Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Portakal Çayının Faydaları

Özellikle sağlıklı beslenmenin hem trend hem de ihtiyaç olduğu günümüzde insanlar doğal çaylara da fazlasıyla yönlenmeye başladılar. Bu çaylardan bir tanesi de portakal çayı. Üstelik portakal çayının hem lezzeti çok hoş hem de faydaları saymakla bitmiyor.

Portakal Çayı Çeşitleri

1. Klasik Portakal Çayı

Bu çay, portakal çayı içmek istediğinizde ilk karşınıza çıkacak ve en saf olan çay. Siyah çay, yeşil çay ve portakal dilimleri ile beraber yapılıyor. Hem çok yararlı hem de hoş kokusu ile beraber çok lezzetli diyebiliriz.

2. Portakal Kabuğu Çayı

Vitamini kabuğunda olan portakalın kabuğu ile yapılan bu çayda, önce portakalın suyunu sıkıyor sonra da kabuklarını rendeliyorsunuz. Kabukları kaynar suyun içinde bir süre bekletip demliyorsunuz. Ardından içine biraz siyah çay ya da yeşil çay koyup tekrar demliyorsunuz. En son hem şekerli bir tat vermesi hem de çok daha hoş bir kokuya sahip olması için ilk olarak sıktığınız portakal suyunu da içine ilave edip içebilirsiniz.

3. Naneli Portakal Çayı

Bu çayı yaparken ilk olarak siyah çayı demlemeniz gerekiyor. Eğer demlenmiş siyah çay varsa bu çayı yapmanız çok daha kolay olacak. İçine nane yaprağı ve portakal kabuğu dilimleri koyup demlemeye bırakabilirsiniz. Sonrasında muhteşem naneli portakal çayınız hazır olacak.

4. Karanfilli Portakal Çayı

Karanfil yoğun kokusu nedeniyle herkesin çok fazla tercih ettiği bir baharat olmasa da kesinlikle çok ama çok yararlı. Bu çayı yapmak için de siyah çayı demlerken içerisine portakal kabuğu ile karanfil sapı koymanız yeterli. Eğer karanfili sevenlerdenseniz kokusu sizi gerçekten de çok etkileyecek.

Portakal Çayının Faydaları Nelerdir?

1. Yaşlanmayı Durdurur

Portakal çayı hem vücudunuzdaki hem de zihninizdeki yaşlanma etkilerini azaltıyor. Çünkü vücudunuzdaki hücrelerin yeniden canlanmasına ve onarılmasına yardım ediyor. İçindeki vitamin ve muhteşem kokusu sayesinde de çok daha pozitif ve canlı bir yapıya sahip olmanızı sağlıyor.

2. Kanseri Önler

Elbette portakal çayının direkt olarak kanserle savaşabildiğini söyleyemeyiz ancak portakal çayı ile vücudunuzda kanserli hücre oluşmasının bir nebze de olsa önüne geçmeniz mümkün.

3. Depresyonu Engeller

Depresyonu tetikleyen unsurlar arasında sağlıksız beslenme de var. Bu yüzden portakal çayı içerek depresyonu vücudunuzdan atmanıza yardımcı olabilirsiniz. Çünkü size müthiş bir rahatlama ve canlanma sağlayacak. Aynı zamanda psikolojik problemleri olanlar da bu işin depresyon boyutuna varmaması için portakal çayı içerek bu sorunu bir nebze de olsa ortadan kaldırabilirler.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması sürekli hasta olmamıza neden olabilir. Özellikle kış aylarında bu hastalıkları önlemek için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gerekir. Bunun için de içerisinde bol miktarda C vitamini bulunan portakal çayını düzenli olarak içmenin faydası büyük. Aynı zamanda soğuk algınlığına ya da gribe yakalanmış olsanız bile portakal çayı ile kısa sürede iyileştirebilirsiniz. Yani sizin için kış aylarında ıhlamura güzel bir alternatif olacak.

5. Vücudu Temizler

Tükettiğimiz sağlıksız besinlerden dolayı vücudumuza yerleşen toksinlerden ve zehirli maddelerin tümünden portakal çayı tüketerek kurtulmamız mümkün. Ancak bunun sağlıklı bir şekilde olabilmesi için düzenli olarak bol miktarda su tüketmeye de özen gösterilmesi gerekir.

Portakal Çayı Nasıl Yapılır?

Pek çok bitki çayı direkt olarak o bitkinin yapraklarının ya da çubuklarının kaynar suda demlenmesi ile yapılıyor olsa da portakal çayı yapmak için öncelikle siyah çaya ya da yeşil çaya ihtiyaç duyuluyor. Yani demlenen siyah ya da yeşil çayın içine portakal kabuğu ilave ederek bu çayı hazırlayabilirsiniz. Hem faydasını hem de lezzetini arttırmak için de çeşitli yan bitkiler ya da baharatlar ilave edebilirsiniz. Ancak portakal kabuğu ilave ettikten sonra demleme süresini çok uzun tutmayın. Çünkü portakal kabuklarının fazla durması çayınızı çok acı bir hale getirebilir. 5 ile 15 dakika arasında bir demlenme yeterli olacaktır.

Portakal Çayı Nasıl Kullanılır?

Portakal çayını pek çok rahatsızlığınızı gidermek için tercih edebilirsiniz. Ancak günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Bunun yanı sıra her ne rahatsızlığınız için kullanıyor olursanız olun mutlaka gün içinde bol miktarda su içmeye özen gösterin. Bazı kişilere bu çay lezzetsiz gelebilir. Bunun için şeker yerine doğal bal ile tatlandırmayı deneyin.

Portakal Çayının Zararları

Öncelikle portakal çayına alerjiniz var ise bu çayı kesinlikle tüketmemelisiniz. Çünkü direkt olarak alerjinize etki edecektir. Bununla birlikte mide ya da bağırsak ülseri olan kişilerin de gün içinde çok fazla içmemeye özen göstermesi gerekir. Yoksa hastalığı daha çok tetikleyebilir. Eğer sağlıklı bir bünyeye sahip olsanız dahi günde 600 ml’den fazla portakal çayı içmemelisiniz. Daha fazla içtiğiniz takdirde böbrekleriniz ve karaciğeriniz zarar görebilir. Aynı şekilde bu çayın tüketiminden dolayı vücudunuzda beklenmeyen bir etki ile karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden bir doktora ya da hastaneye başvurmanızı öneriyoruz. Çocuklara da bu çaydan çok fazla verilmemesi gerekir. Mümkün mertebe belirli bir düzen içinde değil de aralıklı olarak verilmesi daha uygun olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.