Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Prostat Hastalığı

Prostat hastalığı olarak biliniyor olsa da esasında başlı başına bir hastalık olmayan durumdur. Prostat, erkek üreme sisteminde yer alan ve hem boyut hem de şekil açısından cevize benzeyen küçük bir salgı bezidir. Rektumun yani kalın bağırsağın önünde ve idrar torbasının alt bölümünde yer alır.

İdrarın, idrar torbasından taşınmasını sağlayan ve üretra adı verilen idrar yolunun en baş bölümünde kalın bir yüzüğü andıran prostat salgı bezinin, meninin içinde yer alan maddelerin %20’lik bir bölümünü oluşturan sıvısını oluşturup, spermin vücudun dışarıya atılmasını sağlamak şeklinde bir görevi bulunur.

Prostat hastalıkları, prostatit yani prostat iltihaplanması ya da prostatın büyümesi şeklinde iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Halk arasında da prostat olarak bilinen bu prostat büyümesinin iyi huylu hali olsa da bu durumun kötü huylu hali de bulunur. Öyle ki, kötü huylu prostat büyümesine prostat kanseri adı verilir.

Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Prostat bezinde görülen belirtiler ve büyüme oranı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kimi erkekler bu durumu fark edemese de ilerleye dönemlerde artan şiddetli ağrılar kişinin yaşam kalitesini önemli miktarda düşürür. Prostat hastalığının belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İdrarın kesik kesik yapılması
 • Sık sık idrar yapma isteği
 • İdrar yaparken zorluk çekme
 • Sıkışma, bir an önce idrar yapma isteği
 • Uykuların idrar sebebi ile kesilmesi
 • İdrarda görülen kan
 • İdrar çıkarma konusunda yaşanılan zorluklar, ıkınma isteği
 • İdrarın ardından gelen damlamalar
 • İdrar sırasında oluşan yanma hissiyatı

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Prostat Kanseri

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan bu kanser, 60 yaşının üzerinde olan kişilerin %30’unda ve 70 yaşın üzerinde olan kişilerin %40’ında bozulmuş hücreler şeklinde kanserin ilk evresi olarak karşımıza çıkar. Batı ülkelerinde trafik kazası sebebi ile hayatını kaybeden ve belirli bir yaş grubu aralığında olan erkekler üzerinde yapılan araştırmaya göre 70 yaşında olan kişilerin neredeyse yarısında prostat kanserine sebep olan kanserli hücreler tespit edilmiştir. Erken safhada tespit edilebilen prostat kanseri hücreleri tedavi edilerek vücuttan kolay bir şekilde atılabilecek bir hastalık olsa da geç teşhis durumunda hastanın yalnızca idare edebilmesini sağlayacak türden tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Batı ülkelerinde 45 ve 50 yaşlarından başlamak üzere PSA adı verilen basit bir kan tetkiki sayesinde bireylerde kanser hastlalığının olup olmadığı tespit edilir. 50 yaşını geçen her bir erkeğin ise her altı ayda bir prostat kanseri olup olmadığını öğrenebilmek ve kendini koruma altına almak adına bu tetkikleri yaptırması gerekir. Prostat büyümesinin sebebi lazer, kapalı ya da açık ameliyat olanlarda da bu riskin devam etmesi sebebi ile PSA testi mutlak surette önerilir.

Prostat Kanseri Risk Faktörleri

 • Prostat kanseri için belirli bir ırk, yaş ve aile öyküsü çerçevesinde risk faktörleri oluşturulmuş bulunuyor. Günümüzde prostata yol açan en büyük etmen ise yaş olarak karşımıza çıkıyor. Yaşın ilerlemesi halinde prostat kanserinin görülme olasılığı da giderek artıyor.
 • Bu bir yana bu hastalığın genetik ve ailesel yanının da bulunduğu birçok çalışma sayesinde ortaya konmuştur. Yapılan araştırmalara göre ailesinde bu hastalığa sahip olan kişilerin, hastalığa daha yatkın oldukları saptanmıştır.
 • Babası prostat kanseri olan bir kişi, bu hastalığa bir başka bireye göre iki kat daha fazla yakalanma şansına sahip olurken, kardeşi prostat olan kişi için bu durum üç katına kadar çıkabiliyor. Üstelik her ikisinin birden görülmesi halinde bu durum beş katına kadar artış gösteriyor.
 • Genetik araştırmalar BRCA ve HOXB13 genlerinin prostat kanseri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. BRCA1 geninin mutasyona uğraması sebebi ile bu hastalığın oluşma riski iki katına çıkıyor. Diğer yandan BRCA2 gen mutasyonunun yüksek gleason skoru ve prostat kanserinin erken ortaya çıkması, kötü hastalık seyrini beş ile yedi kat arasında arttırıyor.

Prostat Hastalığı Neden Olur?

İyi huylu olarak bilinen prostat büyümesinin sebebini araştıran uzmanlar, bu tür sorunların genellikle 40 ve üzeri yaşta olan erkeklerde görüldüğü ve yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşanan hormonal değişimlerin prostata sebep olduğunu tespit etmiş bulunuyor. Hormonal değişimler ile birlikte genetik faktörlerin de bu duruma sebep olabilmesi muhtemel. 60 yaşında olan erkeklerin neredeyse yarısında iyi huylu prostat büyümesinin olduğu görülüyor. Bu bir yana aynı durum 80 ve üzeri yaşa gelindiği zaman %90 oranlarına kadar çıkıyor.

Prostat Tedavisi

Prostatın büyüme oranı, buna bağlı olarak diğer organlarda meydana gelen değişiklikler ve hastanın bu konu ile ilgili şikayetinin ne kadar yoğun olduğuna bakılarak prostat hastalığı için çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkün. Prostat tedavileri cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak ikiye ayrılıyor.

1. Cerrahi Olmayan Tedaviler

İzlem: Prostat belirtileri hastayı pek fazla rahatsız etmese de prostat bezinin büyümesi halinde bu durum takibe alınacak, belirli aralıklar ile hasta muayene edilecek ve doktorların gözetimi altında tutulan bu evrede aynı zamanda hastanın da kendisine dikkat etmesi, bazı şeyleri yapıp bazı şeyleri yapmaması gerekecektir. Örneğin; yatmadan iki saat önceye dek sıvı alımının kesilmesi, kafein ve alkol üretimine son verilmesi, yapılamıyor ise azaltılması ve düzenli bir şekilde spor yapılması gerekir.

İlaç Tedavisi: Doktorların önerilerine uyan hastada yine de prostat büyümesi ve bunun şiddeti artış gösteriyor ise belirtilerin sebeplerini ortadan kaldırabilme amacı ile ilaç tedavisine geçiş yapılır. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda bireyin hayatında da çeşitli değişikliklerin yapılması ile bir arada gerçekleşir. Prostat büyümesinin etkileri bu tedavi yöntemi ile birlikte azaltılmaya çalışılır.

2. Cerrahi Tedaviler

TURP (Transüretal Prostat Rezeksiyonu): İyi huylu bir prostat büyümesi olan ve bu hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılan bu yöntem, kapalı yöntemlerden biridir. Bu prostat ameliyatı sırasında hastaya epidural ya da genel anestezi verilir. Rezektoskop yardımı ile idrar kanalının içine girildikten sonra prostat bezinin dokularına elektrik akımı verilerek bu bölüm kesilir. İdrar yollarının tıkanması sebebi ile idrar torbasında biriken prostat parçalarının vakumlanması ile birlikte cerrahi müdahale sona erer.

TUIP (Transüretral Prostat İnsizyonu): Transüretal Prostat Rezeksiyonu yani TURP tedavi yönteminde olduğu gibi idrar yolunun içine girilen bu yöntemde, TURP’tan farklı olarak prostat dokusu kesilmeyecek, fazla doku elektrik yardımı ile buharlaştırılacaktır.

Lazer teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte prostat alanında da kullanılması bir olmuştur. Bu noktada Greenlight Lazer ve Holmium Lazer adı verilen iki farklı lazer enerjisi hastalığın giderilebilmesi için kullanılır.

HoLAP ve HoLEP (Holmium Lazerle Prostat Ameliyatları): Holmium lazer ile birlikte prostatın bir bölümü ya buharlaştırılır ya da kesilir. Aşırı büyüyen prostat dokusunun tedavi edilmesinde kullanılan bu yöntem de iyileşme süreci oldukça kısa olur.

PVP (Greenlight; Fotoselektif Prostat Buharlaştırılması): Kanda yer alan hemoglobin tarafından emilimi gerçekleşen Greenlight lazer, bölgede yer alan kan damarlarının ve prostat dokusunun buharlaşmasını sağlar. Epidural ya da genel anestezinin verildiği bu operasyonlarda, üretradan sistoskop adı verilen bir alet ile girilmesi ile gerçekleşir. Hastada ameliyat sonrasına kanamalara neredeyse hiç rastlanmazken, hastanın hastanede kalmaya devam ettiği durumlar oldukça nadir görülür.

İyi huylu prostatın büyümesine engel olabilmek için yapılabilecek net bir şey olmayışının sebebi bu rahatsızlığa neyin sahip olduğunun tam olarak bilinememesinden kaynaklanır. Fakat aşırı yağlı gıdaları tüketmekten uzak durmak, protein ile beslenmek ve alkol tüketimini azaltmak prostat bezinin büyümesine engel olabilir ya da azaltabilir. Fakat proteinin alındığı gıdalara da dikkat edilmesi kırmızı et yerine soya, balık, süt, peynir, tavuk ve yumurta gibi ya da sebzelerden özellikle baklagiller gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.