Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Psikolojide Böcek Korkusu Nedir? Böcek Korkusundan Nasıl Kurtulabilirim?

Böcek korkusu ya da böcek fobisi, psikoloji literatüründe entomofobi olarak da bilinir. Böcekten huylanan insanlara kıyasla böcek fobisi yaşayan kişilerin durumu çok daha ciddi bir boyuttadır. Bu kişiler böcek lafının geçmesi durumunda bile çok ciddi bir korku duymaya başlarlar ve endişeli bir ruh haline bürünüp normalin dışında davranışlar sergileyebilirler. Böcek fobisi olan insanlar eklem bacaklılara, solucanlara ve diğer omurgasız canlılara karşı da ciddi bir korku besleyebilir. Bu korku bazı vakalarda öylesine büyük durumdadır ki fobi sahipleri böceklerle karşılaşmamak için hayatlarına bazı kısıtlamalar getirebilir.

Böcek korkusu genelde çocukluk döneminde yaşanan birtakım durumlar yüzünden oluşmaya başlar. Ayrıca böcek korkusu yaşayan kişilerde çevresel faktörler ile beraber biyolojik faktörlerin de önemli bir etkisi bulunur. Fakat çevresel faktörlerin etkisi genelde biyolojik faktörlere kıyasla çok daha büyük olur. Genelde böcek fobisi koşullanmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve kişi bir uyaranla karşılaşması halinde büyük bir korku hissetmeye başlayabilir.

Entomofobiye bağlı olarak kişide panik atak ya da hafif çaplı anksiyeteye sebep olabilecek duygusal reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Genelde tiksinti ile korku birbirine karıştırılır. Bu da teşhis konusunda sıkıntılı bir durumun ortaya çıkmasına neden olur. Tiksinti genelde normal bir durumdur ama korku, psikolojik bir bozukluğun getirisi olabilir.

Böcek Fobisi Belirtileri Nelerdir?

1. Kaşınma hissi

böcekten korkan kadın

Böcek görünce kaşınmak, yüzü ya da vücudun diğer bölgelerini sert bir şekilde kaşımaya başlamak; böcek korkusuyla alakalı en önemli belirtilerden birisidir. Ayrıca kaşıntıyla beraber yüz bölgesinde kızarma, şişlik gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Kişi yüzünü kaşısa da kaşıması da bu bölgede bir yanma hissinin ortaya çıkması da böcek korkusunun belirtileri arasında yer alır.

2. Titreme ve terleme

titreyen el

Böcek fobisi yaşayan insanda çarpıntı oluşabilir. Bunun bir getirisi olarak vücutta dışarıdan çok rahat gözlenebilir bir titreme ve terleme de ortaya çıkar. Böcek konusu açıldığında ya da böcek gördüğünde bu belirtileri gösteren kişiyi sakinleştirmek gerekir.

3. Nefes darlığı ve bulanık görme

nefes darlığı yaşayan kadın

Böcek fobisi yaşayan kişiler, korku yaşadıklarında nefes darlığı çekmeye başlayabilirler. Nefes almakta güçlük çekmekle beraber korkuyu atlatana kadar görme duyularında da bozukluklar oluşabilir. Net görme yetisi bir süre için kaybolabilir.

4. Mide bulantısı ve yutkunma güçlüğü

midesi bulanan insan

Böcek korkusuna bağlı olarak vücut tepki vermeye başladığında fobi yaşayan kişinin ağzı kuruyabilir. Yutkunmakta güçlük söz konusu olabilir ve bunlara ek olarak mide bulantısı hissi ortaya çıkabilir.

5. Bilinç kaybı ve bayılma

bayılan adam

Entomofobiye bağlı olarak korkuya kapılan ve endişe dolu anlar geçirmeye başlayan kişinin tansiyonu düşebilir. Tansiyonu düştükten sonra bayılma ya da kısa süreli bilinç kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu noktada çevrede bulunan kişiler, fobisi olan insanı sakinleştirerek ve ilgisini başka yöne çekip korkusunu azaltarak durumun önüne geçmeye çalışabilir.

Böcek Fobisinden Nasıl Kurtulunur?

Böcek fobisi tedavisi için ilk olarak profesyonel tanıya ihtiyaç duyulur. Bu yüzden fobisi olduğunu düşünen kişi ilk olarak bir uzmana başvurmalıdır. Uzman bu noktada böcek fobisi testi ya da fobinin varlığını ortaya koyacak birtakım çalışmalar gerçekleştirdikten sonra tedavi sürecine başlayacaktır. Entomofobi tedavisinde fobinin sebepleri, şiddeti ve sıklık derecesi gibi faktörler de değerlendirmeye alınır. Uzman bu faktörleri göz önüne alarak sürecin nasıl işleyeceğine karar verecektir.

Fobi tedavileri için birden farklı yöntem mevcuttur. Uzman, hastanın durumunu göz önüne alarak ilaç tedavisi, terapi, bireysel danışmanlık gibi farklı yöntemleri tercih edebilir. Ayrıca bazı uygulamalarda fobi sahibinin de rızası olması halinde korkuyla yüzleşme sağlanarak fobiden kurtulmak amaçlanabilir.

Ayrıca böcek korkusuna bağlı olarak alerjik reaksiyon gösteren insanlar için antihistaminik ilaçların da psikolojik ilaçlara ilave olarak kullanılması gerekebilir. Nefes darlığı, kalp çarpıntısı gibi şikayetler yaşayan insanların ise ritim düzenleyici ve sakinleştirici etki gösteren ilaçlardan alması gerekebilir.

Düzenli terapi ve uzman gözetimi sayesinde böcek fobisine ilişkin belirtilerin azaltılması mümkündür. Tedavinin istikrarsız olması, hastanın tedaviden kaçması gibi durumlar fobinin daha da büyümesine neden olabilir. Bu yüzden hastanın hem uzmana güvenmesi hem de tedaviden fayda alacağına inanarak sürece pozitif bir şekilde katılmaya gönüllü olması gerekir.

Kaynaklar:

Kaynak 1 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.