Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Prostat İltihabı

Prostat, boşaltım sisteminin idrarla alakalı bölümünün son kısımlarına yakın bir bölümde yer alan, idrar kesesi ve dış idrar kanalının arasına yerleşmiş bir organdır. Yalnızca erkeklerde bulunur fakat kadınlarda da benzer işleve sahip skene bezi yer almaktadır. Prostat organının ana işlevi boşaltım sürecinde idrar torbasında bulunan idrarı idrar torbasından dışarı atılmasına yardımcı olmaktır. Bir diğer işlevi de boşalma anında spermin iletilmesini gerçekleştirmektir. Kelime anlamı olarak Yunanca’da koruyucu anlamına gelmektedir. Prostat bezinin boşaltım sistemi içindeki rolü de dikkate alındığında bu isim oldukça anlamlıdır.

Prostat İltihabı Nedir?

Prostat

Prostat iltihabı rahatsızlığına tıp dilinde prostatit adı da verilmektedir. Prostat iltihabı, prostat organının kendi dokusunun ve yakın çevresinde konumlanmış diğer dokuların bir şekilde iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Prostatla alakalı rahatsızlıklardan olan prostat iltihabı rahatsızlığının birden fazla çeşidi vardır ve her bu değişik çeşitte farklı belirtiler ve tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Prostat iltihabı boşaltım sisteminin önemli kısımlarından olan üroloji alanındaki en önemli hastalıklardan biridir ve tedavisi zaman zaman uzun sürebilen bir rahatsızlıktır.

Prostat İltihabı Neden Olur?

Prostat

Prostat iltihabının sebepleri konusunda günümüzde hala tıp dünyası içinde farklı görüşler mevcuttur ve prostat iltihabının sebebi konusunda bir fikir birliğine varılamamıştır. Prostat iltihabının birçok farklı çeşidi vardır ve bunların bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakteriyel rahatsızlıklardan kaynaklı olabilmektedir. Cinsel yolla bulaşabilecek bakterilerin neden olduğu prostat iltihabı rahatsızlıklarında geçici prostat iltihabı ya da kalıcı, kronik prostat rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Cinsel yolla bulaşan prostat iltihabı rahatsızlıklarında enfeksiyonların geçişi cinsel organın ucundan idrar kesesine, oradan da prostat bezine sıçrama yaparak hastalık oluşumuna neden olabilir. Prostat bezi, yapısı gereği enfeksiyonların beslenebileceği ve gelişim gösterebileceği bir yapıya sahiptir. Prostat bezi içinde prostat sıvısı adı verilen bir salgı üreten ince kanallar mevcuttur. Bu kanalın iç özellikleri enfeksiyonlara sebep olabilecek yapıların yaşaması için oldukça elverişli bir ortamdır. Bakterilerin sebep olduğu prostat çeşitleri cinsel yollarla bulaşmazlar. Bir takım cerrahi müdahaleler sonrasında zaman zaman bakteri kaynaklı prostat rahatsızlıkları riskleri artabilmektedir. Özellikle zaman zaman sonda takılan durumlarda ya da ürolojik operasyonlar sonrasında prostatta bakteriyel enfeksiyon gelişimleri gözlenebilmektedir.

Prostat İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Yaşlı adam

Prostat iltihabının bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Prostat çeşitleri genelde enfeksiyonların etki ettikleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda prostatla alakalı rahatsızlıklarda ve prostat iltihaplarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Bazı prostat rahatsızlıkları ve prostat iltihaplarında ise idrar yolu ve mesane rahatsızlıklarındakine benzer belirtiler ortaya çıkmaktadır. Belirtiler çok ayırt edici olmadıklarından dolayı zaman zaman hastalıkların teşhisleri gecikebilmektedir. Prostatla alakalı bir rahatsızlığınız olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bir üroloji uzmanına görünmelisiniz. Uzman bir doktor muayenesinde prostat rahatsızlığınızın olup olmadığı, çeşidinin ne olduğu, tedavi sürecinin nasıl izleneceği konusunda bir yol haritası ortaya konacaktır. Prostat iltihabı çeşitlerinden olan akut bakteriyel prostat iltihabı ani ve hızla belirti veren bir prostat iltihabı çeşididir. Dolayısıyla bu çeşit prostat iltihabından muzdarip kişiler genellikle hemen hastanelerin acil servisine başvurmaktadır çünkü ağrılar oldukça şiddetli bir biçimde görülmektedir. Genel olarak prostat iltihabının temel belirtileri bünyede ateş yüksekliği, bu ateşe bağlı olarak üşüme ve titreme gibi belirtiler, idrar yapma esnasında yüksek şiddetli bir yanma hissi, idrar yapılmasına rağmen sanki idrar kesesi boşalmamış hissi olarak gösterilebilir. Bu yaygın belirtilerin yanı sıra sık idrara çıkma, geceleri zaman zaman uykudan dahi uyandıran idrar hissi, mesane bölgesinde ve bel etrafında ve hatta bazen makatta görülebilen ağrı gibi belirtiler de görülebilmektedir. Ayrıca sadece idrarla alakalı değil, boşalma sırasında da bazı şikayetler gözlenebilir. Boşalma esnasında ağrı, spermin içeriği ve formunda normalin dışında değişiklikler de prostat iltihabı belirtileri olarak gösterilebilir. Prostat iltihapları çeşitlerinden olan kronik iltihap rahatsızlığı veya kronik pelvik ağrı yaşanan durumlarda da idrar yaparken zorlanma ve ağrı, makat bölgesinde ve testislerde ağrı sıklıkla görülebilen belirtilerdendir.

Prostat İltihabı Tedavisi Nedir?

Prostat İltihabı tedavisi

Prostat iltihabında tedavi, prostat iltihabı yani prostatitin hangi tip olduğunun belirlenmesinden sonra farklı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Akut bakteriyel prostat iltihabı rahatsızlıklarında hastalara genellikle 2 haftadan az olmamak koşuluyla antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlanır. Ayrıca bazı hastalıklarda antibiyotik tedavisi ağızdan değil de damardan uygulanabilir, bu tedaviye serum tedavisi de eşlik edebilmektedir. İleri vakalarda prostat iltihabı sebebiyle idrara çıkma güçlüğü yaşanabileceğinden dolayı hastaların idrarlarını boşaltmalarına yardımcı olmak adına genellikle sonda takılmaktadır. Akut bakteriyel prostat iltihabı rahatsızlığında kesin sonuç rahatlıkla alınabilmektedir. Bazı durumlarda hastalık daha uzun seyredebilir, bu gibi durumlarda ise tedavinin süresi bir aya kadar uzayabilir. Bu noktada önemli olan muayene olduğunuz üroloji uzmanı doktorun talimatlarına harfiyen uymaktır. Doktorunuzun reçete ettiği ilaç veya ilaçları hiç atlamadan düzenli olarak kullanmanız oldukça yararınıza olacaktır. Genellikle antibiyotik tedavisine başlayan prostat iltihabı hastalarında rahatsız edici belirtiler kısa sürede sona ermektedir. Fakat bu durumlarda hasta, belirtilerin geçmesi sebebiyle antibiyotik kullanımına muhakkak doktorunun ön gördüğü süre içinde devam etmelidir. Eğer antibiyotik tedavisi yarım bırakılırsa antibiyotiğin mücadele etmeye çalıştığı enfeksiyon daha da güçlenecek ve prostat iltihabı rahatsızlığı kronik bir hal alarak süreli olarak tekrar edecek ya da iyileşme süreci iyice uzayacaktır. Şayet doktorunuz kronik bakteriyel prostat iltihabı teşhisinde bulunduysa tedavi süresi biraz daha uzun olacaktır. Kronik bakteriyel prostat iltihabı teşhisi alan hastaların çoğu tedaviye olumlu yanıt vermektedir. Fakat zaman zaman kronikleşmiş bakteriyel prostat iltihabı rahatsızlıklarında tekrar etme ve yeniden nüksetme durumları da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle benzer tedavi yöntemleri uygulanarak kısa sürede sonuç alınabilir.

Prostat iltihabı rahatsızlıklarında uygulanan bir başka tedavi yöntemi de daha hafif durumlarda yaygın olarak uygulanan prostat masajı uygulamasıdır. Prostat masajı uygulamasıyla prostat iltihabı tedavisi iyileştirilebilmektedir. Bu sayede herhangi bir ilaç kullanmadan da hastalık tedavi edilebilir. Bu şekilde uygulanan tedaviye cevap vermeyen durumlarda başka bir takım incelemeler yapılarak prostat iltihabına sebep olan ve enfeksiyonun yerleştiği dokuların bünyeden arındırılması da tercih edilebilmektedir.

Kronik pelvik ağrı sendromu adı verilen ve bakteriyel olmadığı düşünülen prostatitlerde antibiyotik kullanmak gerekmeyebilir. Ürologların bakteriyel olan prostatitle, bakteriyel olmayan prostatiti ayırması her zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genellikle 4 ila 6 hafta süreli bir antibiyotik tedavisi tercih edilmektedir. Hemen hemen tüm prostat iltihabı tedavilerinde genellikle öncelikle antibiyotik tedavisi başlanmaktadır. Bunun dışında yaşanabilecek ağrılı durumlara karşı ağrı kesici ilaçlar da ek tedavi olarak genellikle uzman ürologlar tarafından reçete edilmektedir. Prostatla ilgili rahatsızlıkları azaltma adına ısı tedavisi, sıcak suya oturma gibi çeşitli doğal yöntemler de şikayetleri azaltabilecek yöntemlerdendir.

Prostat iltihabı rahatsızlıklarında bazı yiyeceklerin rahatsızlığı artırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Her prostat iltihabı için aynı durum söz konusu olmasa da genellikle bu yiyeceklerden uzak durmak da prostat iltihabı tedavinize destek olacak unsurlardan olacaktır. Baharatlı yiyeceklerle beraber kafein ve yoğun olarak asit içeren içeceklerden uzak durulması rahatsızlıklarınızı ve şikayetlerinizi azaltabilecek faktörlerdendir.

Tüm prostat kaynaklı rahatsızlıklarda öncelikle teşhis, tedaviye giden yolda en önemli kriterdir. Hastalar değerlendirilerek prostat iltihabının çeşidi teşhis edilir ve sonrasında prostat iltihabının özelliklerine göre tedaviye başlanır. Çoğu prostat iltihabı rahatsızlıkları ortalama bir ay içinde çözüme kavuşmakta, tekrar edebilen durumlarda da tekrar edici tedavilerle prostat iltihabı tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.