Zayıflamak ve kilo vermek özellikle fazla kiloları olduğuna inanan insanlar için bazen oldukça meşakkatli bir süreç olabiliyor. Oysa aslında basit birkaç konuyu halledebilirsiniz kilo vermeniz o kadar da zor değildir. Tabii bunu kilo vermenize engel olan bir sağlık probleminiz olmaması halinde söyleyebiliriz. Eğer böyle bir probleminiz var ise mutlaka bir doktora görünüp onun önereceği tedavi yöntemini uygulamalısınız. Eğer böyle bir probleminiz yok ise aslında iş tamamen siz de bitiyor. Doğru ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenme ve yüksek kalorili gıdalardan kaçınma bunun birincil şartıdır. Bu tip gıdaları hayatınızdan çıkararak ve sağlıklı beslenmeye yönelerek hem daha sağlıklı bir vücuda kavuşursunuz hem de istediğiniz ideal kiloya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda egzersiz de insan hayatı için büyük bir önem teşkil etmektedir. Hareketsizlik genellikle kilo alımını tetikler. Çünkü vücuda alınan gıdalar egzersiz ile yakılamadığı için kilo dönüşür. Bunun da önüne geçmek için düzenli egzersiz yapmak çok ama çok mühimdir. Aynı zamanda zayıflamanın önündeki en büyük engeller de psikolojiktir. Hatta gerçekten iyi bir psikolojiyle ve inanarak zayıflama yöntemlerini uygularsanız kesinlikle kilo verebilirsiniz. Çünkü inancın ve azmin önünde hiçbir güç duramaz. Bu yüzden eğer siz de çok uğraşıyor ama bir türlü kilo veremiyorsanız kesinlikle kendinizi bazı konularda telkin ve ikna etmelisiniz. Belki de zayıflama sürecinde ilk karşı koyacağınız kişi kendinizdir. Şimdi aşağıda anlatacağımız psikolojik zayıflama yöntemlerini birer motto haline dönüştürüp evinizdeki sıklıkla uğradığınız noktalara postit kağıtlarına yazdığınız bu mottoları yapıştırabilirsiniz. Unutmamanız ve her an karşılaşmanız için oldukça işlevsel olacaktır.

Psikolojik Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

1.Doyduğunuzu Hissettiğiniz An Yemeyi Bırakın.

yeme-bozuklugu-1280x720

Özellikle en büyük problemlerden biri ülkemizde daha yaygın olarak görülen doyulsa da yemeye devam etme durumudur. Oysa aslında tükettiğiniz gıdaların yeterli olduğunu vücudunuz size doyma hissi ile sinyal olarak verir. Bazen tabakta fazla yemek kalmaması için bazense insanları kırmamak için doyduğunuzda da yemeye devam edersiniz. Bu kesinlikle çok yanlış bir harekettir. Eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız kendinizi buna inandırmalı ve doyduğunuz an yemek yemeyi sonlandıracağınız konusunda kendinize bir söz vermelisiniz. Bunun için de yiyeceğiniz yemeyi tabağınıza küçük porsiyonlarda almak oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Unutmamalısınız ki doyduktan sonra yediğiniz her yemeğin vücudunuza faydası değil zararı vardır. Bu yüzden kesinlikle bu alışkanlığınızdan vazgeçmeli ve iradeli olmalısınız.

2.Üzgün Olduğunuz Anlarda Abur Cubur Yemekten Kaçının.

food-man-person-eating

Özellikle insanlar maalesef ki üzgün ya da mutsuz oldukları zamanlarda direkt olarak yemek yemeye ve hatta abur cubur yemeye başlarlar. Bu yedikleri gıdaların onları mutlu ettiğine inanırlar. Bu davranış zayıflamaya çalışıyorsanız kesinlikle çok ama çok yanlış bir davranıştır. Size mutluluk verecekken aldığınız kilolar ile daha çok mutsuzluk verebilir. Bu yüzden üzgün olduğunuz zamanlarda kendinizi mutlu etmek için başka şeyler yapmalısınız. Özellikle yapmaktan mutlu olduğunuz bir hobi varsa ona yönelebilir, spor yapabilir ya da temiz hava biraz yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu hem abur cubur yeme isteğinizi ortadan kaldıracak hem de beklediğiniz şekilde mutlu olmanızı sağlayacaktır. Dilerseniz yakın arkadaşlarınızla buluşup, üzüntünüzü paylaşarak da hem mutsuzluktan hem de abur cubur yemekten kolayca kurtulabilirsiniz.

3.Kendinizi Doğru Bir Şekilde Ödüllendirin.

gift

Bazen uzun süredir uğraştığınız bir işi başardığınızda ve çok yorulduğunuzda bir şeyler ile kendinizi ödüllendirmek istersiniz. Bu noktada kendinizi sağlıksız yiyecekler ile ödüllendirmek çok ama çok yanlıştır. Aslında gerçekten de mutlu olmak ve kendinizi dinlenmiş hissetmek için bir ödüle ihtiyacınız vardır. Fakat bu noktada kalorili yiyeceklere değil, kalorisi düşük, sağlıklı ve hafif yiyeceklere ya da bazı birtakım aktivitelere yönlenebilirsiniz. Eğer alışveriş yapmayı seviyor ve bütçenizin buna uygun olduğunu düşünüyorsanız uzun süredir ihtiyacınız olan bir şeyi satın alabilir, çok merak ettiğiniz bir filmi sinemada seyredebilir ya da arkadaşlarınızla güzel bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem gerçekten işinize çok ama çok yarayacaktır. Unutmayın, her kötü şeyde ya da her güzel şeyde yemek yemeye sarılmak büyük bir hatadır. Bu konuda kesinlikle kendinizi ikna etmeli ve kontrol altına almalısınız.