Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ponza Taşı Kullanmadan Önce Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Ayak sağlığını korumak ve ayakları her daim bakımlı tutmak için en önemli şeylerden bir tanesi ponza taşı. Çünkü ayakta bulunan deri problemleri ponza taşı ile çok pratik bir şekilde ortadan kaldırılabiliyor. Hatta ponza taşının pek çok insan için kalıcı bir çözüm olduğunu bile söyleyebiliriz.

Kişisel bakım ürünü ponza taşı volkanik kayalardan oluşuyor aslında. Yani tamamen doğanın bize kazandırdığı güzelliklerden ve faydalardan. Ponza taşı ile isteyen herkes tamamen doğal bir şekilde peeling yapma imkanına sahip olabiliyor. Ponza taşının en temel hali ile nasıl uygulandığını pek çoğumuz biliyoruzdur. Genelde banyo yaptıktan sonra ayaklarımıza ve topuklarımıza nazik hareketler ile sürüyoruz. Her ne kadar kullanımı çok kolay ve çok pratik olsa da ponza taşını kullanırken de bazı noktalara çok dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde ayaklarımız zarar görebiliyor ve yaralanabiliyor. Hatta ponza taşını kullanıp bundan hiçbir yarar görmeyenlerin bile ponza taşını nasıl kullanmaları gerektiğini bilmediklerini düşünebiliriz. Bu yüzden ponza taşı kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları sizler için listeledik.

Ponza Taşı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Ayakların kuruluğu ya da nemliliği

Ponza taşını kullanmadan önce özellikle ayaklarınızın ya tam kuru ya da çok hafif nemli olması gerekiyor. Eğer topuklarınız çok yumuşak bir haldeyken ponza taşını uygulamaya kalkarsanız topuklarınızdaki ölü deriler ile beraber sağlıklı dokular da zarar görebilir. Bu da derinizi iyice kalın bir hale getirebilir. O yüzden mümkün mertebe ayağınızın çok hafif nemli olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Böylesi çok daha sağlıklı olacaktır.

2. Ponza taşının hijyeni

Kullanacağınız ponza taşı kesinlikle size özel olmalıdır. Bu yüzden evinizde eğer sizden başka aile bireyleri de yaşıyorsa mutlaka kendinize özel bir ponza taşı edinin. Başkalarının ponza taşını kullanmak sağlığınız için çok zararlı olabilir. Bunun yanı sıra ponza taşını kullandıktan sonra mutlaka iyi bir şekilde temizlemelisiniz. O ölü hücrelerin ponza taşının üstünde çok fazla kalmaması gerekiyor.

3. Nemlendirici ya da yumuşatıcı kremler

Ponza taşı ile topuklarınızda taşlama işlemi yaptıktan sonra ayaklarınızın yumuşaklığını sağlamlaştırmak ve onları korumak için mutlaka nemlendirici ya da yumuşatıcı bir krem sürmeniz gerekir. Böyle bir krem tercih ederken gliserinli veya içeriğinde lanolin bulunan yumuşatıcı kremleri düşünebilirsiniz. Ancak tamamen kozmetik amaçlı olan ve fazla parfümlü olan kremleri çok da önermiyoruz. Kremlerin asıl amacı bir nevi tedavi etmek olmalıdır. Ayak derisini taşlama işlemini yapıp ölü derileri ortadan kaldırdıktan sonra eğer ayaklarınıza güzel bir nemlendirici krem ile de bakım yaparsanız ayaklarınız hem çok sağlıklı olur hem de çok bakımlı görünür.

4. Düzenli uygulamak

Ponza taşı, bir kere evinize alıp tek sefer uyguladığınızda cevap verebilecek bir uygulama değildir. Bu yüzden düzenli olarak kullanmak gerekir. Eğer cilt sağlığınıza ve ayak bakımınıza gerçekten önem veriyorsanız ponza taşını haftada en az 2 kere banyoda uygulamanızı tavsiye ederiz. Ancak her gün banyo yapıyorsanız her gün ponza taşı kullanmanızı önermeyiz. Bu bir süre sonra bölgenin kendi kendini toparlamasının önüne geçebilir ya da bölgede ciddi hasara yol açabilir. Bu yüzden kontrollü aralıklarda yapmak her zaman en doğrusu olur.

5. Kaliteli olanları kullanmak

Ponza taşı her ne kadar doğal bir ürün olsa da piyasada farklı kalitelerde ve farklı fiyatlarda çeşitlerini bulabilirsiniz. Bu yüzden ponza taşı satın alırken de mümkün mertebe kaliteli olanlarını tercih etmek gerekir. Bazı ponza taşları uygulama olarak diğerlerine göre çok daha pratik bir kullanım sunarlar. Çünkü bazıları ahşap saplar ve benzeri yan metaryeller ile zenginleştirilmiştir. Eğer ponza taşı kullanırken zorlanıyorsanız bu şekilde olanları tercih edebilirsiniz. Onlar işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Bir de ponza taşı satın alırken mutlaka paketli olanları tercih edin. Çünkü bazı yerlerde paketsiz olarak da ponza taşları satılıyor, ancak bunlar hijyen konusunda bizlere hiçbir garanti vermedikleri için sağlığımız açısından zararlı olabiliyor. O yüzden satın aldığınız ponza taşı çok ucuz olsa bile mutlaka paketli olsun. Onun ilk defa sizin tarafınızdan kullanıldığından mutlaka emin olmaya çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.