Erkeklerde, erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan prostat, ufak bir top büyüklüğünde olan prostat bezi, idrarın çıkmasına olanak sağlayan tüpün etrafında bulunan bir bezdir. Prostat bezinin büyümesi bireyin yaşlanması ile doğru orantılı olarak oluşur. Yetişkin erkek bireylerin hemen hemen % 80’lik bir oranı prostatın büyümesi durumundan etkilenir. Bu büyüme durumu genellikle ellili yaşlardan sonra meydana gelen bir durumdur. Tıp dünyası buna karşı çeşitli tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Cerrahi müdahale ile ya da ilaç kullanımı ile tedavi edilmeye çalışılan duruma ayrıca bitkisel ürünlerin şifaları da olumlu etki sağladığı görülmektedir.

Büyüyen prostat bezinin bazı sorunlara yol açtığı da söylenebilir. Prostat bezinin büyümesi sonucu iyi huylu prostat büyümesi adında bir rahatsızlık baş gösterebilir ve ardından bireylerin gündelik hayatlarında bazı zorluklarla karşılaşması mümkün kılınır. Ancak bu durum herkes için aynı değildir. Kimi insanlar bu durumdan çok fazla etkilenmezler. Bu rahatsızlığın meydana gelmesi neticesinde idrarını tutamama, idrar kaçırma, çok defa idrara çıkma ve idrar yollarında meydana gelen iltihaplarla karşılaşılabilir.

Prostatta meydana gelen büyümenin tam ve kesin nedeninin bilinmemesi tedavisi üzerinde bir etki sağlasa da, bazı hormonların prostat üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Prostat büyümesinin tedavisi için birçok değişik tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bireylerin prostatındaki kasların rahatlatılması ve meydana gelmiş olan iltihapların giderilmesi konusunda antibiyotikler kullanıldığı söylenebilir. Ama ilaç tedavisi prostattaki büyümeyi durduramayabilir. Bu noktada ilaçların daha çok meydana gelen semptomların engellenmesinde ve rahatlama sağlanmasında rolü olduğu söylenebilir. Prostatın tam olarak tedavisi için, cerrahi müdahale yoluyla prostat dokularının alınması olarak düşünülebilir.

Bu tarz tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra, prostatın tedavisinde kullanılabilen çeşitli faydalar sağlayan yiyecekler ve şifalı bitkiler olduğu da söylenebilir. Şimdi bu yiyecek ve bitkilere göz atacağız.

Prostata İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1.Mısır Püskülü

mısırın faydaları

Mısır sütü, zaman içinde kendini prostat büyümesinin semptomlarına karşı mücadele etmesi yönünden kanıtlamış bir evde tedavi yöntemidir. İdrar kaslarının ve astarının rahatlamasına yardımcı olan doğal bir diüretik olarak (idrar söktürücü) hareket eder. İdrarın akışının düzelmesine destek olur.

Dört fincan suya taze mısırın 6 tane püskülü konulur. Kaynamayan suya koyulur ve ardından bir 10 dakika kadar daha kaynatılır. Ardından süzülür ve günlük olarak bu mısır püskülü çayı 3 kez içilir. Bir diğer seçenek ise, bir fincan suya 15 mısır püskülü eklenerek, bu su günde birkaç kez olmak koşuluyla içilir.

2.Elma Sirkesi

elma_sirkesi_zayiflatir_mi

Ham, fitre edilmemiş olan elma sirkesi, büzüştürücü, sıkıştırıcı özellikleri ile şişmiş olan prostat bezlerinin küçültülmesine yardımcı olur. Ayrıca, kilo verimine yardımcı olur ve UTI gibi büyümüş prostat komplikasyonlarının engellenmesine destek olur.

Bir-iki çay kaşığı ham filtre edilmemiş elma sirkesi, 1 kaşık bal ile bir bardak ılık suda karıştırılır. Günlük iki kez bu karışım içilir. Bir diğer seçenek olarak ise, ham, filtre edilmemiş 1 fincan elma sirkesi, su ile dolu küvete eklenir. 10-15 dakika boyunca bu küvette bekleyin. Bu rahatlatıcı banyoyu haftada birkaç kez deneyin.

3.Kabak Çekirdekleri

Kabak çekirdeğinin yararları.

Kabak çekirdekleri, büyümüş olan prostatın küçültülmesine yardımcı olur. Çekirdekler, içerdikleri diüretik içeriklerle idrar akışına yardımcı olurlar. Ayrıca yüksek oranda çinko barındırırlar. Erkeklerde meydana gelen büyümüş prostat, genellikle çinko eksikliğinden dolayıdır. Ek olarak, çekirdekler omega-3 yağ asitlerine sahiptirler ve bu asitler prostatın işlevsel olmasını sağlar.

Kabak çekirdeklerini tüketmenin en iyi yolu, herhangi bir tuz ekleme olmadan direkt olarak yemektir. Günlük olarak bir avuç çekirdek yeterli olacaktır. Alternatif olarak ise, bir avuç dolusu ezilmiş taze kabak çekirdeğini, büyük bir kaba ekleyin. Kaba kaynamış su ekleyin ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Süzün ve ardından bu çayı için. Haftada birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

4.Domates

domates_46997

Domates, prostat bezlerinin büyümesi durumunun semptomlarının yatıştırılmasına destek olan likopen yönünden zengindir. Likopen ayrıca, prostat bezinin büyümesi ve prostatta meydana gelen iltihaplarla bağlantılı olan prostat spesifik antijen düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur. Ve mesanede meydana gelen baskıyı azaltarak, büyümüş prostatın küçültülmesine yardımcı olur.

Domates ve domatesten üretilen domates sosu, domates püresi ve domatesi suyu gibi ürünleri içeren yiyecekleri diyetinize eklemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca, likopen takviyelerini de alabilirsiniz. Ancak bundan önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

5.Çinko Takviyeleri

çinko eksikliğine iyi gelen besinler

Prostat bezinin küçültülmesine yardımcı olarak, ilk önce çinko takviyeleri almakla başlayabilirsiniz. Çinko, bir esans mineraldir ve vücudun bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve hücrelerin çoğalmasında oldukça önemli rol oynar. Bu mineral, prostat hücrelerinde de bulunur ve koruyucu ve iltihap önleyici bir rol oynar.

Yapılan araştırmalara göre, araştırmacılar, çinko eksikliğinin, prostattaki çinko içeren proteinlerin işlevinin zarar görmesine neden olmasına, bu nedenle de prostat işlevinde ve prostatın büyümesindeki anormalliklere neden olabileceğini bulmuşlardır.

Çinko takviyeleri alınır. Genellikle günlük olarak toplamda 90 mg çinko takviyesi alınır. Bu da öğünlere bölündüğünde her öğünde 30 mg denk gelir. Ancak çinko takviyesi almadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır. Ayrıca, çinko yönünden zengin olan istiridye, yengeç, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, fasulye, kaju ve yoğurt gibi ürünlerin tüketimi de çinko sağlamak açısından önemlidir.