Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PROSTATIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Prostat hastalığını bir çoğumuz düşünerek kafasına takmaz. Ancak üre atımı ile ilgili bir problem yaşıyor iseniz, bu durum sizi tüm gece ayakta tutabilir. Böylece gece uykusundan faydalanmamış olursunuz. Prostat hastalığı erkekler de meydana gelmektedir ve iyi huylu prostatın yaş ilerledikçe meydana gelmesi ve gelişmesi oldukça normaldir. Prostat sorunu birtakım hormonlar sayesinde oluşmaktadır. Ürenin akışını tıkaması ve engellemesi, rahatsız edici belirtilerin ortaya çıkmasına ve muhtemel enfeksiyona sebep olur. Tıkanan kanaldan geçemeyen idrar baskı yapar ve sonuç olarak rahatsızlık verir.

Daha önce geceleri deliksiz ve rahat bir uykuya sahiptiniz. Ancak şimdi geceleri idrar atım sıklığınız arttı ve bu yüzden rahat bir uyku düzenine sahip değilsiniz. Bu idrar sıklığı gece 1 veya 2 olabildiği gibi ilerleyen zamanlarda daha da artarak rahat bir uyku uyumanızı engelleyebilir. Gece idrar atımına çıkmak bir prostat belirtisidir. Diğer belirtiler ise idrar akışı, idrar tutamama ve idrar damlaması gibi semptomlardır.

Bu durum iş hayatında olan kişileri kötü etkilemektedir. Toplantıya katılan veya sık sık uçak yolculuğu yapmak zorunda olan kişileri oldukça zor durumda bırakmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaşını aşmış olan erkeklerde prostat ihtimalleri başlangıç aşamasındadır. Ancak 60 yaşından 85 yaşına kadar olan süreçte prostat riski oldukça artmaktadır.

Prostatın genel olarak belirtileri ise zayıf bir idrar sistemi, mesane boşalmasının tamamlanmama hissi, idrar atımına zorla başlanması, sık sık idrar atımının yapılması, acil bir şekilde idrarın gelmesi, gece uykusunun bölünerek idrar atımı için uyanılması gibi pek çok belirtiler vardır. Şimdi de prostat belirtilerini çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Zorlukla Üre Atımı

Üre atımı prostat hastaları için git gide daha da zorlaşan bir sürece kapı açmaktadır. Prostat büyümesi üretraya ve mesaneden gelen idrara karşı bir baskı oluşturmaktadır. Bu durum da üre atımını zorlaştırmaktadır. İdrar akışı için yeterli baskı oluşturmak da acı verici bir işleme dönüşebilir. Ayrıca mesanenin tıkanması ve baskının artması acıyı arttırdığı gibi böbreklere de zarar vermektedir. Bu yüzden prostat hastaları böbrek sorunu yüzünden acil bir şekilde hastaneye gitmek zorunda kalabilirler.

2.Zayıf Üre Sistemi

prostat

Prostat hastalığına sahipseniz mesanenin boşalması uzun zaman alabilir. Bu durum da bir prostat belirtisidir. Çünkü üriner sistem, prostat hastalarında zayıflamaktadır. Kendinizi idrar atımı için pisuvarın başında uzun süreler beklerken bulabilirsiniz. Bunun sebebi giderek daha zayıf hale gelen idrar atım sistemidir. Eğer mesanede oluşan tıkanıklık az bir seviyede ise, yani idrar akışı az da olsa gerçekleşiyor ise idrar boşaltımının bitmesini çok uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

3.Sık Sık İdrara Çıkma

su-tuketimi-pinar-20150223-2

İdrar atımları arasındaki sürenin kısalması da prostatın belirtilerinden biridir. Prostat hastaları sürekli idrar atımı için tuvalet ihtiyacı duymaktadır. Ayrıca bu idrar atımının sıklaşması durumu acil bir şekilde gerçekleşmektedir. Evinizde otururken dahi ani bir şekilde idrar atımı için kalkıp tuvalete gitmeniz gerekebilir. Mesanede meydana gelen tıkanıklıktan dolayı, beyne düzgün bir şekilde yeterli sinyal gönderilmez. Bu da sizi istemsiz bir şekilde acil bir idrar atımı ihtiyacına yöneltecektir. Diyabet hastalarında da bu durum gerçekleşmektedir. Bu yüzden bir doktora danışarak ilk önce hastalığınızın teşhisini yaptırmanız gerekmektedir.

4.Uyku Problemi

uyku-sorunlari

Prostat hastalığının bir diğer belirtisi de uyku problemidir. Daha önce prostat hastalarının sık sık ve acil bir şekilde tuvalete çıkma ihtiyacı duyduklarından bahsetmiştik. Bu durum aynı şekilde gece vakti de gerçekleşmektedir. Bu yüzden prostat hastaları idrar atımı ihtiyacını gece uykusu sırasında da hissettikleri için, gece uykuları bölünür ve idrar atımı için tuvalete gitme durumu ile karşı karşıya kalırlar. Prostattan meydana gelen baskı ve üretranın tıkanması, mesanenin tıkanmasına ve sinirlerin gerginliğinden dolayı sinyal sorunlarına sebep olur. Bu durumda gece uykusu bölünen kişiler idrar atımı için lavaboya gitmek zorunda kalırlar.

5.Mesane Taşları

mm

Prostatın bir diğer belirtisi de mesanede taş oluşmasıdır. Bunun sebebi ise oluşan tıkanıklıklardan dolayı mesanenin daha konsantre hale gelmesi ve minerallerin kristalize hale gelerek taşlaşmasıdır. Mesane taşları oldukça acılı sonuçlara sebep olmaktadır. Ayrıca üriner belirtiler dışında, mesane ve üretradan, üre geçişini de tıkamaktadır. Eğer mesanede oluşan taş ufak ise ve bol miktarda su içerseniz, taşın böbreklerden akıp gitmesi sağlanabilir. Ancak taş büyük ise oldukça acı veren işlemler yapılarak, taş kırılır ve yine bol su içilerek atımı gerçekleşir. Tekrar hatırlatmakta fayda var, bu durum oldukça acı verici bir işlemdir.

6.Böbrek Sorunları

bobrek-kanseri-02

Durgun halde mesanede bulunan idrar, diğer taraftan gelen idrarı tıkamaktadır. Bu durum da yüksek ihtimal ile böbrek sorunu ile sonuçlanacaktır. Prostat erkeklerde meydana gelen bir hastalıktır. Kadınlara göre erkeklerin prostat ihtimali 3 kat daha fazladır. Mesanedeki tıkanıklıktan dolayı böbrek idrar atımını gerçekleştiremez ve yorulur. Uzun vadede prostat hastalığı ile uğraşan kişilerde böbrek sağlığı ciddi bir şekilde hasar görmektedir.

Genel olarak prostat hastalığının belirtileri bu şekildedir. Ayrıca prostat için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar;

  • Ton Balığı Tedavisi: Bu tedavinin asıl ismi transüretral iğne ablasyonudur. Bu tedavi yönteminde yüksek sıklıkta dalga frekansları ile prostatın belirli bölgelerindeki tıkanıklığın açılması işlemidir. Böylece sinirlerde meydana gelen gerginlik de atılmış olacaktır.
  • Sıcak Su Tedavisi: Bir diğer tedavi yöntemi de sıcak su ile yapılmaktadır. Prostat bölgesine sıcak su uygulaması yapılır. Bilgisayar kontrollü bir sistem olup, prostat bölgesinde bulunan sorunlu dokuların ortadan kaldırılması işlemi yapılır.
  • Ameliyat: Bir diğer çözüm yolu ise ameliyattır. Üretra da meydana gelen tıkanıklık ameliyat yolu ile açılır. Prostat yapan dokular da ameliyat ile ortadan kaldırılmış olur.
  • Lazer: Bu yöntem ile lazer teknolojisi kullanılarak hastalık yapıcı dokular yakılır. Böylece hastalığın tekrar etme riski de azalır.

Sonuç olarak tedavi yöntemleri yukarıda paylaştığımız gibidir. Ayrıca kendi başınıza birtakım aktiviteler ile de hastalığı önleyebilirsiniz. Bunlar ise sürekli aktif kalmak, pelvik güçlendirici egzersizler yapmak, alkol ve kafein takviyesini azaltmak, idrar gelir gelmez bekletmeden yapmak gibi basit çözümler ile hastalık belirtilerini ve zararlı etkilerini kendi kendinize azaltabilirsiniz.

Asıl çözüm ise belirtilerden herhangi biri tespit edildiğinde ya da kişinin şüphelendiği bir durum oluştuğunda bir doktora danışmaktır. Çünkü her prostat hastası belirtileri göstermeyebilir. Genetik olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir durumdur. Bu yüzden olabildiğince çabuk bir şekilde doktora gitmek en makul çözüm olacaktır. Böylece prostat ile ilgili çeşitli bilgiler vermiş olduğumuz yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.