Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Protez Diş Yutma Durumunda Ne Yapılmalı?

Dişler yüzümüzün en önemli parçasıdır. Dişte oluşan eksiklik, çürük veya kırılma gibi sorunlar hem acı çekmemize hem de görünüş olarak kendimizi kötü hissetmemize sebep olur. Bunun için diş tedavisinde diş dolgusu yaptırma ve protez diş yaptırma gibi pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler dişlerimizin güzel görünmesini sağlar. Fakat dişlerin güzel görünmesi için yapılan bu yöntemlerin olumsuz yanları da var. Bu yazımızda protez dişin yutulma durumunda yapılacaklar ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Protez Diş Nedir?

protez dişi yutmak

Protez eksik olanı tamamlamak anlamına gelir. Dişler bazı sebeplere bağlı olarak eksilmeler meydana gelir. Bu eksiklerin yerini doldurmak için protez diş yapılır. Dişlerde protez kullanmadan önce başka tedaviler uygulanır. Dil dolgu ve kanal tedavisi buna örnektir. Ancak zamanında bu yöntemler ile tedavi edilmezse kişi diş kaybına uğrar. Bu kayıpların yerini doldurmak içinde diş protezi uygulaması yapılır.

Diş protezinin iki çeşidi bulunur. Bunlar sabit ve hareketli diş protezleridir. Sabit diş protezi bir kere yapıldıktan sonra tekrar çıkarma durumu olmaz. Genellikle bir-iki gibi az sayıda diş kayıplarının tedavisinde uygulanır. Sabit protez uygulamasında diş kesilir, üzerine kaplama yapılır ve ağza monte edilir. Bu işlemden sonra diş kişinin artık kendi dişi gibi olur. 10 ile 15 gün arasında sabit protez işlemi yapılır. 8 yıla kadar kullanımı mümkündür, bu süreden sonra değiştirmek gerekir.

Hareketli diş protezi ise takıp çıkarmaya uygun yapıdadır. Bu ise çok fazla diş kaybına uğramış kişiler için uygundur. Hareketli protez uygulaması 2-3 aya kadar sürebilir. Genellikle yaşlı insanlara uygulanıyor gibi düşünülse de her yaştan insana uygulanır. Eğer hareketli protez kullanıyorsanız bu dişleri sürekli kullanmamanız önerilir. Diş etlerinin hava alması için hareketli diş protezin akşamları çıkarmak gerekir.

Protez dişlerin bakımı çok önemlidir. Özellikle hareketli protezin bakımı biraz daha zordur. Sabit diş protezinde kendi dişiniz gibi günde iki defa olmak üzere fırçalamak gerekir. Hareketli diş protezi de aynı şekilde ele alınarak fırçalanmalı ve antiseptik solüsyonların içinde bekletilmelidir. Protez diş kullananlar için özel fırça ve macunlar üretilmiştir. Bunları kullanmak diş protezinin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu solüsyonlar bakteri ve plakların oluşumunu engeller. Bakteri ve plaka gibi oluşumlar diş eti problemlerine yol açtığı için solüsyonların mutlaka kullanılması önemli bir noktadır.

Protez Diş Kullanımında Oluşan Problemler Nelerdir?

  • Protez dişi yutma,
  • İlk kullanım aşamasında konuşmakta zorlanma,
  • İlk zamanlarda yemek yeme problemleri yaşama,
  • Temizliğine yeterince önem verilmeyen protez nedeni ile ağız içinde oluşan problemler,
  • Diş protezinin kırılması gibi sorunlar protez kullanımında sıklıkla rastlanır.

Protez Dişi Yutma Durumunda Ne Olur, Neler Yapılabilir?

protez dişi yutmak

Protez dişin yutulması genellikle yaşlı insanlarda görülür. Dişin yutulması durumu çok ciddi bir sorundur. Diş protezi yutulduktan sonra mide duvarına yapışabilir ve bu duvarı delebilir. Bunun sonucunda kanama oluşur. Böyle bir durumda acil müdahale gereklidir. Diğer oluşabilecek sorun ise dişin ince bağırsağa gelmesidir.

İnce bağırsak ve mide arasındaki alan dar ise diş bu bölgeyi tıkayabilir. İnce bağırsağa geldiğinde burada da kanama sorununa neden olabilir. Eğer diş kalın bağırsağa gelirse vücuttan dışarı atılabilir. Ancak protez diş vücut içindeki sıvılarda erime özelliği olmadığı için, dışarı atılması durumunda hasta çok acı çekebilir. Bölgede kanama ve tahriş olma gibi sorunlar doğabilir.

Protez dişin şekli ve boyutu tedavi biçiminde değişiklikler yaratır. Ek olarak dişin yutulduktan sonra vücudun hangi bölgesine gittiği de tedaviyi değiştirir. Protez diş genellikle sert gıdalar tüketirken kırılma sonucu ya da uyku sırasında yutulur. Bu aşamada dişin nerede olduğunu belirlemek gerekir. Diş ya mideye, ya ince bağırsağa ya da kalın bağırsağa gider. Bunun için doktor röntgen testi ister. Dişin nerede olduğu öğrenildikten sonra hasta direkt ameliyata alınır ve endoskopi ile diş alınır. Protez diş iç organlarda kanama yaratabileceği için derhal tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.