Bu yazıda bahsedilecek konular bayanlarda sık sık rastlanan rahim ağzı kanseri hakkında genel bilgiler, yapılan testler, teşhis işlemi, belirtileri ve tedavisi gibi alt başlıkları ve açıklamaları içerecektir.

Rahim ağzı kanseri, rahim hücrelerinin kontrolsüz ve anormal bir şekilde çoğalmaya başlaması ile oluşan bir kanser türüdür. Rahim ise uterusun alt kısmında yer alan ve vajinaya açılan kısımdır. Erken teşhis durumunda rahim ağzı kanseri başarıyla tedavi edilmektedir. Ortaya çıkan belirtileri iyi bir şekilde gözetlemek ve belirtiler tespit edildiğinde bir doktora gidilerek, teşhis işlemi yapılabilir. Böylece hastalığın tedavisi oldukça kolaylaşacaktır.

Çoğu rahim ağzı kanseri, insan papiloma virüsü tarafından oluşmaktadır. Bu virüse HPV ismi verilmiştir. Cinsel bir temas ile bu virüs kapılır ve kanser hastalığı kaçınılmaz bir hal alır. HPV virüsünün pek çok çeşidi bulunur. Bütün HPV virüsleri, rahim ağzı kanserine sebep olmaz. Bazı tipleri cinsel organlarda siğil çıkmasına sebep olurken, diğer tip virüsler herhangi bir belirti oluşmasına sebep olmaz. Çoğu yetişkine bazı zamanlarda HPV virüsü bulaşır. Bu enfeksiyon kendi başına gider.

Bayanlar düzenli olarak yaptıracağı testler ile virüsün bulunması durumunda yayılmasının ve aynı zamanda rahim ağzı kanserinin oluşmasını engelleyebilirler. Anormal rahim hücrelerinin değişmesi çok nadiren belirtiler ortaya koyar. Ancak gelişen rahim ağzı kanseri elbette ki belirtiler ortaya çıkaracaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Bu kanser çeşidi neredeyse tüm durumlarda, HPV virüsünün, hücreler üzerinde bıraktığı DNA değişimlerinden kaynaklanır. Tüm kanser çeşitlerinde geçerli olan bir kural vardır. Bu kural, DNA yapısının bozulması ile kanser hastalığının ortaya çıkmasıdır. Oluşan genetik bozukluklar hangi bölgede meydana geliyor ise kanserde o bölgeye göre isimlendirilir. DNA yapısının bozulması, mutasyona sebep olur ve hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ile sonuçlanarak kanser oluşur. Kontrolsüz olarak bölünen hücreler kümelenerek tümörü oluşturur.

Bayanlarda oluşan rahim ağzı kanserinin yüzde 99’u HPV virüsünün ortaya çıkardığı etkilerden kaynaklanır. HPV virüsü de cinsel temas yolu ile bulaşır. Oldukça yaygın bir kanser çeşidinin oluşmasını sağlar. Her 3 kadından 1’inde HPV virüsünün bulunduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Düzenli olarak cinsel bir hayata sahip olan bayanlarda 2 yıl içerisinde HPV aktivitesi artmaya başlar. Her 5 bayanın 4’ünün hayatlarının bir kısmında bu enfeksiyona sahip olduğu görülmüştür. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi tüm HPV virüsleri rahim ağzı kanserine sebep olmazlar.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bu tip bir kanserin belirtileri her zaman açık bir şekilde ortaya çıkmaz ve belirtiler sadece hastalık seviyesi ilerleyince ortaya çıkar. Sırf bu yüzden sık sık kontrol yaptırmak büyük bir öneme sahiptir. Randevu aralığını sıklaştırarak, olası rahip ağzı kanseri durumunun erken teşhisini sağlayabilirsiniz. Genel olarak rahim ağzı kanseri belirtileri aşağıdaki gibidir.

1.Kanamalar

fft99_mf5680797

Çoğu durumda vajinal kanamalar, rahim ağzı kanserinin ilk fark edilebilir belirtisidir. Bu durum genellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar. Ayrıca normal adet dönemi dışarısında meydana gelen vajinal kanamalar da olağan dışı kanamalar arasında yer alacak olup, rahim ağzı kanseri belirtileri arasındadır. Bu tip bir durumla karşı karşıya kaldığınızda derhal bir doktora giderek kontrol işlemi yapmalısınız.

2.İdrarda Kan

article-2014925711575443074000

Oluşan vajinal kanamaların dışarı atılmasının bir yolu da idrar yoludur. Bu yüzden beklenmedik bir kanama olduğu durumda idrardan kan gelmesi ihtimali bulunmaktadır. Yine aynı şekilde bir doktor kontrolü gerçekleştirmeniz gerekir.

3.Rahatsızlık Hissi

reflü-iceriks2

Rahim ağzı kanserinin bir diğer belirtisi de vajinal bölgedeki rahatsızlık hissidir. Özellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan acı ve rahatsızlık durumu rahim ağzı kanseri belirtileri arasında yer alır.

4.Diğer Belirtiler

rahim-kanseri

Bu başlık altında, rahim ağzı kanseri sırasında ortaya çıkan diğer belirtileri inceleyeceğiz. Bunlar genel olarak kabızlık, mesane de kontrol kaybı, kemik ağrısı, böbrekler de tıkanıklık oluşması ile sırt ağrıları oluşumu, iştah kaybına bağlı kilo verme, yorgunluk, halsizlik ve enerji seviyesi düşüklüğü rahim ağzı kanserinin diğer belirtileri arasında sayılabilir.

Rahim Ağzı Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

HPV virüsünün oluşturduğu etkiler çeşitlilik göstermekle birlikte, tüm durumlar kanser ile sonuçlanmaz. Ancak bazı risk faktörleri rahim ağzı kanserinin oluşma ihtimalini arttırır. Bunlar ise;

  • Sigara: Çoğu hastalığın sebebi olan sigara, rahim ağzı kanserinin riskini arttırır. Bu duruma tütünün içerisinde bulunan zararlı maddeler ve kimyasallar sebep olur.
  • Bağışıklık Sistemi: Belirli ilaçların alınması, vücut organları tarafından reddedilmeye ve zararlı etkiler bırakılmasına sebep olacaktır. Bu durum bağışıklık sistemini azaltır ve rahim ağzı kanserine karşı vücudu savunmasız bırakacaktır.
  • Haplar: Uzun süre kullanılan doğum kontrol hapları rahim ağzı kanseri riskini 2 kat arttırıcı bir etki yapacaktır. Buradaki uzun kullanımdan kasıt 5 yıl gibi bir süreçtir.
  • Çocuk Sahibi Olmak: Bir bayanın ne kadar çok çocuğu var ise rahim ağzı kanseri riski de o derece fazla olmaktadır.

Tüm bu sebepler rahim ağzı kanserinin risk faktörleri arasında yer almakta ve genel olarak opsiyonel yani seçilebilir durumlardır. Yani çeşitli önlemler alınarak bu risk faktörleri minimuma indirilebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bu kanser şüphesine sahipseniz, derhal bir jinekolojiste giderek muayene olmalısınız. Yapılan görüntüleme işlemi işlemi ile rahim hücrelerinin anormallikleri incelenecektir. Ayrıca hücrelerde anormallikler olması rahim ağzı kanserini doğrulamaz. Bu durumdan emin olabilmek için daha çok çeşitli işlem yapılması gerekir. Bu testlerden biri üre testidir. İdrarın içerisinde kan olup olmadığı laboratuvar ortamında incelenir. Yapılan diğer testler ise;

  • Kolonoskopi: Bu teşhis işlemi anormal rahim hücrelerinin çok daha yakından incelenmesini sağlamak için yapılır. Minik bir mikroskop ve ışık ile yapılan bu araştırma işlemi jinekolojist tarafından yapılır.
  • Biyopsi: Sıradaki işlem ise biyopsi işlemidir. Bu operasyonda vajinal bölgede lokal anestezi yapılır ve o bölgeden parça alınır. Alınan parça yine aynı şekilde laboratuvar ortamında mikroskop ortamında incelenir. Kanser hücreleri teşhis edilmeye çalışılır.

Ayrıca bu durumdan emin olmak için tomografi, X-ray cihazında görüntüleme, manyetik rezonans, kan testi ve bilgisayarlı tomografi gibi çok daha çeşitli testler de yapılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi, hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlı olarak yapılmaktadır. Çünkü kanser tedavileri çok kompleks süreçleri içermektedir. Ancak genel olarak rahim ağzı kanserinin tedavi işlem çeşitlerini erken teşhis ve ileri kanser seviyesi olarak ayırsak yanlış olmaz.

Erken teşhis işlemi büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hastalığın durumuna göre ufak bir operasyon ile rahmin bir kısmı ya da tamamı alınır. En tercih edilen durum bu olmalıdır. Çünkü çok daha az tehlike barındırır. Hastalığın tekrarlama ihtimali çok daha azdır.

Geç teşhis sonucu ilerleyen rahim ağzı kanserinin tedavi işlemi radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerini içerecektir. Kemoterapi işlemi çok güçlü ilaçların verilmesi ile yapıldığı için bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve çeşitli yan etkiler görülmesine sebep olur.