Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat, erkek üreme sisteminde yer almaktadır. Prostat bir ceviz büyüklüğünde, mesane ve penis tabanının arasında yer almaktadır. Prostat erkek üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu kestane şeklindeki organda kanser meydana gelmektedir ve ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Prostat kanseri genellikle yavaş büyür ve başlangıçta ciddi zarara neden olmamaktadır. Kanserlere neden olmasının yanı sıra bazı sağlık sorunları da prostatta meydana gelmektedir.

Prostat ve çevresinin iltihaplanması prostat enfeksiyonunu (prostatit) oluşur. Prostatı etkileyen çeşitli enfeksiyon türleri vardır. Diğerleri şiddetli ağrıları da dahil olmak üzere, pek çok erkekte hiçbir belirti görülmez. Prostat hastalıkları erkeklerde yaşla birlikte artmaktadır.

Prostatit Türleri Nelerdir?

Prostatın 4 türü bulunmaktadır. En yaygın olan kronik prostatittir. Her yaştan erkeği etkilemektedir. Kronik bakteriyel prostatit belirtileri daha az yoğun ve yavaş yavaş gelişmektedir. Genç ve orta yaşlı erkekleri etkileme olasılığı daha yüksektir ve idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) neden olmaktadır. Yinelenen nedenlerde akut bakteriyel prostatit teşhis etmek kolay değildir. Aynı zamanda daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit ediyor olabilir. Asemptomatik inflamatuar prostatit, hasta olan iltihaplı prostat için hiçbir belirti bulunmamaktadır. Başka bir sağlık sorununu teşhis ederken genellikle keşfedilmektedir.

Prostat Nedenleri Nelerdir?

Prostat enfeksiyonunun nedeni her zaman açık değildir. Bazen idrar prostat kanalları geriye doğru akar, üretra yoluyla bakteriler prostat içinde kalabilir.

Diğer risk faktörleri mesane tıkanıklığı, enfeksiyonlar ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar sayılabilir. Prostat büyümesi ya da yaralanmaları da enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır.

Prostat Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Prostat enfeksiyonu belirtileri ateş, titreme ve kızarmayı içerebilir. Bazı erkekler genital bölgesinde karın ağrısı yaşayabilmektedirler. Özellikle işeme sırasında ağrı veya yanma hissedebilir ya da zorlu idrar sorunu oluşmaktadır. Gece boyunca sık idrara çıkma veya idrar aciliyeti hayatınızın bir parçası olabilmektedir. Bu duruma ağrılı boşalma veya bağırsak hareketleri eşlik edebilir. İdrar aynı zamanda kötü bir kokuya sahip olabilir. Kimi zamanda idrarda kan fark edebilirsiniz.

Tanısı Nasıl Yapılmaktadır?

Prostat hastalığının kesin tanısını saptamak zor olabilir. Biyopsi veya prostat spesifik antijen (PSA), kan testi ile prostat kanseri tanısı için de kullanılabilir.

Dijital rektal muayene, idrar tetkiki de tanı için kullanılmaktadır. Doktorunuz soruna daha yakından bakmak için bir ultrason önerebilir. Hastalığının nedeninin tam olarak belirlenmesi uygun tedavi için önemli olmaktadır.

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat hastalıkları için doktorunuzun sizlere vermiş olduğu tıbbi yardıma ek olarak, ayrıca sizlerin yapacak olduğu birkaç yaşam tarzı değişiklikleri bulunmaktadır. Bu kapsamda yapmanız gerekenler şöyle sıralanmaktadır;

1.Sağlıklı Beslenme

HER GÜN TÜKETMENİZ GEREKEN 10 BESİN

 

60 yaşın üzerindeki erkeklerin % 50’sinde prostat büyümesi ve prostat hastalıkları meydana gelmektedir. Bu yüzden özellikle belli bir yaştan sonra prostatı korumak oldukça önemlidir. Bunun için de sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Bazı vitamin ve mineraller açısından zengin bir diyet uygulamak sağlıklı bir prostata sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bunun için bir diyetisyenden veya doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

2.Susam

pic12

Susam tohumları bir araştırmaya göre, prostat sağlığı için gerekli bir mineral bakımından zengin olan çinkoyu içermektedir. Vücutlarında çinko seviyesi düşük olan erkeklerde prostat sorunları daha çok görülmektedir. Susama ek olarak çinko miktarı yüksek olan, istiridye, fasulye, kabak çekirdeği ve bademde tüketmelidirler.

3.Somon

21321_1504_1447966741_d13628

Somon omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bunlar kalp-damar hastalıkları, kanser ve romatoid artrit gibi sağlık sorunlarından sizleri koruyabilir. Yağlı asitler, aynı zamanda, prostaglandin sentezinde yardımcı olur. Yağ asitlerinin eksikliği araştırmalara göre, prostat problemlerine yol açabilir. Eğer balık hayranı değilseniz, size ceviz, keten tohumu, kanola yağı ve barbunya fasulyesinden Omega-3 elde edebilirsiniz.

4.Soya Peyniri

2013-10-28-doufu01

Soya, yapılan bir araştırmaya göre, prostat büyümesi için soya peyniri tüketen kişilerin daha düşük bir risk altında olduğu keşfedilmiştir. Bu yüzden özellikle kahvaltılarda ve ara öğünlerde soya peynirini tüketmeye özen gösteriniz.

5.Dolmalık Biber

1733_28092012110200

C vitamini, prostat tedavilerinde rol oynayabilecek bir antioksidandır. C vitamini prostat büyümesi riskini düşürür. Meyveler sizlere aynı yararı sunmamaktadırlar. Dolmalık biber başka sebzelere göre daha fazla C vitamini içerir. Brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası sizlere C vitamini verebilecek olan diğer sebzelerdir.

6.Domates

pr_01_233_max

Domates, Likopen açısından zengindir ve kırmızı renginin olması bu sebeptendir. Likopen prostat kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca erkeklerin prostat hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bu yüzden her öğününüzde domates tüketmeye özen gösteriniz. Ayrıca karpuz, kayısı, pembe greyfurt ve papaya da tüketmelisiniz.

7.Avakado

saclar-icin-avakado-maskesi_646x340

Avakado, beta-sitosterol açısından oldukça zengin bir meyvedir. Beta-sitosterol prostat ile ilgili belirtileri azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Beta-sitosterol takviyeleri alarak erkekler daha iyi bir şekilde idrarlarını yapmaktadırlar. Avakado bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Avakadonun yanı sıra kabak çekirdeği, buğday tohumu, soya fasulyesi, ceviz de tüketebilirsiniz. 

8.Sebze

Organik_sebzeler

Daha fazla sebze yemek, prostat olma riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Sebzeler antioksidanlar açısından zengin olduğu için yeşil yapraklı sebzeler özellikle önemlidir. Brokoli gibi sebzeler de prostat kanseri de dahil olmak üzere prostat sorunları riskini azaltır.

Düzenli olarak soğan ve sarımsak yemek yapılan araştırmalara göre, prostat riski erkeklerde daha düşük olmaktadır. Soğan ve sarımsak, enfeksiyonlarla mücadelede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı doğal ilaçlar arasında yer almaktadır.

9.Fındık

findik-fiyatlari-ne-kadar-2015-findik-borsasina-gore-findigin-kilosu-kac-lira-kabuklu-findik-para-eder-mi-75170

Fındık, kolesterolü düşürmeye ve beyin sağlığını iyileştirmede oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra özellikle erkeklerin prostat sorunlarında da kişilere yardımcı olmaktadır.

10.Yeşil Çay

yesilll

Yapılan araştırmalar kapsamında, yeşil çayın prostat hastalıklarına ve prostat kanserine karşı korumaya yardımcı olur. Bu yüzden her gün düzenli olarak siyah çay içmeye özen gösterin.

11.Karpuz

karpuz

Karpuz A ve C vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. Bu kapsamda, prostat sorunlarında sizlere yardımcı olacaktır. Bu yüzden günlük olarak belli bir miktarda karpuz yemeniz gerekmektedir.

Tekrarlanan Prostat

Antibiyotik ile tedavi olmasına rağmen, bakteriyel prostatit bazı erkeklerde tekrarlama eğilimi göstermektedir. Özellikle antibiyotikler tüm bakterileri yok etmede yeterli olmayabilir. Öngörülen tüm ilaçları aldığınızdan emin olun.

Eğer tekrarlayan prostat enfeksiyonunu varsa, doktorunuza danışın ve konu hakkında onu bilgilendirin. Bu kapsamda kullanmış olduğunuz ilaçlarınızı değiştirebilirsiniz. Veya doktorunuz sizlere bu konuda başka tedavi şekilleri sunabilecektir.

Çoğu durumda, enfeksiyon uygun tedavi ile tamamen temizlenir. Ancak buna rağmen aşağıdaki hayat tarzı değişikliklerini uygulamanız gerekmektedir;

  • Sigara içmeyi bırakın. Sigara içenlerde prostat kanserinin saldırgan bir formu olması daha muhtemeldir.
  • Sağlıklı beslenin.
  • Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz. Düzenli egzersiz sağlıklı bir kiloyu korumak yardımcı olabilir. Egzersizin yararları kas kitlesi ve daha iyi metabolizma artışı olabilir. Bunun için; yürüme, koşu, bisiklet ve yüzme sporlarını yapabilirsiniz.
  • Doktorunuz ile her zaman görüşme halinde olun ve sağlığınız hakkındaki her adımı bildiriniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehmet hakikat dedi ki:

    soğan kabak çekirdeği su test ettik iyi geldi