Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zehirli Potos Sarmaşığının Bilinmeyen 8 Faydası

Yazımıza başlamadan önce potos sarmaşığının çok zararlı bir bitki olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden asla onu yememelisiniz. Ancak potos sarmaşığını yatak odanıza koyarak faydalarından yararlanabilirsiniz.

Aslında Pothos veya Epipremnum aurenum adıyla da bilinen potos sarmaşığı son yıllarda pek çok evde yer alan bir sarmaşık çeşidi. Her ne kadar insanlar şık görüntüsünden dolayı onu evlerinde bulundursalar da pek çok insan sağlığına olan faydalarından haberdar değildir. Potos sarmaşığı yapısı gereği havadan tutun da gözlerinize kadar pek çok şeye iyi gelebiliyor. Bu yüzden hem gözlerinizle alakalı sorunlar yaşadığınızda hem de ortamın havasından kaynaklı solunum ile alakalı sorunlar yaşadığında potos sarmaşığının yararlı yanlarını kullanabilirsiniz.

Potos sarmaşığı bakımına özellikle dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Eğer bu bitkinin faydalarından tam anlamıyla yararlanmak isterseniz ona özenle bakmalısınız. Aynı zamanda zehirli bir bitki olan bu potos sarmaşığına her zaman temkinli yaklaşmanızda da fayda var. Bu sarmaşığın kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.

Potos sarmaşığı eğer açık havada yetiştirilirse geniş yapraklarının üstüne beyaz çizgiler ya da lekeler oluşur. O yüzden bitki kapalı yerlerde yaşamaktan hoşlanır. Özellikle odanızın sıcaklığı 16 derece ile 24 derece arasındaysa bu potos sarmaşığınız için ideal bir ortamdır. Her bitki gibi onlar da biraz ışık severler ancak kesinlikle onu güneş ışığına maruz kalacak bir yerde bırakmamalısınız. Potos sarmaşığını eğer çok sık sularsanız çürümeye başlayacaktır. Az miktarda su ile uzun süre hayatta kalabilir. Eğer potos sarmaşığınızdan ayrı bir kök yetiştirmek isterseniz öncelikle bir dalını kesip içinde su olan bir kabın içine koyabilirsiniz. Kökleşmeye başlayana kadar bu kabın içinde durması gerekiyor. Potos sarmaşığının kökleri oluşmaya başladıktan sonra farklı bir saksının içine ekebilirsiniz.

Potos Sarmaşığı Nelere İyi Gelir?

1. Havayı temizler

Potos sarmaşığının en belirgin ve en faydalı özelliği havayı temizlemesi. Çünkü biz her zaman farkında olmasak da havada bize zararlı pek çok zehirli gaz ve kimyasal madde bulunuyor. Bunlar bazen dışarıdan evimize girebildiği gibi bazen de yeni boyanan odalarda, yeni eşyalarla döşenmiş mekanlarda ve özellikle ahşap mobilyalarda olabiliyor. Özellikle ahşap mobilyalı odalarda formaldehit adı verilen kimyasal bir madde bulunur. Bu zehirli gazların vücudumuza zararlı bir gecede değil de uzun vadede ortaya çıkar ve kanserojen bir etkiye sahiptir. Buna karşılık bu durumun vücudumuzda bariz etkilerini görene dek farkında olmadan onları soluruz. O yüzden odanızın kimyasal maddelerden ve zehirli gazlardan arınmış bir havasının olmasını istiyorsanız odanıza bir potos sarmaşığı koyabilirsiniz.

2. Havadaki benzeni yok eder

Havada bizim farkında olmadan soluduğumuz maddelerden bir tanesi de benzendir. Bu benzer de doğal olarak bizim temiz bir şekilde oksijen almamızın önüne geçer. Özellikle potos sarmaşığını yatak odanıza koyarak havadaki benzeni ortadan kaldırabilirsiniz.

3. Havadaki karbonmonoksiti yok eder

Odamızda bulunan kabonmonoksit de rahat rahat oksijen almamızın önüne geçer. Özellikle geceleri kaliteli bir uyku uyuyamamamızın sebeplerinden bir tanesi de bu karbonmonoksittir. Eğer geceleri çok daha temiz bir havada uyumak istiyorsanız karbonmonoksiti temizleyecek potos sarmaşığını yatak odanıza koyabilirsiniz.

4. Kötü kokuyu giderir

Potos sarmaşığı üzerine yapılan araştırmalar sarmaşığın havada bulunan kötü kokunun giderilmesine de katkı sağladıklarını ortaya koymuştur. Bu yüzden hem yatak odanıza, hem mutfağınıza hem de oturma odanıza ya da salonunuza bir tane potos sarmaşığı koyabilirsiniz. Üstelik evinizdeki havanın gerçekten çok daha güzelleşmeye başladığını siz de fark edebilirsiniz.

5. Göz yorgunluklarına iyi gelir

Potos sarmaşığı gözlerimiz için de çok faydalı bir bitkidir. Eğer gözünüzde sürekli olarak yorgunluk hissediyorsanız potos sarmaşığını kullanabilirsiniz. Özellikle göz yorgunlukları uzun süre ekrana bakıldığı vakit meydana gelir. Bu nedenle çalışma ortamınızda bir potos çiçeğinin olması işinize yarayabilir. Bunun yanı sıra potos sarmaşığın yapraklarından bir parçayı gözleriniz kapalıyken göz kapaklarınızın üstüne koymak da çok işinize yarayacaktır. Ancak öncesinde yapraklarını temizlemeniz gerekir.

6. Karasu hastalığını engeller

Karasu hastalığı gözdeki sıvının dışarı atılamaması durumunda içeride bir basınç oluşturmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Potos sarmaşığının yaprakları sayesinde bu hastalığın oluşma riskini de en aza indirebilirsiniz. Bunun için potos çiçeğinin yapraklarını iyice temizledikten sonra bir parça halinde her iki gözünüze de koymaktır. Tam anlamıyla fayda sağlamak için bu işlemi her gün tekrarlamalısınız. Ancak yaprakları gözünüze koyarken gözleriniz kapatmalısınız.

7. Katarakt hastalığını engeller

Karasu hastalığında olduğu gibi katarakt hastalığının ortaya çıkmasının önüne geçmek için de potos sarmaşığı oldukça faydalıdır. Gözlerinizde katarakt oluşmaması için temizlenmiş potos sarmaşığının yapraklarını gözlerinizin üstüne, gözleriniz kapalıyken koyabilirsiniz. Bu şekilde 2 ya da 3 dakika boyunca durması yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra tam olarak etki alabilmek için her gün düzenli yapmanızda fayda var. Ancak unutmayın katarakt tıbbi tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu yüzden sorunun arttığını gözlemlediğiniz anda mutlaka bir göz doktoruna başvurmalısınız. Potos sarmaşığı tedavi yöntemi genel tedavinize yalnızca katkı sağlayabilecek bir yöntemdir. Tabii doktorunuz ilaçlı ya da benzeri bir tedavi uygulamaya başlamışsa potos sarmaşığını kullanmadan önce göz doktorunuza danışmanızda da fayda vardır.

8. Göz tansiyonuna iyi gelir

Potos sarmaşığının yapraklarının göz kapaklarının üstüne konmasıyla gözleri rahatlattığından bahsetmiştik. Potos sarmaşığı göz tansiyonu şikayeti olanlara da oldukça iyi gelir. Aynı zamanda göz tansiyonu problemi yaşama riskinizi de en aza indirebilir. Bu nedenle göz tansiyonuna karşı da potos sarmaşığı yapraklarını temizledikten sonra gözleriniz kapalıyken göz kapaklarınızın üstüne koyup birkaç dakika boyunca bekletebilirsiniz. Tam olarak etkiyi almak için her gün düzenli olarak bu işlemi yapmanızda da fayda var. Fakat eğer beklenmeyen bir etki ile karşı karşıya kalırsanız hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız. Çünkü genel olarak cilde zarar vermeyen bazı bitkiler bazı kişilerin ciltlerinde alerji ya da benzeri durumlar yaratabilirler. Böyle bir ihtimal olduğunda hiçbir müdahale yapmadan direkt olarak bir hastaneye ya da bir doktora gitmelisiniz. Eğer genel olarak hassas bir cildiniz varsa da potos sarmaşığını kullanmadan önce bir doktora danışmanızda fayda olacaktır. Böylece doktor onayı alarak bu tıbbi tedavi yöntemini uygulamış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.