Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Radyasyon Kanser Yapar Mı?

Çağımız artık teknoloji çağı oldu. Durum böyle olunca beraberinde getirdiği hastalıklar ve çağın hastalıkları değişiyor. Cep telefonları, televizyonlar her işimizi gerçekleştirdiğimiz bilgisayarlar günümüzü kolaylaştırırken bir taraftan da bunun karşılığını yaydıkları radyasyonla alıyorlar. En basiti akıllı bir çalar saat bile yaymış olduğu radyasyonla birlikte hayatımızı tehdit eder duruma geldi. İnsanlar artık her işlerini küçücük bir ekrandan gerçekleştirmeye başladığından beri alışkanlıkları çok başkalaştı. Saatlerce elde tutulan ve vücutla sürekli teması olan bu elektronik cihazların ne yazık ki henüz yaydıkları radyasyonu önleyecek bir çözüm bulunamadı. Yedisinden yetmişine herkesin elinde bulunan akıllı cep telefonları artık yataklarımıza bile girdi. Saatlerce uğraştığımız telefonlar hem günlük vaktimizi çalıyor hem de oluşan tüm kazaların birçoğunun da sebebi oluyor. Şimdi sizlerle birlikte radyasyonun ve insan sağlığı ile olan ilişkisini ele alacağız.

Radyasyon Kanser Yapıyor Mu? 

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi radyasyonun da fazlası zarardır. İnsan vücudu yaratılış itibari ile bazı eşiklerle duyarlıdır. Örneğin belli bir miktarda yayılan radyasyon bizleri çok etkilemiyor olsa da herhangi bir canlının mutasyona uğraması için bu radyasyon yeterli olabilir. Bu minimum düzeye göre üretilen teknolojik ürünler olsa da henüz hiç radyasyon yaymadan kullanıma sunulan bir ürün henüz geliştirilmedi. Dediğimiz gibi bu eşik baz alınıp üretilse de insanlar da kullanım süreleri ile birlikte bunu minimum düzeye indirebilir.

Artık evimizin her odasında elektronik olan her cihazda radyasyonun geçeği ortam vardır. Bu transferi bizler hissedemesek de kimi zaman nedensiz baş ağrıları yaşarız. Bu ve buna benzer belirtiler radyasyonun varlığından da olabilir.

Ancak uzmanlar en çok kanser ve radyasyon arasındaki ilişkiyi merak ediyor ve araştırıyor. Fakat henüz net bir gelişmeye ulaşılamamıştır.

Özellikle ebeveynlerde tekno fobinin de oluşmasına neden olan radyasyon özellikle küçük çocukların alışkanlıklarının belirlendiği çağda daha da dikkat edilmesi gereken bir konudur Çocuğu zeka gelişimi ve hayal gücünü kısırlaştıran cep telefonları tabletler yaşına uygun bir oyuncak olmadığını hem ailenin hem de çocuğun kavraması gerekiyor.

Yaymış olduğu radyasyon nedeni ile daha dikkatli kullanılması gerekilen teknolojik aletlerden biri de cep telefonudur. Cep telefonları olabildiğince uyuduğumuz odalarda bulundurmamalıyız. Bu, uyku kalitesini düşüren faktörlerden biridir ve olabildiğince radyasyonu emecek olan kaktüslerden de faydalanmalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.