeni ile çok tüketmemek gerekmektedir. Salam ve sosislerin içeriğinde bulunan katkı maddelerinden dolayı sanayi tipi etler kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Sosis ya da salam gibi çiğ olarak tüketilen ürünlerin doymuş yağ oranı çok fazladır ve bu nedenle tüketmemek gerekmektedir. Polikistik Over Sendrormu diyetinde uygulanması gereken faktör sadece Glisemik İndeks oranı düşük olan ürünlerin tüketilmemesi değildir, aynı zamanda doymuş yağ oranı düşük olan ürünlerin de tüketilmemesi gerekmektedir. Mesela, beyaz ekmek, pasta ya da kurabiye yerine bir dilim kepekli ekmek ya da çok az reçel yiyebilirsiniz. Bazı insanların kahvaltıda çok sık bir şekilde tükettiği kahvaltılık gevrek yerine müsli yiyebilirsiniz. Kek ya da kurabiye gibi karbonhidratların yerine yoğurt yiyebilirsiniz. Beyaz patates yerine tatlı patates yemeniz daha doğru bir tercih olacaktır. İçecek olarak maden suyu, ayran, yeşil çay, işlenmemiş kahve ve yağsız sütten yapılmış olan kapuçinoyu tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kefir, yoğurt, turşu, nar ekşisi ve boza gibi faydalı mikroplar açısından zengin ürünler tercih edilmelidir.

Kraker ya da abur cubur yerine dilimlenmiş, kurutulmuş meyve tercih ederek, diyetinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Şeker yerine kuru üzüm ya da kuru kayısıyı yiyebilirsiniz. Hem şeker oranınız çok yükselmez hem de insan vücudu için gerekli olan vitaminler sağlanmış olur.

Tam Buğday Ekmeği:

Polikistik Over Sendromu diyetinde beyaz ekmek yerine, tam buğday ekmeği tüketmeniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Tam buğday ekmeğinde, normal ekmeğe göre daha fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. Aynı zamanda tam buğday ekmeğinin de glisemik indeks değeri de çok düşüktür. Tam tahıllı ekmekler şeker hastalığına karşı insan vücudunu korumaktadır ve kalp hastalığına yakalanma ihtimali de azalmaktadır. Aynı zamanda tam tahıllı ekmekler bağırsakların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak kabızlığı önlemektedir. Bu nedenle Polikistik Over Sendromu diyetinde günde en fazla beş porsiyon, yani beş dilim ekmek yemeniz önerilmektedir.

Organik Ürünler Tüketilmelidir:

organic-food

Glisemik İndeksi değerleri düşük olan sebze ve meyveleri tüketirken organik olmasına dikkat edin. Çünkü ülkemizde bilinçsiz bir şekilde uygulanan zirai ilaçlama nedeni ile sebze ve meyvenin insan vücuduna faydası yerine zararı dokunmaktadır. Zirai ilaçlar kategorisinde yer alan pestisit tarım ilacını az tutan karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, muz, ananas, taze soğan, kuru soğan, erik, üzüm, karpuz ve ananas gibi sebze, meyveler hem mevsiminde tüketilmelidir hem de bu ürünler daha çok tercih edilmelidir. Hem kilo kontrolü hem de sağlıklı yaşam açısından organik sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Piyasada satılan her organik sebze ve meyve gerçeği yansıtmayabilir, bu nedenle her sebze ve meyve alışınızda, mutlaka tanıdık, güvenilir bir yerden almaya çalışın.

Yağlar:

Günümüzde uzmanlar tarafından tüm diyet listelerinde yağlar yasaklı hale gelmiştir. Yağların yanı sıra aynı zamanda kırmızı eti ve balığın yenilmemesi gerektiğini de söylüyorlar. Yağların zararlı olduğunun düşünülmesinin aksine insan vücudu için birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle A, D, E ve K gibi vitaminlerini içermektedir. Birtakım besinlerde yağ bulunmamaktadır ve bu durum bağırsaklardan emilimini çok zor gerçekleşmektedir. Diyet yapan insanların zeytinyağı, tereyağı dışında olan sıvı yağları ya da margarini kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü insan vücudu için birtakım zararı bulunmaktadır. Sıvı yağın en çok kullanılan alanlardan biri olan kızartma yerine de ızgara yapmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.