Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Puronun Zararları

Puro, içi tütün yapraklarından oluşan silindir şeklinde sarılmış bir tütün mamulüdür. Bir tütün ürünü olan puro, iki yapraktan oluşur. Bunlar; içinde tütün kısmını barındıran tutucu yaprak ve puronun en pahalı kısmı olan tutucu yaprağını sarmal şekilde saran sarıcı yapraktır. Puronun değerini belirleyen sarıcı yaprak, ipeksi ve esnek yapıda olmalıdır. Ayrıca düzenli yanmayı sağlayacak özelliği ve güzel bir aromalı kokusu olmalıdır.

Puronun diyarı Küba olarak bilinse de; Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Kamerun, Endonezya, Meksika, Honduras ve Nikaragua gibi ülkelerde miktar olarak oldukça fazla yetişir. Hatta birçok uzman görüş Honduras ve Nikaragua purolarının Küba puroları ile yarışacağını iddia eder.

Latince’de temiz, saf ve katkısız anlamlarını ifade eden puro dilimize İspanyolcadan geçmiştir.

Puronun Zararları Nelerdir?

Puronun zararları da diğer tütün maddelerinin zararları ile benzerlik gösterir. Puro tütünü de tıpkı sigara tütünü gibidir. Puro tütünü içinde topraktan gelen birtakım ağır metaller içerir. Ağır metaller, alüminyum, kurşun, cıva gibi insan vücudunun tamamını öğütemediği, vücutta biriktiğinde ise ciddi rahatsızlıklara yol açan metal grubudur. Puronun yanması sonucu reaksiyona giren ağır metaller, puronun içilmesiyle birlikte vücuda alınır ve vücutta toksin(zehirli) madde biriktirir.

1. Solunum Yolu Enfeksiyonları

grip

Puronun başlıca zararı tıpkı diğer tütün ürünlerinde de olduğu gibi solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Özellikle bir müddet puro tükettikten sonra ortaya çıkabilecek solunum yetmezliği ilerleyerek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

2. Kalp Krizi

kalp sıkışması

Puro içen insanların kalp krizi geçirme riski puro içmeyen insanlara göre yaklaşık olarak 2-3 kat daha fazladır.

3. Akciğer Kanseri

akciğer kanseri

Akciğer kanserinin başlıca nedenleri arasında tütün ürünlerinin de bulunduğu bilinir. Puro alışkanlığı olan bir kişinin, puro alışkanlığı olmayan bir kişiye göre akciğer kanserine yakalanma riski ortalama olarak 6-7 kat daha fazladır.

Türün ürünlerinin, özellikle de puronun zararları tartışılamaz. İnsan vücudunu oldukça tahrip eden puronun zararları sadece içen insanlar için değildir. Puro içme alışkanlığınızın olması durumunda özellikle pasif içici konumundaki çocuklarınız veya sevdikleriniz, içeceğiniz purodan en az siz kadar etkilenir. Puro içme alışkanlığınızı azaltmanız ya da puro içmeyi bırakmanız sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.