Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrı Neden Olur?

Toplumda daha az konuşulan bazı rahatsızlıklar vardır. Bunlardan biri de rahim ağzında oluşan sancı, yanma ve ağrılardır. Ancak kişi mutlaka çekinmeden bu belirtileri baz alarak muayene olmalıdır. Tedavi öncesinde teşhisin konulması adına belirtilerini nedenlerini bilmeniz sizler için faydalı olacaktır. Bu sebeple yazımızın devamında rahim ağzında sancı, yanma ve ağrının nedenleriyle beraber tedavisini de anlattık.

Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Rahim içinde sancılar, ağrılar ya da yanmalar birer hastalık değildir, hastalık belirtisidir. Tüm bunlar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Ancak ne yazık ki toplumumuzda kadınlar bu konuda konuşmaktan çekindikleri için bu konuda yeterli bilgiye sahip değildirler. Rahim içindeki tüm bu olumsuz belirtilerin farklı anlamları olabilir. Bu belirtilerin şiddeti ve görülme sıklığına göre değişebilir.

Eğer rahim içinde sancı, yanma ve ağrı hissediyorsanız ve gebelik dönemindeyseniz bunlar bir dış gebelik belirtisi olarak görülebilir. Bu yüzden kişinin mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene dilmesi gerekir. Dış gebelik belirtileri gebeliğin son dönemlerine doğru artar.

Rahim içinde yaşanan bu olumsuzluklar aynı zamanda kullandığınız herhangi bir iç çamaşırından dolayı da olabilir. Giydiğiniz iç çamaşırının kumaşı ya da yıkandığı deterjan bu belirtilere neden olabilir. Uzun süreli bir yanma, sancı ya da ağrı hissetmiyorsanız kullandığınız ürünlerde değişikliğe gitmenizde fayda olacaktır.

Rahim ağzında yaşanan bu semptomların yaygın olarak görülme nedeni rahim ağzı mantarlarıdır. Ulaşılması kolay olduğu için de rahatlıkla kişiye bulaşabilir. Ancak genelde umumi tuvalet kullanan kişilerde daha sık görülür. Şiddetli bir kaşınmaya devamında yanma ve sancıya neden olur. Özellikle kasık bölgelerinin hareket etmesiyle bu durum daha da şiddetlenir. Uzun süren belirtilere sahiptir.

Bakteriyel enfeksiyon mantardan farklıdır. Buna neden olan bakteriler kişinin temizliğine dikkat etmemesiyle birlikte daha sık görülür. Özellikle nemli bir ortam olması bakterilerin üremesine daha elverişlidir. Bu kişilerde sancı, yanma ve ağrı semptomlarının arasından en çok yanma hissinden şikayetçidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonrasında kadınlarda rahim ağzında kaşınma, sancı ve yanma durumları görülebilir. Elbette bunlar ağrıyla birlikte başlar. Bu da yine kişinin üreme sisteminin tamamını tehlikeye attığı gibi hayatını da tehlikeye atabilecek potansiyele sahip bir rahatsızlıktır.

Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durumlarda tedavi edebilmek için öncelikle teşhisin koyulması gerekir. Bu yüzden en yakın sağlık kurumuna gidip gerekli test ve muayenelerden geçmelisiniz. Ardından doktorunuz sizlere koyacağı teşhise göre tedavi seçenekleri sunar.

Bunlardan biri de enfeksiyona bağlı olarak uygulanan ilaç tedavisidir. İlaçlar antibiyotik etkiye sahip ilaçlar olmakla birlikte kişinin bu dönemde kendi temizliğine dikkat etmesi ve hassas davranması bu rahatsızlığına iyi gelebilir.

Rahim ağzında yanma, sancı ya da ağrı gibi semptomlar ciddi bir durum da olabilir. Örneğin; dış gebelik gibi. Dış gebelik teşhisi koyulduğu zaman rahim içinin temizlenmesi ve hatta bir miktar da kazınması durumu söz konusu olabiliyor ve bazı tehlikeleri de arz ediyor. Bu sebepten dolayı bu belirtilere kulak verip zamanında doktora gitmenizde fayda vardır.

Bir diğer sebep de rahim ağzında gelişen mantarlardır. Rahim ağzında sancı, yanma ve ağrı hissinin yanı sıra kötü kokulu bir akıntıya da neden olur. Hem tüm bedeni koruyan hem de bölgesel olarak kullanılan ilaçlar bu hastalıkta kullanılır. Aynı zamanda vajinal fitil ve kremler de mantar tedavisi için etkin olabilir. Ancak bu kimi zaman kendini tekrarlayan bir hastalıktır.

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklara karşı kişi cinsel ilişkide sadece gebe kalmamaya ya da gebe kalmaya odaklanmamalıdır. Aynı zamanda cinsel sağlığını etkileyen tüm olumsuz durumları göz önünde bulundurmalı ve olabildiğince girdiği ilişkilerde korunmaya dikkat etmelidir.

Kişi tüm bunları uyguladıktan sonra günlük hayatında iç çamaşırının yüksek derecede yıkanmasına özen göstermeli ve gerekiyorsa ütülemesi gerekir. Banyoda kimyasal ürünlerle vajinal bölgesini yıkamamaya da özen göstermelidir. Aksi takdirde rahim içinin Ph’ı bozulabilir. Bu da bakterilerin sevdiği ortamlardan biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.