Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein tozu uygun olarak kullanıldığında güvenli bir destekleyici besin olarak kabul edilmektedir. Fakat protein tozu kullanmaya başlamadan ya da ona tamamen bel bağlamadan önce, bu madde hakkında bazı şeyler bilmek isteyebilirsiniz. Protein tozunun, düşük karbonhidrat diyetleriyle birlikte kullanımı, bazı sorunlara yol açabilmektedir. Önce protein tozunun ne olduğuna ve neyden yapıldığına bakalım.

Protein tozu dediğimiz şey, aslında sütten üretilen peynirin bir yan ürünü olarak kabul edilebilir. Bu yan ürün, sütten üretilen peynirin, filtre edilip, yağdan ve laktozdan arındırılması ile elde edilir. Yağdan ve laktozdan arındırılıp elde edilen madde daha sonra kurutulur ve toza dönüşür. Protein tozu bu şekilde elde edilir ve genel olarak üç çeşit olarak kullanıcılara sunulur: konsantre, izole edilmiş ve hidrolizat. İlk çeşidi çok popüler sayılmaz, çünkü içerisinde herhangi bir aroma ya da tat bulunmaz. İzole edilmiş çeşidi ise çok daha az yağ içerir ve % 90 oranında protein içermektedir, kullanımı yaygındır. Üçüncü çeşidi ise önceden sindirilmiş bir formda gelir ve hazmetmesi daha kolaydır. Fakat öte yandan çok pahalı olduğu için genel olarak kullanıcılar pek tercih etmezler.

Protein Tozunun Yan Etkileri

Protein tozu kullanımı sonucu oluşan en yaygın yan etkiler şunlardır; baş ağrısı, iştah kaybı, yorgunluk, şişkinlik, kramplar ve artan bağırsak hareketlenmesi. Bu tozun kullanımının sebep olduğu diğer yan etkileri arasında birazdan bahsedeceğimiz böbreklere ve karaciğere verdiği zararlar, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz oluşumu, alerjik reaksiyonlar da bulunmaktadır. Alerjik reaksiyon ciddi bir sağlık sorunudur ve tıbbi müdahale gerektirebilecek ciddiyete ulaşabilir. Bu nedenle kullanmadan önce yazımızda bulabileceğiniz etkileri incelemenizi öneririz.

Tükettiğimiz diğer birçok şeyde olduğu gibi, protein tozunun da aşırı kullanımına bağlı olarak yan etkileri ortaya çıkmaktadır. En başta, içeriği çoğunlukla protein olduğu için, aşırı tüketimi böbrek taşı sorununa neden olabilmektedir. Ayrıca vücuda aşırı protein alınımı karaciğeri fazla çalıştırdığı için, organın üzerinde oldukça büyük bir baskı yaratır. Şimdi, protein tozunun aşırı kullanımının neden olabileceği 4 büyük potansiyel soruna bir göz atalım.

1.Aşırı Kilo Aldırabilir

Eğer vücut çalışıyorsanız ve kaslarınızı geliştirmek için yan besin olarak protein tozu kullanımına başvurmuşsanız, yağ bazlı kilo almak tercihiniz olmayacaktır. Ancak piyasada bulunan birçok protein tozu içerisine şeker ve bundan dolayı da karbonhidrat katılmış olarak raflara koyulur. Hatta bazılarının içerisinde yağ bile bulunmaktadır.

Ayrıca protein tozu kullanırken, bu besin takviyesini gereğinden fazla yeme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Protein tozu genelde sulandırarak tüketilir ve bu şekilde aldığınız kalori ya da karbonhidratları sıvı formda almış olursunuz. Fakat bu durum, protein tozunun bir öğün yerine alınması nedeniyle tüketen kişiyi tatmin etmeyebilir. Bu sebeple, hali hazırda protein tozu kullanırken üstüne normalde yediğiniz kadar yemek yerseniz, tüm bu olaylara başlarken amaçladığınız sonuçlara ulaşmakta güçlük çekebilirsiniz. Bazı protein tozları “geliştiren” ya da buna benzer etiketlerle piyasaya sürülürler ve hitap ettiği kitle, kaslarını geliştirmek isteyen vücut geliştiricileridir. Dolayısıyla, bu etiketle piyasaya sürülmüş ürünler, kullanan zayıf fiziğe sahip insanların kaslarını daha büyük bir hale getirebilmeleri için, daha fazla karbonhidrat içermektedirler. Eğer protein tozu kullanmayı düşünüyorsanız, ürünü almadan önce üzerindeki etikette hangi amaçla üretildiğine bakmayı sakın unutmayın!

Bu yan etkiden kaçınmak istiyorsanız, almayı düşündüğünüz ürünün karbonhidrat, kalori ve yağ bakımından nasıl sınıflandırıldığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca, protein tozunu bir öğün yerine tüketecekseniz, bu destekleyici besin üzerine ekstradan yemek yemekten kaçınmalısınız.

2.Böbrek Taşları Oluşturabilir

Aşırı miktarda protein tozunun fazla tüketimi, böbreklerde taş oluşumuna neden olabileceği, sık sık tartışılan bir konudur. Aslında tam olarak bir kanıt sunulmamıştır fakat protein tozu kullanımının bu hastalığı önlediği ya da mevcut durumu daha da kötü hale getirmediği örnekler olmaması, bu besini birçok araştırmacının hedefi haline getirmiştir.

Eğer protein tozunun böbrek taşına neden olmasını istemiyorsanız, uygulayabileceğiniz bir yöntem olarak; uyduğunuz diyetteki lifli gıdaların oranını arttırmalı ve yeterli miktarda lif aldığınızdan emin olmalısınız. Yeterli miktarda lifli gıda ve su tüketirseniz, vücudunuzun kendisini korumasını sağlayacak ve böbrek taşına neden olabilecek maddelerin birikmesini önleyeceksiniz.

Hali hazırda böbrek taşı sorunu yaşayan kişiler, protein tozu karışımı içtiklerinde, bu maddenin yan etkilerine daha fazla maruz kaldıkları bir gerçektir.

Böbreklerinizi protein tozu kullanımı ile oluşacak rahatsızlıklardan korumak istiyorsanız, tamamen protein deposu olmayan, bu tozların dengeli olanlarını tüketmelisiniz. Ayrıca protein tozu alırken aynı zamanda dengeli bir diyet yaparak yemek yemelisiniz. Diyetinizi baştan aşağı protein ile doldurmak yerine, doğru oranlarda karbonhidrat ve sağlıklı yağlardan da tüketerek dengeli bir şekilde beslenmelisiniz.

3.Sindirim Problemleri Oluşturabilir

Protein tozu sütten elde edildiği için, içerisinde her ne kadar arındırılmış olsa da laktoz bulunmaktadır. Bu nedenle protein tozu kullanımı, özellikle laktoza karşı aşırı duyarlılığınız varsa, sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir. Laktoz sebebi ile oluşabilecek sindirim sistemi sorunlarına, laktoza karşı hassas olmasanız bile, belli bir derecede açık olursunuz. Hatta yetişkinlerin büyük bir kısmı, az ya da çok laktoza karşı belli bir hassaslık barındırırlar.

Eğer protein tozu kullandıktan sonra midenizde bir rahatsızlık hissederseniz, konsantre edilmiş protein tozlarına geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanmış olan tozlar, çok daha fazla protein ve neredeyse yok denilecek derecede laktoz içerdiklerinden, sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Protein tozu kullanımının midenizi rahatsız edip etmediği oldukça kolay anlaşılabilecek bir durumdur. Zira hali hazırda peynir, süt, dondurma gibi süt ürünleri içeren gıdalara karşı bir hassaslığınız bulunmaktaysa, protein tozu da sizi rahatsız edecektir.

Laktozun ana sebebi olduğu yan etkiden kaçınmak isterseniz, protein tozlarının başka maddelerden de elde edilen türleri mevcuttur. Laktoz duyarlılığınız var ise, onları kullanmak iyi bir alternatif olacaktır.

4.Gut Hastalığına Neden Olabilir

Gut hastalığı, damla hastalığı olarak da bilinen genetik bir hastalıktır. Genelde ayaktaki eklemlerde görülmektedir ve şişlik oluşturur. Eğer hali hazırda bu hastalığın belirtilerini göstermiyorsanız, sırf protein tozu karışımı tükettiğiniz için bu hastalığa yakalanmanız pek olası değildir. Fakat protein tozunu önerilen miktarları aşmayacak şekilde tüketiyor olmanız gerekmektedir, aksi takdirde risk grubunda bulunuyor olmanız kaçınılmaz. Ayrıca, aile geçmişinizde bu hastalığa yakalanmış yakınlarınız var ise, özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Protein tozu içerisinde bolca protein bulunması dışında, oldukça büyük miktarlarda amino asit de barındırmaktadır. Eğer protein tozu içerisinde bulunan bu maddeler, vücudunuza girdiğinde gerektiği gibi işlenmezler ise vücudunuzda birikmeye başlarlar. Bu durumun sonucunda, karaciğeriniz ve bu tür maddeleri işleyip, kullanıma hazır hale getirmek için dizayn edilmiş diğer organlarınızda çeşitli sorun ortaya çıkabilir.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için, içerisinde daha az miktarda konsantre edilmiş protein bulunan protein tozlarını tercih etmelisiniz. Bu sayede günlük protein alma limitinizi aşmamış olursunuz ve sağlıklı kalırsınız.

Ayrıca, gut hastalığına yakalanma riskinizin olduğu fark etmişseniz, protein tüketiminizi kontrol altına almalısınız. Bu duruma kullandığınız protein tozlarını tüketmeniz de dahildir. Ayrıca bu konu üzerinde bilgi ve tavsiye almak için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.