Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PORTAKALIN FAYDALARI NELERDİR?

Tüm yıl boyunca marketlerde bulabileceğiniz bir meyve olan portakal, en çok kış aylarında tüketilmektedir. Portakal etli dilimleri, doğal suyu ve keskin tatlı lezzetiyle meşhurdur. Aynı zamanda C vitamini bakımından bir depo görevi görmektedir. Yabancı ülkelerde altın elma olarak nitelendirilen portakal, sağlığınızı korumada da çok etkilidir. Ayrıca yağ yakımını arttırma özelliğinden dolayı sporculara ve diyet yapanlara da tavsiye edilmektedir. Portakal ile ilgili daha ayrıntılı ve bilmediğiniz bilgilere ulaşmak için tek yapmanız gereken yazımızın geriye kalan kısmını okumak olacaktır. Portakalın besin değerleri, sağlığa olan yararları ve zararları ile ilgili bilgiler alt başlıklar ve maddeler halinde siz okurlarımızla paylaşılacaktır.

Portakalın Sağlığa Etkileri

Orta boy bir portakal (yaklaşık 154 g), 80 g kalori, 250 mg potasyum, 19 g karbonhidrat (14 gramı şeker ve 5 gramı posa olmak üzere), 1 gramda protein içermektedir. Tüm bu besin değerlerine ek olarak portakalın içinde 1 g dahi yağ bulunmamaktadır. C vitamini deposu olarak bilinen portakal, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 130’unu, A vitamini ihtiyacınızın yüzde 2’sini ve kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 6’sını karşılamaktadır. Portakal ayrıca vücudunuzun direncini yükselten C vitamininin yanında tiamin, ribofilamin, niasin, magnezyum, manganez, fosfor, B-6 vitamini, folat ve bakır da içermektedir. Portakalın hastalıklara olan etkisine yazının devamından ulaşabilirsiniz.

1.Kalp Krizi

Amerikan Kalp Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre portakal gibi turunçgillerde bulunan bileşiklerin bayanlarda oluşan iskemik kalp krizini yüzde 19 oranında engellediği ortaya çıkmıştır.

2.Kanser

kanser

Yeni doğan bebeklerde ilk 2 yıl boyunca portakal, muz ve portakal suyu tüketimi ne kadar fazla olursa lösemi riski o kadar azalır. Harika bir antioksidan özelliği taşıyan C vitamininin kaynağı olan portakal, kansere sebebp olan radyasyonlu hücrelerle savaşarak kanseri engellemede rol oynamaktadır. Ayrıca bol miktarda posa alınmasıda kolorektal kanseri önlemede etkili olmaktadır.

3.Kalp Sağlığı

kalp 1

Portakalda bulunan posa, potasyum ve C vitamininin kalp sağlığına yararlı olduğu bilinmektedir. Amerikalı bir araştırmacı olan Mark Houston’a göre vücuda bol miktarda potasyum ve az miktarda sodyum alımı kalp hastalıklarını engellemektedir. Yapılan bir araştırmada günlük 4059 g potasyum alan bir kişinin daha az potasyum alan (1000 g) kişiye göre kalp krizi yaşama riski yüzde 49 daha az olarak belirlenmiştir. Potasyumun bol miktarda alınmasının diğer faydaları ise kas kaybını engellemesi, böbrek taşı oluşumuna karşı etkili olması, kemikteki mineral miktarının korunması ve kalp krizi riskini azaltması da diğer faydaları arasında yer almaktadır.

4.Cilt Sağlığı

cilt

Güneşteki zararlı ışınlardan ve çevre kirliliğinden cildinizin zarar görmesini istemiyorsanız, doğal yollarla antioksidan almanız gerekmektedir. Doğal bir antioksidan olan C vitaminini bol bol almak için de portakal tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir. C vitamini ayrıca kırışıklıkları ve diğer cilt problemlerini önlemede de etkili bir rol oynamaktadır. Ciltte kolajen oluşumunu sağlayarak tüm cilt problemlerinizle savaşmanızda yardımcı olur.

5.Böbrek Hastalıkları

Günlük düzenli olarak portakal suyu tüketimi böbrek taşı ve diğer böbrek hastalıklarını durdurur. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey portakal suyunun aşırı miktarlarda tüketilmemesi. Çünkü şekerli ve asitli yapısı sebebiyle aşırı miktarda portakal tüketimi dişlerde çürümeye sebep olabilir.

6.Akciğer Kanseri

Japonyada yapılan araştırmaya göre A vitamininde bulunan karotenoid adlı bileşiklerin akciğer kanseri riskini azaltıcı yönde etki yapmaktadır.

7.Viral Enfeksiyon

Grip-Nedir-Grip-Nasıl-Geçer

Kış aylarında meyve tüketimi gribal hastalıklarla savaşmada önemli bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu portakalda bulunan bol miktardaki polifenolun grip gibi virüsel hastalıklarla savaşmada bire bir etkili olduğu görülmüştür.

8.Vücut Dengesi

Sağlıklı-Bir-Sindirim-Sistemi

Portakal ve limonun asidik olmasının yanı sıra, bu meyvelerde bulunan alkalin mineraller, sindirim sonrası vücut dengesinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadırlar.

9.Kolesterol

kolesterol

Portakalda yer alan çözünebilir posa, vücudunuzdaki kolesterol miktarını düşürmede etkilidir.

10.Göz Sağlığı

3

Gözdeki sarı lekede meydana gelen maküler dejenerasyonu önlemek için A vitamininde bulunan karotenoid bileşikleri almanız gerekmektedir. Bu bileşiklere örnek olarak portakalda bulunan zeaxntin, beta-karoten ve lutein örnek olarak gösterilebilir. A vitamininin yararları arasında ise gözlerinizin ışığı absorbe etme ve gece görüş kabiliyetini geliştirmesi bulunmaktadır. C vitamini ise katarakt olma oranını azaltmaktadır.

Portakalın Diyetinizdeki Önemi

Portakal gibi narenciyeleri kış aylarında tüketmeniz diyetiniz açısından büyük önem taşımaktadır. Güneş ışığıyla temas etmeyecek şekilde oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Ayrıca portakalı çeşitli lezzetlerle birlikte de tüketebilirsiniz.

 • Çilek, ananas, mandalina, üzüm ve portakal kullanarak bir meyve salatası yapabilirsiniz.
 • Normal salatanıza birkaç dilim portakal ekleyerek değişik bir lezzet elde edebilirsiniz.
 • Sabahları portakal suyu sıkarak ve herhangi bir tatlandırıcı ya da şeker kullanmadan kendi sağlıklı meyve suyunuzu elde edebilirsiniz.

Fazla Portakal Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Portakalın bilinen pek bir yan etkisi bulunmamakla birlikte içerisinde bulunan potasyumun vücuda fazla miktarda alınması böbreklerin düzgün çalışmaması gibi birtakım sorunlara sebep olabilir. Böbreklerin tam fonksiyonel çalışmamasının sebebi ise, alınan fazla miktardaki potasyumu kandan atamamasıdır. Ayrıca portakal gibi narenciye sınıfına giren asitli meyveler tüketen kişilerin reflü olma ihtimalleri diğer insanlara göre daha fazladır. Reflü belirtisi ise mide yanması olarak görülebilir.

Portakalın yararlı ve zararlı etkileri ve diyetinizdeki önemli bilgiler siz okurlarımızla paylaşılmıştır. Şimdi de son olarak portakalın besin değerleri ile ilgili bir tabloyu sizlerle paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Portakalın Besin Değerleri

100 g portakalda;

 • Kalori (kcal): 47
 • Toplam yağ: 0,1 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 0 mg
 • Potasyum: 181 mg
 • Karbonhidrat: 12 g
 • Diyet lifi: 2,4 g
 • Şeker: 9 g
 • Protein: 0,9 g
 • A vitamini: 225 IU
 • C vitamini: 53,2 mg
 • Kalsiyum: 40 mg
 • Demir: 0,1 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 10 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.