Bu yazımızda sizlere günümüzde erkeklerin en büyük sorunlarından biri olan prostat büyümesi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde, prostat büyümesi nedir, nedenleri nedir, belirtileri ve tedavi şekilleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prostat büyümesi yalnızca erkeklerde görülmektedir ve prostat bezinin iyi huylu bir tümörü olarak bilinmektedir. Erkeklerin yaşları arttıkça, prostat büyümesi sorunu da artmaktadır. Ayrıca prostat büyümesi, benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılmaktadır. Bunlara ek olarak prostat bezi büyümesi rahatsız edici üriner semptomlara da neden olabilir. Zamanında tedavi edilmez ise, prostat bezi büyümesi, idrar akışını engelleyebilir. Böyle bir sorunda idrar yolları ve böbrek sorunlarına yol açabilir.

Prostat büyümesi sağlık sorununu aşabileceğiniz bazı tedavi biçimlerini bulunmaktadır. Size uygun en uygun tedavi biçimini seçmeniz için ve bu sağlık sorunu ile en iyi şekilde mücadele edebilmeniz için doktorunuzdan yardım almalı ve onun tedavi biçimine uygun davranmalısınız.

Prostat Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Prostat büyümesine neden olan bazı durumlar mevcuttur. Prostat bezi mesanenin altında yer alır. Bu durumda idrarınızın penis aracılığıyla dışarı atılmasına yardımcı olur. Ancak prostatın büyümesi, bu idrarın dışarı atılmasını olumsuz yönde etkilemektedir. 

Çoğu erkeğin hayatı boyunca prostat büyümesi devam etmiştir. Bu hızlı gelişen bir durumdan ziyade zamanla gerçekleşen bir hastalıktır. Birçok erkek, bu büyümenin idrar belirtilerine neden olana kadar ya da önemli ölçüde idrar akışını engellemesine neden olana kadar, herhangi bir şey yapmamaktadır. 

Prostat büyümesinin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Erkeklerin yaşları ile artan bu rahatsızlık ile birlikte yapılan araştırmalar kapsamında, kişilerin hormonların ve seks hayatlarında meydana gelen değişikliklerin neden olduğu düşünülmektedir.

Ancak prostat büyümesine etki eden bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Yaşlanma: Prostat büyümesi sorunu nadir olarak görülmekte de olsa 40 yaşından küçük olan erkeklerde de görülmektedir. Ancak hastalığın 3’te 1’i, 60 yaş ve üstü bireylerde görülmektedir. 80 yaşında ve üstü olan bireylerde ise bu oran yüzde 50’den daha fazla olmaktadır.
 2. Aile Geçmişi: Daha önceden ailenizde prostat hastası olan ya da kan bağınız olan birinin bu hastalığa yakalanmış olması sizin bu sağlık sorununa sahip olma riskinizi arttırmaktadır.
 3. Etnik köken: Bu sağlık sorunu siyah veya beyaz erkeklere nazaran asya kökenine sahip erkeklerde daha çok olmaktadır.
 4. Diyabet ve kalp hastalığı: Yapılan çalışma sonuçlarına göre, diyabet ve kalp sorunu olan kişilerin BPH olma riskini arttırdığı belirlenmiştir.
 5. Yaşam: Eğer günlük yaşantınızda yeterli egzersiz yapmıyor ve fazla kilo sorununuz var ise, riskiniz de bir o kadar fazladır.

Prostat Büyümesi Komplikasyonları Nelerdir?

Prostat büyümesi çeşitli komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. İdrarınızı tutama (idrar retansiyonu): Prostat büyümesi olan bazı erkeklerin idrar retansiyonu rahatlatmak için ameliyat olması gerekmektedir.
 2. İdrar yolu enfeksiyonları: Sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, yine bir cerrahi operasyona ihtiyacınız olacaktır.
 3. Mesane taşları: İdrar yolu enfeksiyonu, idrar, idrarda kan ve idrar akışının tıkanmasına neden olabilir.
 4. Mesane hasarı
 5. Böbrek hasarı: Bu durumda direk olarak böbreklere zarar verebileceği gibi, mesanenin enfeksiyonların böbrekler ulaşması içinde rol oynaması da olasıdır.

Prostat büyümesi ile çoğu erkekte bu vermiş olduğumuz komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Ancak, idrar sorunları ve böbrek hasarı ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Ancak bunlara ek olarak prostat büyümesi prostat kanserine yakalanma riskini etkilememektedir.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesi belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde belirtileri şiddetli olarak görülürken bazı kişiler bu belirtileri hafif bir şekilde görülmektedir. Belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Sık İdrara Çıkma

1085707_620x410

Prostat büyümesinin en önemli belirtisi olarak karşımıza sık idrara çıkma durumu çıkmaktadır. Bu durumda kişilerde ani bir ihtiyaç olarak sürekli olarak idrar olmaktadır. Özellikle geceleri, idrar yapmanız daha da sıklaşmıştır ve bu kimi zaman kişilerin uyku düzenlerini etkileyecek düzeylere kadar gelmiştir.

2.Zor İdrar Yapımı

What-Your-Stool-Says-About-Your-Health

Bir başka belirti olarak ise karşımıza, idrar yapımının azalması veya idrar yapılırken acıya sebebiyet vermesi nedeniyle idrar yapımının normalinden daha zor bir duruma gelmesidir. Bu kapsamda idrarınız daha zayıf bir şekilde olmaktadır. Ayırca idrarınız bitmiş olsa dahi hala küçük damlalar halinde idrarınız devam ediyor ise bu da yine sizlere prostat büyüme sorununa neden olmaktadır.

3.Acı

Prostat-kanseri-erken-teshis-edilebilir-mi

Prostat belirtisi olarak, kişi eğer idrarını yaparken bir acı duyuyor ise, bu da önemli bir belirti olarak sayılmaktadır. Bu belirti idrarınızı yaparken batma hissine neden olmaktadır.

4.Diğer Belirtiler

idrar-yanmasi

Prostat büyümesi sorununda bazen karşılaşılan belirtiler ise şöyledir;

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • İdrar yapamama sorunu
 • İdrarda kan görülmesi

Prostatın büyüklüğü belirtilerin çok ve şiddetli olacağı anlamına gelmemektedir. Çok genişlemiş prostatı olan erkeklerin sadece küçük idrar belirtileri olabilir. Bunun yanı sıra, biraz genişlemiş prostatı olan erkeklerin, önemli ve şiddetli belirtileri olabilir.

Eğer idrar sorunları yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Eğer prostat büyümesi tedavi edilmezse, idrar sorunları ve idrar yolu tıkanıklığı gibi sorunlara yol açabilir. Ancak idrarını hiçbir şekilde düzgün bir şekilde yapamıyor iseniz, vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız.

Prostat Büyümesi Tanısı

Prostat büyümesi tanısı ile ilgili olarak doktorunuz sizlere bazı testler ve muayeneler yapacaktır. Bu testler ve muayeneler ise şunlardır;

 • Dijital rektal muayene: Doktorunuz prostatın içine bir cisim ekleyerek, büyümesini test eder.
 • İdrar testi
 • Kan testi
 • Prostat spesifik antijen (PSA) kan testi
 • Nörolojik muayene: Zihinsel işleyişi ve sinir sisteminin bu kısa değerlendirme ile prostat dışındaki idrar problemlerin nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilmektedir.

Bundan sonra, doktorunuz bir genişlemiş prostat onaylamak tanısı koyabilmek için ve diğer koşullar ekarte etmeye yardımcı olacak ek testler önerebilir.

 • İdrar akış testi
 • İşeme sonrası rezidüel hacim testi
 • 24 saatlik işeme günlüğü

Durumunuz daha karmaşık sorunlar var ise, doktorunuz sizlere aşağıdaki testleri uyguyabilir.

 • Transrektal ultrason
 • Prostat biyopsisi
 • Ürodinami ve basınç akım çalışması
 • Sistoskopi
 • İntravenöz pyelogram veya CT urogram

Prostat Büyümesi Tedavileri ve İlaçları Nelerdir?

Prostat tedavisinde birçok seçenek bulunmaktadır. İlk olarak doktorunuz sizin için en uygun tedaviyi seçmek için sizlerin bazı bilgilerini isteyecektir. Bu bilgiler ise;

 • Prostatın büyüklüğü
 • Yaşınız
 • Genel sağlığınız
 • Rahatsızlık miktarınız veya karşılaştığınız rahatsızlar

Bunlara göre ise, size en uygun tedavi için aşağıda sizlere vermiş olduklarımızı uygulayacaktır.

İlaç Tedavisi

İlaçlar, prostat büyümesi belirtilerinin hafif ve orta şiddette olması durumunda en sık uygulanan tedavi şeklidir.

 • Alfa blokerler: (Uroxatral) alfuzosin dahil, doksazosin (Cardura), tamsulosin (Flomax) ve silodosin (Rapaflo)
 • 5alfa redüktaz inhibitörleri: Bu ilaçlar prostat büyümesi neden olan hormonal değişiklikleri engelleyerek prostat küçültmektedir. Bu ilaçlar ise, finasterid (Proscar) ve dutasterid (Avodart).
 • Kombinasyon ilaç tedavisi: Tek başına ilaç etkili değilse aynı anda bir alfa bloker ve 5-alfa redüktaz inhibitörü alarak tedavi olabilirsiniz.
 • Tadalafil (Cialis): Bu ilaç rutin BPH için kullanılmaz ve genellikle, aynı zamanda ereksiyon bozukluğunu yaşayan erkeklere reçete edilir.

Minimal İnvaziv veya Cerrahi Tedavi

Minimal invaziv veya cerrahi tedavi şu durumlarda gerçekleşmektedir;

 • Belirtileriniz şiddetli olduğunda
 • İlaç belirtileri etki etmemiş ise
 • Eğer idrar veya böbrek sorunları var ise ya da bir idrar yolu tıkanıklığı sorunu var ise.

Diğer testler ve tedaviler ise şöyledir;

 1. Transüretral prostat rezeksiyonu (TURP)
 2. Prostatın transüretral insizyon (TUIP)
 3. Transüretral mikrodalga termoterapisi (TUMT)
 4. Transüretral iğne ablasyonu (TUNA)
 5. Lazer terapisi
 6. Prostat kaldırma
 7. Embolizasyon
 8. Açık ya da robot yardımlı prostatektomi
 9. Takip bakımı

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

 1. Akşamları içmiş olduğunuz içecekleri azaltın. Bu sayede geceleri tuvalet sorununuzu aşmış olacaksınızdır.
 2. Alkol alımını azaltın.
 3. İdrarınız ile ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, doktora gidin.
 4. Gün içerisinde ne kadar sıklıkla tuvalete gittiğinizi hesaplayın.
 5. Sağlıklı bir diyet programı uygulayın.
 6. Egzersiz yapmaya özen gösterin. Obezite prostat büyümesi ile ilişkilidir.
 7. Sıcak ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Üşütmek idrar yapmanızı etkileyecektir.

Bunlara ek olarak dilerseniz, alternatif tıp ile tedavi seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bunlar doktor onaylı olmamaktadır ancak yapmış olduğunuz tedavileri doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Gerçekleştirecek olduğunuz bazı bitkisel tedaviler sizlere yardımcı olacaktır. Beta-sitosterol özleri, Pygeum ve çavdar çim dahil, Prostat büyümesi belirtileri azaltmada yardımcı olduğu ileri sürülmüştür. Ancak bu tedavilerin güvenliği ve etkinliği kanıtlanmamıştır.

Eğer herhangi bir bitkisel ilaçlar alıyorsanız, doktorunuza söylemeyi ihmal etmeyiniz. Bazı bitkisel ürünler kanama riskini artırabilir veya diğer ilaçlar ile etkileşim halinde olarak farklı komplikasyonlara neden olabilir.