Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat, erkek üreme sisteminin son kısmına yakın bölümde mesane ve üretra, yani dış idrar kanalı, arasına yerleşmiş kestane şekli ve büyüklüğünde bir salgı bezidir. Prostat, vücudun normal işleyişinde iki göreve sahiptir: Ana fonksiyonu boşaltım sisteminde boşaltım esnasında idrar torbasından idrarı taşımak ve boşalma esnasında spermin iletimini sağlamaktır. Ayrıca meni sıvısının içerisinde bulunan, spermleri besleyen ve onları kadın üreme sistemi içerisine ilerlerken koruyan özel bir proteini salgılar.

Prostat, salgılamayı yapan hücrelerden ve bunlara ait destek çevre dokusundan meydana gelir. Prostat kanseri, bu salgı yapan hücrelerin anormal gelişimi ile ortaya çıkmaktadır. Erkek hormonları (androjenler), prostatın büyümesini sağlar. Testisler, testosteron dahil olmak üzere erkek hormonlarının esas üretim yeridir. Böbrek üstü bezi (adrenal bez) az miktarda testosteron üretir. Prostat aşırı büyüdüğü zaman üretraya baskı yaparak idrarın mesaneden penise akımını yavaşlatır ya da durdurur.

Prostat kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi genetik bir yatkınlıkla birlikte olumsuz çevre koşullarının, bu hastalığın meydana gelmesinde rol aldığı düşünülmektedir. Prostat kanseri oluşumuna katkısı olabileceği düşünülen bazı risk faktörleri arasında yaş, ailede prostat kanseri varlığı, yağlı beslenme, hormonlar, kadmiyum (kanserojen bir madde), işlenmiş et, kırmızı et ya da süt ürünleri açısından zengin ya da belli sebzeler açısından fakir beslenme sayılabilir. Yaş, prostat kanserinin en önemli risk faktörüdür. Yaşlandıkça risk artar, 45 yaş altında ise nadir görülür.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

1. İdrar Yaparken Zorlanma

idrar-yanmasi

Prostat kanserinin lokal ileri evre adı verilen aşamasında hasta idrar yaparken zorlanır. İdrar sırasında ağrı görülür. Bunun sebebi prostat etrafındaki lenf bezlerinin ileri derecede büyüyerek idrar kanallarında tıkanmalara yol açmasıdır. Bu durumda böbreklerde hidronefroz, yani idrar kanallarında oluşan tıkanıklık idrarın böbrekten çıkışını engeller ve böbreklerde biriken idrar sebebiyle artan basınç böbreklerin büyümesine yol açar. Bunun sonucunda böbrek fonksiyonlarında bozulma ve karında şişlik oluşabilir. Prostatın büyüyerek idrar kanalını tıkaması ve daralmasına yol açması idrar akışını engelleyebilir ve büyüyen prostat mesaneye baskı yaparak ağrı ve mesane irritasyonu oluşturabilir. Bu aşamada idrar akışını rahatlatmak için operasyona ihtiyaç duyulabilir.

2. Sık Sık Tuvalete Çıkma İsteği

sık sık idrar

Prostat büyümesi sonucunda idrar akışının yavaşlaması gerçekleşir. Hasta, idrarını başlatmakta gecikme, ayakta veya oturarak idrar yaparken ileriye doğru idrarını yapamama, idrarın kesik kesik gelmesi, idrarın damlalar halinde akması gibi sıkıntılar yaşar. Çünkü büyüyen prostatla birlikte idrar kanalı daralır ve idrarın tam boşaltılamaması sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle böbreklere kadar varan bir idrar durgunluğu ve böğüre vuran ağrı, idrar kesesinin çok şişmesi halinde karnın alt tarafında şişkinlik, bu bölgeye bastırıldığında idrar kaçması, ani idrar yapma hissi ve idrar kaçırma da meydana gelebilir. Sonuç olarak hastanın hayat kalitesini ve uyku düzenini olumsuz etkiler.

3. İdrarda Kan Görülmesi

idrarda kan

Hastalığın ilerleyen aşamalarında idrar ya da meni ile birlikte kan gelebilir ve hastanın bölgesel ağrılar çekmesi görülebilir. Bu belirtiler sorunun büyüdüğünü ve kanserin prostata yakın dokulara da sıçramaya başladığını gösterir. Prostat büyümesi ve prostat iltihabına bağlı olarak idrar kanalının tahriş olması kanamaya sebep olur. Kan kaybı riski olabilir ve kanamadan kaynaklanan pıhtılar idrar yolunu tıkayabilir. Fakat aynı zamanda idrarda kan görülmesi idrar yolu rahatsızlıklarına da işaret edebilir.

4. Yorgunluk Hissi

yorgunluk

İleri aşamada ortaya çıkan diğer belirtiler arasında düşük alyuvar hücresi sayısından kaynaklanan yorgunluk hissi de sayılabilir. Hem kan değerlerindeki değişiklikler, hem de üreme sisteminden kaynaklanan rahatsızlıklar çeşitli ağrılara sebep olabilir. Aynı zamanda kanserden kaynaklanan kansızlık da görülebilir ve bunun sonucunda hastanın bazı kan değerleri düşebilir. Dokuların düzgün çalışabilmesi için kandaki alyuvar sayısı belli bir düzeyin üzerinde olmalıdır. RBC, yani kırmızı kan hücresi düşüklüğünde halsizlik, kolay yorulma gibi belirtiler görülür.

Yukarıdaki belirtiler prostatın büyümesi sonucu ortaya çıkar. Tümör yayıldığında ise vücutta ağrı (genelde bel ağrısı), kilo kaybı gibi durumlar görülür. Bu arada, iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen hastalık da benzer belirtiler verebilir. Prostat kanseri, yani prostatın kötü huylu büyümesi biyopsi yapılarak teşhis edilebilir. Prostat kanseri çok yavaş ilerleyen, deyim yerindeyse “sinsi” bir hastalıktır. Erken aşamalarında çok önemli bir belirti göstermeyebilir. Prostat hastalığını erken teşhis etmek için parmakla muayene ve kandaki PSA seviyesini ölçen testlerden yaptırmak gerekebilir. Erken dönemde tanı konamadığı takdirde prostat kanseri lenf ve kan damarları yoluyla çevre dokulara yayılır. En sık yayılım yeri çevresindeki lenf düğümleri ve kemiklerdir. Ek olarak akciğer, karaciğer ve diğer organlara da yayılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.