Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rahim İncelmesi Nedir, Neden Olur?

Rahim neredeyse annelik olayının ilk başladığı yerdir. Bunun devamında bebek buraya tutunarak anne karnındaki gelişimini normal süreçlerde dokuz ay o gün kadar burada tamamlar. Bebeğin oraya tutunabilmesi için de rahmin normal zamanlardan farklı olarak biraz daha kalın olması gerekir. Ancak kimi zaman hastalıklar kimi zaman travmalar sonucunda rahimde incelme meydana gelebilir. Rahimde incelme tedavisi için de öncelikle nedenini araştırmak gerekir. Yazımızın devamında yer alan bilgiler sizlere bu anlamda yardımcı olabilir.

Rahim İncelmesi Nedir?

Adet döngüsünde kadının rahmi her ay yenilenir. Bu da bebeğin hijyenik bir ortamda gelişmesi içindir. Rahim içindeki bebeğin işine yarayacak tüm yapılar adet döngüsüyle beraber parçalanır ve dışarı atılır. Ancak ne zaman gebelik süreci başlar o zaman adet kanamaları durur ve beraberinde de rahimde parçalanmadan aksine gelişerek bebeğin tutunabilmesine yardımcı olur. Her ay kadınlarda gebelik olsa da olmasa da rahminin kalınlığında bir değişim görülür. Genelde milimetrik kalınlaşma olduğu için elbette hissedilir bir yanı yoktur. Ancak bazı sebepler nedeniyle rahim kalınlaşamaz bu da bebeğin rahim içinde tutunamamasına neden olarak annenin düşük yapmasına bile neden olabilir. Rahim kalınlaşırken kadında adet kanamaları yoğunlaşır bu rahmin kalınlaşıp daha sonra da normal boyutuna ulaştığını gösterir. Artık günümüzde buna yönelik pek çok tedavi şekli vardır. Ancak rahim incelmesi bir hastalık değil hastalık belirtisi olduğu için öncelikle altında yatan sebebi bulup ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Bu şekilde rahimde meydana gelen incelmede ortadan kalkabilir.

Rahim İncelmesinin Nedenleri Nelerdir?

karın ağrısı

  • Rahim incelme nedenlerinin arasında en yaygın görüleni genelde normal sebeplerdir. Kişinin adet görmesi ya da menopoza girmesi rahim duvarının inceldiğini gösterir. Bunlar hormonların etkisiyle birlikte geçici bir süreçtir. Ancak menopozda biraz daha kalıcı durumlar söz konusudur. Hormonların artık yeterince salgılanmamasından dolayı rahim incelmesi kalıcı olabilir.
  • Östrojen kadınlık hormonu rahim le ilgili her durumu birinci dereceden etkileyen etken sebeptir. Östrojen hormonunu yetersizliği demek rahmin incelmesi bebeğin tutunamaması ve annenin düşük yapma olasılığının da artması demektir. Östrojen yetmezliği de genelde yanlış beslenmek ya da çok yoğun bir şekilde spor yapmak, tiroid sorunları gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.
  • Kan dolaşımının yetersizliği sonucunda ortaya çıkan bazı durumlarda mevcuttur. Eğer rahim ihtiyaç duyduğu kadar kanı bulamazsa rahimde kalınlaşma engellenebilir ve rahim incelir. Kan dolaşımının yetersizliği de, kişinin aşırı hareketsiz kalması rahim atardamarında meydana gelen daralmalar sebebiyle görülür.
  • Kimi zaman da vajinal bölgede meydana gelen herhangi bir cerrahi müdahale buna sebep olabilir. Eğer kişi sezaryen olmuşsa ya da kürtaj işlemi uygulatmış ise rahim duvarının incelmesi söz konusudur.

Rahim Duvarı İncelme Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Rahim duvarının incelme nedenleri farklı olduğu için öncelikle neden ortaya çıktığını teşhis etmek gerekir. Mutlaka her kadının altı ayda bir normal kontrollerini yaptırması gerekir.
  • Eğer rahim duvarınızda bir incelme teşhis edilmişse, kan dolaşımını hızlandıracak aktivitelerde bulunmanız kan dolaşımını artırarak rahime ihtiyacı olan kanın gitmesini sağlayabilir. Bunun için de düzenli aşırıya kaçmadan egzersiz yapabilirsiniz. Aksi halde ağır sporlar nedeniyle de rahim incelmesi görülebilir.
  • Östrojen seviyenizin yeterli olmadığı teşhis edilmiş ise de kişi östrojen seviyesini olabildiğince doğal yöntemlerle normal seviyeye ulaştırmalıdır. Özellikle kişi kan değerlerini bu süreçte takip etmelidir. Arı sütü, maca kökü, yam kökü gibi doğal ürünler östrojen seviyenizi normal seviyelere ulaştırmanız da faydalı olur.
  • Östrojen seviyeniz eğer doğal yöntemlerle de normal seviyeler ulaşmadı ise bunun içinde östrojen hapları kullanabilirsiniz. Östrojen haplarının takviyesiyle birlikte rahim içinde uyarılmalar normal seviyeye gelir ve rahim duvarı kalınlaşmaya başlar.
  • Eğer herhangi bir cerrahi müdahale sonucunda böyle bir durumla karşı karşıya kalmışsanız rahim duvarının kalınlaştırıması yine cerrahi müdahalelerle olabilir. Bunun kararını en sağlıklı şekilde doktorlarınız verir. Bunun için bu durumu da göz önünde bulundurarak en kısa sürede uzman bir doktora danışmanızda fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.