Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PROSTATİT TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Prostatit, genelde prostatta meydana gelen bir enfeksiyon olarak tanımlanır. Bununla birlikte, iltihabın meydana geldiği sırada, herhangi bir enfeksiyon belirtisi de gözlenmeyebilir. Meydana gelen problemlerin % 5-% 10’luk kısmı ise, bakteri nedenli enfeksiyonlardan oluşur. Ancak bu durum, prostat kanseri riskini arttırmaz.

Prostatit, erkeklerde, neredeyse her yaşta görülür. Araştırma kurumlarının araştırmalarına göre, doktora, genital idrar sistemlerini etkileyen şikayetlerin % 25’den fazlası genç ve orta yaştaki erkeklerden geldiği açıklanmıştır. Ancak işin aslında, 50 yaşının altındaki erkeklerin üroloğa, prostatit şikayeti ile gitmesinin 1 numaralı sebebi, kronik prostatittir. Görülen bazı örneklerde ise, kronik prostatitini, akut prostatit saldırısı takip eder. Akut prostatit aynı zamanda diğer idrar yolu enfeksiyonlarının da nedeni olabilmektedir. Kronik prostatitin en belirgin semptomu, genellikle, tekrarlayan mesane enfeksiyonlarıdır. Eğer prostatitin kronik olduğu düşünülüyorsa, 3 aydan daha fazladır sürüyordur.

Prostatit Çeşitleri

Akut Bakteriyel Prostatit

Prostatta meydana gelen iltihap, ani bakteriyel enfeksiyondur. Bu tür prostatitler, en az görülen prostatit türüdür. Ancak, akut bakteriyel prostatit semptomları genellikle şiddetlidir. Bu tür rahatsızlıklardan şikayet eden hastalarda, idrar yolu enfeksiyonu ile, idrar için tuvalete sık çıkma ve acil olarak çıkma, geceleri tuvalete çıkma isteği ve alt karın ve genital bölgede acı hissetme gibi şikayetleri olur. Hastalarda genelde, ateş, titreme, mide bulantısı, kusma ve idrar yaparken yanma meydana gelir. Akut bakteriyel prostatitin hemen tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmezse, mesane enfeksiyonları, prostatta apseler ve hatta daha aşırı durumlarda idrarı engelleyen bir yapı oluşturabilir. Tedavi edilmediği durumda, vücut sağlığında karışıklık yaratabilir ve düşük kan basıncı oluşabilir. Bu da ölümcül sonuçlar yaratabilir. Bu durum, hastanede gözetim altında, damar içi antibiyotiklerle, oluşan acıyı rahatlatıcı ilaçlar ve sıvılarla tedavi edilebilir.

Kronik Bakteriyel Prostatit

Bu tür prostatitler ise, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu sonucu oluşur. Bu idrar yolu enfeksiyonunun prostat bezlerine girmesinin bir sonucudur. Erkeklerde, semptomların oluşmasından önce yıllar boyu var olabilir. Semptomları ise, akut bakteriyel prostatiti ile aynıdır. İdrar ihtiyacının sık tekrarlanması, geceleri idrara çıkma isteği vb. Ancak bu tür prostatitlerde, semptomlar daha az şiddetlidir ya da şiddetin yoğunluğu kişiden kişiye ya da bölgeden bölgeye değişebilir. Bu durumun teşhisi genelde zordur. İdrarda bakteri bulmak, genelde zordur. 4 ile 12 hafta arasında yapılacak bir antibiyotik tedavisi ile acıların giderilmesi ve tedavi sağlanır. Bazen erkeklere, uzun süreli antibiyotik tedavisi verilebilir.

Bakteriyel Olmayan Kronik Prostit

Ya da bir diğer adıyla, kronik pelvik ağrı sendromu. Bu tür prostatitler, en yaygın prostatit problemidir. Meydana gelen prostatit rahatsızlıklarının % 90’ını bu durum oluşturur. Bu durumda, en az 3 ile 6 ay için, idrar ve genital bölgelerinde acı meydana gelir. Hastaların, idrarlarında bakteriye rastlanmaz. Ancak, diğer semptomlarla karşılaşırlar. Bu tür rahatsızlıklar interstisyel sistit, yani mesane kronik iltihabı ile karıştırılabilir.

Prostatit Nedenleri

Prostatın nasıl enfeksiyon kaptığı tam olarak açık değildir. Prostatitin nedeni olan bakteriler, enfeksiyonlu idrarın ya da rectumdan dışkının geri akışı ile üretra yani idrar yolundan prostata girebilir.

Bir zamanlar, prostatitin, cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık olduğuna inanılıyordu. Ancak, son yıllarda konu hakkında yapılan araştırmalar gösterdi ki, sadece küçük bir kısım örnek seks sonucu bulaşmaktadır. Bazı belirgin durumlar ve tıbbi işlemler, prostatitin gelişme riskini arttırmaktadır. Eğer aşağıda verilen durumlardan şikayetçi iseniz, yüksek ihtimalle prostatit olma risk grubundasınız.

  • Son zamanlarda idrar sondası gibi bir tıbbi aracı, bir tıbbi işlem sırasında kullandıysanız,
  • Anal yolla bir cinsel ilişkiye girdiyseniz,
  • Anormal idrar yolu sorunu yaşıyorsanız,
  • Son zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz,
  • Prostat büyümesi varsa, bu durumlar prostatit risk grubunu oluşturmaktadır.

Bunların dışında oluşan diğer durumlar ise, doğuştan oluşan bağışıklık sorunlarıdır. Bu durumda, vücudun, prostat dokusuna anormal reaksiyon göstermesi sonucu oluşur.

Prostatit Semptomları

Prostatitin hiçbir semptomu olmayacağı gibi aniden ortaya çıkan ve şiddetli olabilen semptomları da bulunmaktadır. Bu durumda acil tıbbi tedavi alınmalıdır. Bazı semptomlar;

  • Sık idrara çıkma isteği,
  • İdrar yaparken zorlanma,
  • İdrar yaparken acı ve yanma hissi,
  • Titreme ve ateş

Diğer semptomlar ise, karın bölgesinde, anüs çevresinde, kasık bölgesinde ve sırtta gelip giden ağrılar olabilir. Bazı durumlarda ise, bakteri, sperm kanalına bulaşabilir. Böylece, kasık ağrısı ya da epididimis enfeksiyonuna neden olabilir. Prostat, düşük güçteki idrar akımı nedeniyle şişebilir. Bazen de, idrarda kan ya da acılı şekilde boşalma oluşabilir. Bu durumlar prostatitin semptomlarından bazılarıdır.

Ayrıca, erkekler, pelvic ağrısından şikayetçi olabilirler. Boşalma sırasında ağrı ve cinsel ilişki sırasında ağrı bu duruma sebep olur.

Prostatit Teşhisi

Eğer doktor, prostatit ya da diğer prostat sorunlarından birinden şüpheleniyorsa, sizi, idrar yolu problemleri ve erkek üreme sistemi hastalıkları üzerinde uzmanlaşmış bir ürologa yönlendirerek, sorunun doğrulanmasını isteyebilir.

Hastalar genel olarak, anal yoldan dijital bir muayene gibi kapsamlı olarak muayene edilirler. Bu yolla, doktor, prostat bezinin büyüdüğü ya da genişlediğine dair bir değerlendirme yapabilir. Eğer hala sonuçlar kesinleşmezse, doktor daha detaylı testler isteyebilir. Prostat sıvısı analizi, bu testlerden biridir ve enfeksiyonun işaretlerini analiz eder. Bunun dışında, transrektal ultrason, biyopsi ya da boşaltım incelemeleri bu testlerden bazılarıdır. Boşaltım incelemeleri ile idrar yolu sisteminin hangi parçasının enfeksiyon kaptığına dair bir analizdir ve enfeksiyonun yerinin tespitinde önemli rol oynar.

Prostatit Tedavisi

Tedavi çeşitleri, ürologlar arasında değişir ve hastanın sahip olduğu prostatit tipine göre de tedavi değişkenlik göstermektedir. Tedaviler tanıya göre değişkenlik gösterebilir ve doğru teşhis oldukça önemlidir. Hastada oluşan semptomların idrar yolu iltihabı ya da diğer durumlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığının teşhisi önemlidir. Bu durumlar, kalıcı mesane ve böbrek hasarına neden olabilir. Prostatit tedavi seçenekleri;

1.Antienflamatuar İlaçlar

07022014173623

Bu ilaçların tam olarak anlamı, iltihap sökücüdür. Bu ilaçların alımı yanı sıra sıcak oturma banyosu yapılır. 5 – 6 cmlik sıcak suya oturarak yapılan bu tedavi türü, kronik prostatit için en eski tedavidir.

2.Antibiyotikler

antibiotics_with_bacteries_0

Prostatit için en yayın olarak kullanılan tedavi türüdür. Doktor, hastalığın sebebi olan enfeksiyonun ne tip bir bakteri tarafından yapıldığını teşhis ettikten sonra ona göre ilaç seçer. Eğer şiddetli semptomlara rastlanıyorsa, damar için verilen antibiyotiklerle hastalık tedavi edilir. Yanı sıra, muhtemelen ağız yoluyla alınan antibiyotikler 4 – 6 hafta kullanılır. Bu durum, hastalık eğer kronik ya da tekrarlayan prostatit ise daha uzun sürebilir.

3.Alfa Blokerler

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu ilaçlarla, prostatın mesaneye ulaştığı yer olan mesane boynunun ve kas lifinin rahatlamasına yardımcı olunur. Bu tedavi ile ağrılı idrara çıkma gibi acılı semptomların azaltılması sağlanabilir.

4.Prostat Masajı

Digital_rectal_exam_nci-vol-7136-300

Bu işlem, doktorun yağ ve eldiven kullanarak, dijital rektum muayenesine benzer bir işlemle yapılır. Bu tür tedavi, bazı semptomlarda rahatlama hissi sağlasa da doktorlar, bu tedavi yönteminin etkililiği konusunda kararsızdırlar.

5.Cerrahi Müdahale

8A5L7V8X7I4M7N3D3G3M9Q6Y9E2M1T

Bu yöntem ile, prostatın enfeksiyon kapmış olan kısmı alınır. Doktorlar, kronik prostatitten şikayetçi olan ve şiddetli semptomlara sahip olan hastalar için ve erkeklerde şişen prostatın idrar yolunu tıkaması sonucu oluşan problemlere sahip örneklerde bu tür tedaviyi tavsiye etmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.