Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Psikiyatrik Hastalıklar

Sağlıklı birey yalnızca fiziksel ya da ruhsal olarak değil aynı zamanda sosyal anlamında da tam bir iyilik haline sahip olan kişiye denir. Böyle bir kişiye günümüzde rastlaması pek zor olsa da sağlıklı insanın tanımı bu şekilde yapılmış bulunuyor. Klinik açıdan psikolojik ya da davranışsal hastalık belirtisi gösteren kişiler psikolojik rahatsızlıklar kapsamı altında göstermiş oldukları belirtiler neticesinde hangi hastalığa sahip olukları tespit ediliyor. Bu tür hastalıklar bireyin kendisini, etrafındaki kişileri ya da her iki kesimi birden etkileyebilecek potansiyele sahip olan oldukça geniş yelpazede incelenmesi gereken, her biri altına sayfalarca konu yazılabilecek olan durumlardır. Bu tür hastalıkların neticesinde bireylerde ağır davranışsal bozukluklar ortaya çıkar. Bu kişiler cinsel açıdan uygun olmayan davranışlar sergileyebilir. İntihar ya da kaza sonucu ortaya çıkabilecek olan bu tür rahatsızlıklarda kimi zaman kalıtımın da etkisi bulunur. Bireyin üretkenliği büyük ölçekte azalırken kişi büyük zorluklar altında yaşamaya mecbur kalır. Bugün sizlere Psikiyatrik Hastalıkların arasından depresyon, panik atak, anksiyete, obsesif kompulsif, sosyal fobi, bipolar, travma sonrası stres bozukluğu ve somataform bozukluğundan bahsedeceğiz.

Psikiyatrik Hastalıklar Nelerdir?

1. Depresyon

Depresyonun belli başlı bir nedeni olamak ile birlikte birçok farklı şartın bir arada bulunması ile birlikte ortaya çıktığı hemen hemen tüm uzman kişiler tarafından kabul edilmiş bulunuyor. Bir kişi, hayatını baştan aşağıya alt üst edecek şekilde olumsuz bir olaylar yaşayabileceği gibi, yalnızca kişiliğini zedeleyecek türden durumlar ile de karşı karşıya kalabilir. Bu durum çevresel ya da kişiye özgü sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Depresyon hastalığı sabah gelip akşam giden türden basit bir durum değil, aksine bir anda ortaya çıkarak haftalar hatta aylar boyu süren ve tedavi edilmediği takdirde yılları bulan bir sürece dağılana bir hastalıktır.  Bu hastalık beraberinde çeşitli fiziksel şikayetleri de ortaya koyar. Fiziksel şikayetlere sahip olan hastaların gizli depresyon belirtileri tespit edildiği takdirde hastalığa bakacak olan hastane bölümü de değişiklik gösterir.

Bu hastalığın belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Aralıksız uyuyamama, sabahları çok erken saatte uyanacağım diye endişe duyma, aşırı uyku isteme, uykunun bir türlü tutmaması gibi uyku sorunları
 • Kilo kaybı
 • İştah bozuklukları
 • Baş ağrıları
 • Boğaz ve göğüste darlık hissi
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları
 • Bel ya da boyun omurga ağrıları

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

2. Panik Atak

Panik bozukluk başta olmak üzere birçok farklı fiziksel ya da psikiyatrik hastalıkta kan şeker düşmesi, kansızlık, enfeksiyon ve tiroid bezinin fazla çalışması gibi durumlarda ortaya çıkabilen, herhangi bir zamanda hiç beklenmedik bir şekilde kendini gösteren korku, bunaltı ve kaygı nöbetlerine panik atak adı verilir.

Panik atak geçiren bir kişi oldukça rahatsız ve korku dolu hislere sahip olur. Öyle ki bu kişi sebebi ne olursa olsun bir şekilde öleceğini ya da sonunun geldiğini düşünmeye başlar. Bu tür korku fırtınaları dahilinde bireylerin bulunduğu ortamdan bir an önce gitme isteği giderek artış gösterir. Çoğu durumda hastaneye başvuran kişiler, güven verici bir imaja sahip olan doktoru gördüğü anda rahatlar ve nöbet geçirir.

Bu hastalığın ardından kişi ifade edilemez şekilde yorgun hisseder. Gürültüye, sese, kalabalığa ve ışığa tahammül edememe, isteksizlik ve yorgunluk durumları ortaya çıkar. Dinlenmek ve yatmak verilebilecek en iyi karar olarak seçilir. Bu kişiler yanlarında güvendikleri biri olmasını ama bu kişinin pek konuşmamasını ister.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

3. Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete, sürekli sıkıntı, bunaltı, kaygı ve stres altında olma haline verilen isim olup, zihni ve tüm vücudu etkisi altına alan bir hastalıktır. Bu hastalığın yoğunluğunun artması halinde panik atak ortaya çıkar. Bireyler, duygu ve davranışları tamamıyla kötü bir şey olacağı düşüncesine odaklanır ve buna göre hareket ederek daima ortaya stres ve kaygı çıkartır. Bu tür kaygılar aylar boyunca devam eder ve bu kişiler oldukça evhamlı olurlar. Bu kişiler ayı zamanda aşağıda yer alan belirtileri gösterir;

 • Çabuk yorulurlar
 • Dikkatleri çabuk dağılır
 • Sürekli yer değiştiren, huzursuz, sinirli ve sabırsız kişilikleri olur
 • Işığa, gürültüye ve sese karşı hassas olurlar.
 • Mide ve bağırsak sisteminde ülser ve gastrit görülür.
 • Telaşlı ve heyecanlı olan bu kişiler her daim diken üzerinde olur
 • Bir şeyin her daim en kötüsü yaşanmalıdır

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

4. Obsesif – Kompülsif

Takıntılı ve titiz bir kişilik yapısına sahip olan bu kişiler yaptıkları davranışların saçma ve uygunsuz olduğuna kanaat getirseler dahi kendilerini yapmaktan alıkoyamazlar. Bu kişiler kapının kilitlenip kilitlenmediğini defalarca kontrol eder, uzakta oldukları zaman bir tanıdıklarına ya da komşularına kontrol ettirirler. Bu hastalığa sahip olan kişilerin bazıları hiçbir yere dokunmaz, ellerini bir defa yıkasa dahi yetmez ve defalarca yıkarlar. Saatler boyunca banyoda kalabilecek olan bu kişiler kapıları peçete kullanarak açıp kapatabilir. Bu tür kişilerin kaygı ve stresleri artarsa panik atak görülmesi muhtemeldir.

5. Sosyal Fobi

Sosyal fobi ya da sosyal anksiyete bozukluğu isimlerine sahip olan bu hastalık dönüşümlü isimlere sahiptir. Diğer insanların gözü önünde her ne yapılacak olursa olsun kaygının, endişenin ve stresin ortaya çıktığı durumlar olarak karşımıza çıkar. Bu rahatsızlık kişi için ne kadar sorun oluyorsa, kişide o kadar fazla sorun ortaya çıkar. Öyle ki kimi hastalar bir süre sonra sıradan durumların dahi üstesinden gelmeyi başaramaz.

Sosyal anksiyeteye sahip olan kişler şu belirtileri gösterir;

 • Kendine yönelen bir iç diyalog
 • Diğer insanların ne düşündüğü konusunda aşırı düşünme
 • Dikkatlerini kendilerine yöneltme
 • Meslekleri gereği kişi ya da gruplar karşısında konuşmaları gereken kişiler rahat görünmek için diğer insanlara göre katbekat daha çok çaba harcar.
 • Az konuşan bu kişiler, uzun süre boyunca sessiz kalır. Geç cevap verir ve konuşmaya dahil olmamaya çalışırlar.

Bedensel belirtilerek olarak ise; baş dönmesi, gerginlik, titreme, terleme, çarpıntı, yüz kızarması, ağız kuruluğu, midede rahatsızlık, bayılma hissi, nefes almada güçlük ve kulak çınlaması şeklinde gözükür.

6. Bipolar Bozukluğu

Bireylerin duygu durumlarında, işlevselliklerinde ve enerjilerinde alışık olmadıkları boyutlarda dalgalanmalar yaşanan psikiyatrik hastalıklara bipolar bozukluk adı verilir. Bu kişilerin duyguları inişli ve çıkışlı olur. Fakat ağır belirtilere sahip olan bu hastalık, bireylerin ilişkilerini oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Bu bir yana bireylerin okul ya da iş performansları etkilenir. Bu hastalığın tedavisi, hastalığı kontrol altına alma açısından mümkün gözükür.

Kimi bireylerde çocukluk döneminde gözüken bu hastalık, kimi kişilerde yetişkinlik dönemlerinde görülebilir. Önemli olan şey doğru teşhis ve tedavi yöntemi olur. Zira bu tür hastalıkların teşhisi kimi zaman yıllar sürebilir. Hastalığın kontrol altında tutulması halinde üretkenlik konusunda bir sıkıntı görülmez. Bu hastalık bireylerin ilişkilerini oldukça olumsuz yönde etkileyerek kişiyi intihara sürükleyebilir. Bu sebeple de bu kişilerin ömür boyu kontrol edilmeleri gerekir. Bu hastalığın belirtileri ise şu şekilde ortaya çıkar;

 • El ve kol hareketlerini kullanarak, aşırı miktarda ve yüksek sesle konuşma
 • Çağrışımlar artış gösterir, konudan konuya anlatılarak konuşulur
 • Konuşma sırasında şakalar, kelime oyunları görülür
 • Aşırı hareketlilik sebebi ile yorgunluk, bitkinlik ve dağınıklık görülür
 • Hızlı ve yüksek ses tonu ile konuşulduğu için bu kişinin sözüne dalmak pek mümkün olmaz
 • Kolay bir şekilde ilişki kurabilen bu kişilerin ilişkileri kısa süreli ve yüzeysel olur

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

7. Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Ağır hakaret, tehdit ve saldırıya maruz kalma, tecavüz, işkence, deprem ve diğer doğal afetler, savaş gibi her kişi için ciddi tehdit uyandıran ya da korkuya sebep olan durumlar bireylerin panik atak geçirmelerine sebep olabilir. Bireyler yaşadıkları olayları görüntü, ses ya da farklı bir uyaran ile hatırlayarak travma yaşayabilir. Kimi zaman uykularından panik içinde uyanan bu kişiler, kendilerini hala o günü yaşıyor gibi hissedebilir. Özellikle deprem ve savaş gibi durumlarda bu tür travmalar sık görülür.

8. Somatoform Bozukluklar

Bu hastalık fiziksel sebepler ile açıklanamasa da bireyler de birçok bedensel yakınma görülür. Karında, sırtta, başta, kasıklarda, eklemlerde, göğüste, bağırsaklarda, idrar yaparken ve cinsel ilişki sırasında yoğun ağrılar sebebi ile şikayetler görülür. Bu bir yana ishal, kusma, bulantı, şişkinlik ve hazımsızlık gibi durumlarla da karşılaşmak mümkün olur.

Boğaz düğümlenmesi, kol ya da bacakta güç kaybı, yutkunmada güçlük çekme, körlük, felç hali ve sağırlık gibi şikayetler de hastalar tarafından bildirilir. Yapılacak olan tahlillerde ya da muayenelerde herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı takdirde belirlenen somatoform bozukluklar bu sebeple belirsiz bedensel rahatsızlıklar olarak da bilinir. Günlük yaşantıları kötü bir şekilde etkilenen kişiler tedavi sayesinde bu hastalıktan kurtulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.