Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Psikolojiye İyi Gelen Yiyecekler

Başlığı okuyan pek çok kişinin aklına ilk gelen, çikolata olmuştur herhalde. Evet, haz aldığımız, severek yediğimiz şeyler kendimizi iyi hissetmemizi, mutlu olmamızı sağlar. Ama geçici bir süre için. Zaman içinde, ya çok kilo alırız ya da yüzümüzü sivilceler basar ve boğazımıza sahip çıkamadığımız için suçluluk duymaya başlarız. Bu duygudan kurtulmak için çareyi yine bir parça çikolatada ararız ve bu böyle sürer gider. Tabi, psikoloji bundan çok daha karmaşık bir sistem. Günümüzde sağlık sorunlarının pek çoğu, aslında psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor. Hava durumundan, trafik sıkışıklığına; gürültücü komşumuzdan, sebze fiyatlarındaki artışa kadar aklınıza gelen her türlü çevresel faktör, psikolojimiz üzerinde çok etkili. Kişilik özelliklerimiz ve genetik yatkınlığımız da bu faktörlerle birleşince, her şeyden önce ruh sağlığımızın yerinde olması için uğraşmamız gerektiği çıkıyor ortaya. Beslenmek, en kaba tanımıyla “doymak”,  hem ruhumuzun hem de bedenimizin ortak ihtiyacı. Nasıl ki yemek yemeden, su içmeden bedenimizi doyuramazsak; sevgi, güven, huzur olmadan da ruhumuzu doyuramayız. 21. yüzyılda artık çok iyi biliyoruz ki, “diyet” sadece kilo vermek için uygulanan bir beslenme rejimi değil. Diyet, sağlıklı bir yaşam için tüketmemiz gereken besinlerin tümünü anlatır ve iyi bir diyet mutlaka bütün besin gruplarından ihtiyacımız kadarını almamızı gerektirir. Beynimiz, dışarıdan gelen çeşitli etkilere tepki veren bazı kimyasallar salgılar. Mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren seratonin de bu kimyasallardan biridir. Vücutta yeterli miktarda seratonin olduğunda, uykularımız düzenli, moralimiz ve enerjimiz yüksektir. Seratonin eksikliğinde ise depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür.

Psikolojiye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Kahvaltı

ekmek-arasi-domates-peynir

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Güne tok ve enerjik başlamamızı sağlar, abur cuburla sağlıksız beslenmemize engel olur. Yapılan araştırmalar, kahvaltı yapmadan okula giden çocukların, ilk dersten sonra gergin oldukları ve dikkatlerini toplayamadıklarını ortaya koymuştur. Beyne enerji kaynağı sağlayan kahvaltı, öğrenmeyi de olumlu yönde etkiliyor. Kan şekerini hızla yükselten, şekerli gıdalar yerine; protein açısından zengin, lifli olanları tercih edilmelidir. Kepekli ekmek, yumurta, peynir, domates ve salatalıktan oluşan bir kahvaltı güne başlamak için ideal bir tercih olur.

2- Su

1healthy_hydration

Yetişkin bir erkek vücudunun %60’i, kadınların %50’ı, çocukların ise yaklaşık %75’i sudur. Vücudumuzdaki suyun 2/3’ü hücrelerde bulunur ve beyin ile böbrek arasındaki koordinasyonla dengede tutulur. Böbrekler suyu süzer ve zararlıları idrarla dışarı atarlar. Su kaybı olduğunda beyin, vazopressin adlı hormonu salgılar ve susama hissini oluşturur böylece insan su içmeye yönelir. Bu mekanizmanın sağlıklı çalışmadığı durumlarda, dehidrasyon denen ciddi su kayıpları olur; idrarın rengi koyulaşır, dil ve cilt kurur, tansiyon düşer, nabız hızlanır, fiziksel ve zihinsel yorgunluk meydana gelir. Günde 10-12 bardak su içmekle, kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

3- Omega-3

Omega3-1

Yapılan araştırmalar, Omega-3 yağ asitlerinin, seratonin üretimini tetiklediğini ortaya koymuştur. Kadınlarda östrojen seviyesi düştüğünde, kendimizi daha mutlu, enerjik ve zinde hissetmemizi sağlayan seratonin seviyesinde de düşüş olduğu gözlenmiştir. Bu da kadınların adet dönemlerindeki depresif hallerinin sebeplerinden biridir. Omega-3  yağ asitleri bakımından zengin kaynakların başlıcaları, balık, ceviz ve keten tohumudur. Haftalık diyetinizde, en az 2 öğün balık tüketmeye gayret edin. Keten tohumu ve cevizi salatalarınızda kullanabilirsiniz.

4- Çikolata

choc-back

Çikolatanın mutluluk verdiğini bilmek için bilim adamı olmaya gerek yok, hepimiz biliyoruz. Bilim insanları, kakaoda bulunan elementlerin psikolojiye olumlu etkileri olduğunu söylüyorlar. Stresli olduğumuzda seratonin seviyesi düşer. Kakao, seratonin seviyesini artırarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Antioksidan özelliği de bulunan kakao, içeriğindeki flavanol maddesi ile, beyne daha çok oksijen gitmesini sağlar. Uzmanlar, kontrolü kaybetmeden, özellikle bitter çikolata tüketmemizi tavsiye ediyorlar.

5- Süt

süt içmek

Şekerli yiyecekler beyinde endorfin seviyesini yükselterek insana zevk verir. Fakat sağlıklı bir beslenmede, işlenmiş şekerden uzak durmamız gerektiği de bir gerçek. Şeker ve şekerli yiyecekler yerine, ara öğünlerde tüketilen süt de aynı etkiyi sağlayacaktır. Süt ve yoğurtta bulunan triptofan adlı aminoasit, beyinde seratonin seviyesini artırarak, kendimizi iyi hissetmemizi sağlar, enerji verir. Yüksek protein içeriğiyle, hücre gelişimine yardımcı olan süt, konsantrasyonu artırır, hafızayı güçlendirir. Vücudumuzda oldukça küçük bir yer kaplamasına rağmen, besinlerden aldığımız enerjinin neredeyse yarısını beynimiz kullanır. Süt beynimizin ihtiyacı olan bu enerjiyi sağlamak açısından çok değerlidir. Gereğinden fazla süt tüketiminin, aşırı kalsiyum alımından kaynaklanan demir kaybına yol açacağını da unutmamak gerekir.

6- Ispanak

ispanak-salatasi

Yaz aylarında keyifli olmak daha yaygın ve kolaydır. Havalar sıcaktır, geç saatlere kadar güneş tepede parlar, tiril tiril giyinir, tatile gider, kendimize ve sevdiklerimize daha çok zaman ayırırız. Havanın erken karardığı, bulutlu, yağmurlu, soğuk sonbahar ve kış aylarında depresyon vakalarına daha sık rastlanır. Kış sebzeleri arasında yer alan ıspanak, folik asit açısından iyi bir kaynaktır. Folik asit fiziksel ve zihinsel sağlığı korur. Folik asit olmazsa, beyin seratonin üretemez. Kış aylarının doğal antidepresanı ıspanağı, yemeklerde, böreklerde ve salatalarda kullanabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.