Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Prostata İyi Gelen Yiyecekler

Prostat bezi erkeklerin üreme sistemindeki en önemli bölümlerden bir tanesidir. Bu bölgede oluşan prostat kanseri ya da prostat iltihaplanması gibi çeşitli rahatsızlıklar, oluşan hastalığın doğru ve sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilmesi için muhakkak erken teşhis edilmelidir. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun doktora görünmek kesinlikle ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda en az erken teşhis kadar etkili olan bir diğer yöntem ise bu tip hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gereken sağlıklı yiyeceklerdir. Bu yiyecekler aynı zamanda hastalığın tedavi sürecine de katkıda bulunmaktadırlar. Bu nedenle prostata iyi gelen yiyecekler bir doktora danışıldıktan sonra düzenli olarak tüketilmesinde bir hayli yarar vardır. Ancak asla bu yiyecekleri tüketirken aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Prostata İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Meyveler

Screenshot_1

Hemen hemen her meyvenin içerisinde insan vücudunun hastalıklara karşı çok daha fazla dirençli olmasını sağlayan antioksidanlar her almaktadır. Ayrıca bu antioksidanlar genellikle meyvelere renklerini veren bileşenlerden oluşmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak farklı renklerdeki meyvelerden tüketmekte yarar vardır. Bu meyveler benzer şekilde prostat ve prostat kanseri gibi rahatsızlıklara karşı korunma konusunda da bir hayli etkili olmaktadır. Meyveler sayesinde vücuda alınan vitaminler ve mineraller aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve sindirim sistemine katkıda bulunmaktadır. Hatta meyveler sayesinde saç sağlığı ve cilt sağlığı da korunabilir, kilonun kontrol altına alınması da sağlanabilir. Özellikle içerisindekiler ile bol miktarda antioksidan özelliği taşıyan meyveler arasında çilek, greyfurt, mango, papaya, kavun, portakal, kiraz, karpuz, erik, üzüm ve kivi bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında özellikle greyfurta dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü greyfurt antidepresan gibi bazı ilaçlar ile etkileşime geçerek kişiye zarar verebilmektedir. Benzer şekilde hamilelerin de greyfurt yemesi yasaklanmaktadır. Bu yüzden başta greyfurt olmak üzere tüm meyveleri tüketirken bir doktora ya da beslenme uzmanına danışmakta yarar vardır.

2- Sebzeler

Screenshot_4

Sebzeler de tıpkı meyveler gibi insan vücudunun enfeksiyonlara karşı daha güçlü olmasına, hastalıklardan korunmasına ve direncinin daha da fazla artmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler arasında olan brokoli ve yeşil biber, diğer sebzelerden çok daha yüksek besin değerine sahiptir. Hatta bu iki sebze aynı zamanda tüm sebzeler içerisindeki en düşük kalorili sebzelerdendir. Tüm bu sebzeler sayesinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve antioksidanları alması mümkündür. Yine aynı şekilde, kalori olarak da çok düşük olmaları sağlıklı bir kiloya ulaşmak için de etkili olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bu sebzelerin özellikle prostattan ve prostat kanserinden korunmak isteyenler tarafından özellikle tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Dolayısıyla bu tip hastalıklara karşı beslenme alışkanlıkları arasında brokoli ve yeşil biber gibi yeşil yapraklı sebzelerin eklenmesi gerekmektedir. Antioksidan özelliğine sahip diğer sebzeler ise ıspanak, lahana, havuç, brüksel lahanası, domates, patates, kabak ve dolmalık biberdir.

3- Tam Tahıllar ve Kepek

Screenshot_1

Bilindiği üzere tüm uzmanlar özellikle ekmek konusunda beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeklerin ya da kepekli ekmeklerin tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu durum prostat kanseri riskine yakalanmayı azaltmak ve prostat kanseri tedavisine katkıda bulunmak için de çok etkilidir. Çünkü özellikle tam tahıllı ve kepekli gıdaların içerisinde bol miktarda lif ve protein bulunmaktadır. Hatta prostat kanseri tümörünün küçültülmesine bile etki ettiği söylenmektedir. Tam tahıllı ve kepekli gıdalar kan şekerinin düşürmeye katkı sağladıkları için prostat kanseri üzerinde etkili oldukları düşünülmektedir.

4- Yağsız Protein

Screenshot_5

Prostattan ve prostat kanserinden kurtulmak ya da buna yakalanma riskini azaltmak için vücuda protein alımına da dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle proteinde bulunan amino asitler doku üretimine katkıda bulunmaktadırlar. Fakat bu konuda tüketilen besinler çok önemlidir. Çünkü yağlı kırmızı et, yağlı süt ve işlenmiş et gibi besinler prostatı olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Ancak prostata iyi gelmesi için tüketilmesi gereken protein açısından zengin besinler, yağsız sütler ve yağsız süt ürünleri, yumurta, fasulye, mercimek, tavuk eti, hindi eti, ton balığı, somon balığı ve yağsız yoğurttur. Bu besinler düzenli olarak ve yeterli miktarda tüketildiğinde prostat konusunda çok etkili olmaktadırlar. Aynı zamanda protein bakımından zengin balık çeşitleri omega 3 yağ asitleri açısından da çok zengindir.

5- Likopen

Screenshot_1

Likopen prostat rahatsızlıklarından korunmak için en önemli maddelerden bir tanesidir. Özellikle likopen domateslerde bulunmaktadır. Bu nedenle prostata iyi gelmesi için likopen açısından zengin olan domatesin, domates salçasının, domates sosunun ve domates suyunun düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Benzer şekilde yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki domates ve benzeri gıdaların yeteri kadar tüketilmesi halinde prostat kanseri riski bir hayli azalmaktadır. Yine de alerji ihtimaline karşılık domatesi de doğru şekilde ve yeterli miktarda tüketmek gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ne kadar sağlıklı olursa olsun bir besin gereğinden fazla tüketildiğinde vücutta başka bazı problemler ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden bu tip gıdaların tüketiminde bir doktora başvurmakta ve onun yönlendirmelerine göre hareket etmekte fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.