Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Protein Tozunun Zararları

Günümüzde çoğu insanın bildiği gibi vücut geliştirmek için en gerekli görülen ve ihtiyaç duyulan takviye proteindir. Kasların oluşumunu protein sağlar. Bazı insanlar protein sağlamak için bilindik bilinmedik, sağlıklı sağlıksız bilinen yahut kulaktan dolma bilgilerle hareket eder ve farkında olmasalar da sağlıklarını tehlikeye atarlar. Protein tozu, kas yapmak isteyen kişilere hızlı ve pratik bir çözüm getiriyor. Özellikle her zaman et, tavuk ve benzeri besinler tüketemeyenler için önemli bir çözümdür. Protein tozu kullanımının zararları genelde doz aşımı sonrasında ortaya çıkar; fakat birçok insan bunları bilmesine rağmen gerekeni yapmaz. Bünyeye veya çalışma disiplinine yeteri miktar aşıldığında birtakım yan etkiler oluşabilir.

Protein Tozu Kullanmanın Zararları Nelerdir?

1. Alerji

Proteinin vücuttaki bağışıklık sistemini harekete geçirmesi sonucu ortaya gıda alerjisi gibi bir sorun çıkar. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda yaygın olarak görülse de bu soruna yetişkinlerde de rastlanır. Whey ve kazein protein tozu sütten elde edildiğinden bu bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bunun sonucunda mide bulantısı, ishal gibi başka sorunlar ortaya çıkar. Dolayısıyla, süt içerken bu tür sorunlar yaşayanlar protein tozu kullanırken dikkatli olmalıdır.

2. Laktoz İntoleransı

Protein tozu kullanımı laktoz intoleransı olanlarda sindirim sorununa yol açabiliyor. Kimileri süt içtiği zaman sindirim sorunu yaşar. Buna da, kişilerin bağırsaklarında sütün içinde bulunan süt şekerini (laktoz) sindirebilecek enzimlerin çok az bulunması ya da hiç bulunmaması yol açar. Söz konusu enzim olmadan süt şekeri sindirilemez ve bağırsaktaki bakteriler tarafından yenir, bu ise gaza neden olur. Bunun yanı sıra gelen semptomlarsa karın ağrısı, mide bulantısı ve yine ishaldir. Bu sorunu laktoz intoleransı olan kişiler yoğunlaştırılmış değil de izole whey proteinlerini kullanarak en aza indirebilir.

3. Doz Aşımı Böbrek Hastalıklarına Yol Açabilir

Genel olarak sağlıklı biriyseniz ve eğer böbreklerinizde sorun yoksa olağanın üzerinde protein tüketmenizin bir sakıncası yok; fakat zaten böbreklerinizde bir hastalık varsa o zaman aşırı protein tüketimi böbreklere zarar verebilir ve sağlık durumunu daha da kötüye götürebilir. Bu gibi durumlarda aşırı protein kullanımı gerek gıda yoluyla gerek protein tozu olarak aşıldığında da aynı durum ortaya çıkar. Fakat protein tozu kullanımı kolay olduğundan doz aşımı ihtimali daha yüksektir. Böbreklerinde sorun olan kişiler günlük protein tüketimini iyi düzenlemelidir. Ayrıca gıdalardan alınan protein miktarı da hesaplanmalıdır.

4. Ağır Metaller

Saygın firmaların orijinal ürünlerin için geçerliği olmayan ağır metaller, kalitesiz üretilen ya da sahte protein tozları içinde bulunur. Herhangi belli bir standart kaliteye sahip olmadığı için ve ayrıca üretici tarafından kalite kontrol testine tabi tutulmadığından insan sağlığına zararlı arsenik, kadminyum veya bakır gibi ağır metaller içerebilir. Bu maddelerin zamanla dokularda birikmesi sonucu kronik toksisiti rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

5. Aşırı Kilo

Eğer vücut geliştirmeyle ilgileniliyorsa ve bunun yanı sıra kas gelişimi için protein tozu kullanımına başlanmışsa yağ temelli kilo almak bir tercih olmaz. Piyasadaki birçok protein tozu içerisinde şeker ve karbonhidrat barındırdığından dolayı dikkat edilmelidir. Bazı protein tozlarının içerisinde yağ dahi bulunur.

Protein tozu kullanımı sonucunda bir besin takviyesi gereksinimi duyulduğundan olağandan fazla yemek yeme söz konusu olabilir. Bu durumda fazla yemek yemenize ve sonucunda kilo almanıza sebep olur.

6. Gut Hastalığı

Damla hastalığı olarak da bilinen gut hastalığı genetik bir hastalıktır. Daha çok ayak eklemlerinde görülür ve şişlik olarak kendini belli eder. Genetik bir hastalık olmasının yanında protein tozunun fazla kullanımı bireylerde gut hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple protein tozunu kullanırken dozuna dikkat etmek gerekir.

Protein tozu, içerisinde yalnızca bolca protein bulundurmasının yanı sıra hayli fazla miktarda aminoasit de bulundurur. Vücuda giren bu maddeler, vücudun işlerliği içerisinde gerektiği gibi yer almazlarsa zamanla vücutta birikmeye başlar ve bunun sonucunda karaciğer ve benzeri işlevleri yüklenen organlar bu tür maddeleri işleyip kullanıma hazır hale getirirken bazı sorunlar yaşayabilir. Bu ve benzeri sorunlardan kaçınmak için daha önce de belirtildiği gibi daha az ölçüde yoğunlaştırılmış protein tozu kullanımıyla kontrol sağlanmalıdır.

7. Kemik Zayıflaması

Kemik erimesi aşırı protein tüketiminin bir sonucudur. Protein tozlarındaki yüksek orandaki protein, kanın daha da asidik hale gelmesine sebebiyet verir. Bunun sonucu vücut, kandaki asit düzeyini yansızlaştırmak için bünyesindeki kalsiyumu kemiklerden atmaya çalışır. Bu süreç sonunda kemikler zayıflar ve kemiklerde kırılmalar ve sakatlıklar görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.