Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rahim Kanseri Hastalığı

Rahim Kanseri Hastalığı, rahim içi döşemesi olan endometriumda ve rahim içi kasında ve kimi durumlarda da rahim ağzında görülür. Endometrium kanseri büyük bir çoğunlukla tedavi edilebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bu hastalığa yakalanma şansınız ömrünüz boyunca on binde sekiz olarak kalır. Yalnızca kadınların yakalandığı kanserlerin %15’ini kapsayarak bu noktada ikinciliği üstlenen rahim kanseri, genel olarak 50 yaşın üstünde görülmeye başlanır. Nadiren de olsa 50 yaşın altında görülme olasılığı da bulunur. Bu hastalığa yakalanan kişilerden 5’inin 4’ü gelişmemiş bir ülkede yaşıyordur. Rahim kanserinin en önemli nedeni HPV enfeksiyonunun kapılması olarak karşımıza çıkar. Squamoz hücreli servik kanserinde HPV DNA’sına %90’ın üzerinde rastlanır. Bunun haricinde villolandular karsinom, adenosquamöz, karsinom, küçük hücreli karsinom ve adenokarsinom ile nadir olarak görülen maling melanom, metastatik kanser ve sarkom gibi kanser hastalıklarına da rastlanır. Bu hastalığa yakalanan her 5 kişiden 1’inde herhangi bir belirti görülmez. Düzenli kanamaların, kilo kaybının, ağrıların ve vajinal akıntının kötü kokuya sahip olmasının rahim kanseri belirtileri olduğu görülür. Erken tespit edilmesi halinde 10 kadından 9’unun iyileşmesi mümkün.

Rahim Kanseri Nedir?

Normal şartlarda dokuların oluşmasını sağlayan sağlıklı hücreler düzenli bir şekilde büyür, bölünür ve daha sonra da yenilenirler. Fakat kimi zaman vücutta yer alan çeşitli hücrelerde anormal gelişimlerin meydana geldiği görülür. Bunun olması halinde ise iyi ya da kötü huylu tümör vücutta belirir.

Rahim kanserinin en sık görünen şekli olan endometrium kanseri, rahmin içinde meydana gelir. Sarkom ise rahim içi kanserine göre çok daha nadir bir şekilde görülen fakat en az onun kadar saldırgan olan bir hastalık olup farklı belirtiler gösterir. Bugün sizlere çok daha yaygın bir şekilde görüldüğü için rahim içi kanseri olan endometrium kanserinden bahsedeceğiz.

Rahim Kanseri Hastalığının Belirtileri

Rahim kanserinin tespit edilebilmesi için bireylerin bilinçli ve dikkatli olması gerekir. Lekelenme, anormal kanama, menopoz sonrası kanama ya da lekelenme ve yeni bir akıntı durumları rahim kanserini işaret eder. Bu tür belirtiler geçici ya da uzun süreli olarak karşımıza çıkabilir. Özellikle menopoz sonrası görülecek olan her bir anormal kanamanın kontrol edilmesinde fayda vardır. Rahim kanserinin belirtileri şu şekilde karşımıza çıkar;

 • Menopozun ardından ortaya çıkan vajinal kanamalar, hafif ya da ağrılı bir şekilde geniş bir yelpazede görülebilir.
 • Vajinadan gelen akıntının kokulu, sulu ve az da olsa kanlı olması.
 • Cinsel ilişkinin ardından postkoital kanama adı verilen kanamaların yaşanması
 • Menopoz dönemine girmemiş olan kadınlarda görülen adetlerin yaşandığı dönemde meydana gelen kanamalar da nadir de olsa rahim kanserini işaret eder.
 • Rahim kanserinin ilerleyen dönemlerde kabızlık, kilo kaybı ve halsizlik gibi belirtilere yol açması muhtemeldir.
 • Cinsel ilişkinin ardından karında rahatsızlık ve ağrı hissinin oluşması da rahim kanseri belirtileri arasında yer alır.

Aşağıda yer alan belirtilerden bir ya da birkaçının görülmesi halinde bir doktora başvurulması gerekir;

 • Banyodan ya da cinsel ilişkiye girdikten sonra kanama
 • Kanamaların bir haftadan uzun sürmesi
 • 21 günde ya da daha sık bir şekilde görülen adet kanamaları
 • Menopoza girilmesinin ardından bir sene ya da daha uzun süre diliminde ortaya çıkan kanamalar
 • Karnın alt bölümünde meydana gelen şişlik ve / veya ağrılar

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

Rahim Kanseri Hastalığı Neden Olur?

Rahim kanserine sebep olan şeyler henüz net olarak bilinmiyor. Fakat bu noktada aşina olunan çeşitli risk faktörleri bulunuyor. Birçok rahim kanserinin hormon ile olan ilişkisi de bilinenler arasında. kadınlarda meydana gelen hormon düzensizlikleri rahim kanserine sebep olabilir. Kadın yumurtalıkları olan overler tarafından salgılanan ve adet siklusunu düzenleyen progestoren ve östrojen adlı hormonlar bulunur. Bu hormonlar düzenli bir şekilde her ay salgılanır.

Endometrium kanserinde şu ana dek belirlenmiş olan sebep ve risk faktörler şu şekilde belirlenmiş bulunuyor;

 • Obzeite (şişmanlık)
 • Geciken menopoz
 • İnterfilite (Kısırlık)
 • Erken yaşta ortaya çıkan adet

ve kadınlarda östrojen hormonunu arttıran diğer durumlar.

Rahim Kanseri Hastalığının Risk Faktörleri

Rahim kanseri hastalığı genellikle jinekolojik kanser olarak karşımıza  çıkar ve her 100 kadından biri bu hastalığa yakalanır. 40 yaşından küçük olan kadınlarda nadiren görülen bu hastalık kişiden kişiye göre değişen bir risk boyutuna sahiptir. Östrojen kullanımı da kadınlar için bir risk oluşturur. Zira öströjen hormonu kadınların yumurtalıklarında üretilir.

Menopozun ardından öströjen üretmeyi kesen kadın yumurtalıkları, hastanın ilaç olarak alabileceği hormon tedavisi ile ikame edilmeye çalışır. Rahmi alınan bir kadının öströjeni tek başına alması halinde kanser riski artış gösterir. Progestoranla birlikte alınan öströjen hormonu ise bu riskin ortaya çıkmasını önlemiş olur.

Aşağıda yer alan maddeler rahim kanseri hastalığının riskini arttırır.

 1. Düzensiz adet görme
 2. Kısırlık
 3. Hiç çocuk sahibi olmama
 4. Şişmanlık
 5. Aile geçmişinde rastlanılan rahim kanseri
 6. Meme kanserinin önlenmesi ya da tedavi edilmesi ama amacı ile tamoksifen kullanımı
 7. Sigara
 8. Uzun süre boyunca kullanılan yüksek dozajlı doğum kontrol hapları
 9. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, tiorit hastalığı ve safra kesesi hastalığı
 10. Menopoz tedavisi için progesteronsuz bir şekilde uzun süre boyunca öströjen kullanmak.

Rahim Kanseri Hastalığının Teşhisi

Herhangi bir şikayeti olmayan kadınlar için rahim kanseri taraması yapılamaz. Yine de birçok kadın rahim kanseri belirtilerini fark eder. Bu noktada kullanılabilecek olan birçok farklı yöntem ile bu hastalığın teşhisi mümkün olur.

Vajinal Ultrason: Rahmin büyüklüğünü ve rahim içi döşemesinin kalınlığını kontrol etmek için ses dalgalarının kullanılması

Histeroskopi: Rahmin içinin gözlemlenmesi ya da cerrahi müdahale yapabilmek adına ışıklı ve ince bir teleskopun kullanılması

Kürtaj: Rahim ağzının genişletilmesinin ardından rahmin iç bölümünde yer alan dokunun nazik bir şekilde kazınması ya da şırınga yardımı ile çekilmesi

Endometrial Biyopsi: İnce birplastik kateter yardımı ile rahmin iç bölümünde yer alan dokunun küçük bir miktarının alındığı ve mikroskop kullanılarak incelenmesi ile yapılan bu teşhis yöntemi anormal ühücreleri kontrol edebilmek adına karşımıza çıkan ilk adımdı.

Rahim Kanseri Hastalığının Tedavisi

Rahim kanseri hastalığının tedavi edilebilmesi için kullanılabilecek olan çeşitli yöntemler bulunsa da bunun tercihini yapmak siz ve doktorunuza kalmış bulunuyor.

1. Rahim Kanseri Ameliyatı

Rahim kanserinin tespit edilmesi halinde tedavisi ve ileriye yönelik bir tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmayacağını anlayabilmek adına ameliyat yapılır. Ameliyat ile birlikte hastalığın evresi tespit edilir. Bu noktada doktorunuz hangi ameliyat yöntemi ile daha başarılı bir sonuca ulaşacağınızı söyler. Kanser dört farklı evren oluşur ve dördüncü evre kanserin son aşaması olarak karşımıza çıkar. Kanserin ulaştığı evre tedaviyi ve sonucunu etkiler. Hastaların büyük bir çoğunluğunda hem yumurtalıklar hem de rahim alınır.. Birçok vakada bu ameliyat karın bölgesinden yapılsa da kimi zaman, nadiren de olsa laparoskopi ya da vajina ile yapılır. Kanserin rahimnde olması halinde dahi yumurtalık riskinin artmış olması yumurtalıkların alınmasına sebep olur. Alt karın bölgesinde yer alan lenf düğümleri de kanserin ne yayılıp yayılmadığını görmemizi sağlar.

2. Rahim İçi Kanseri Işın Tedavisi

Radyasyon tedavisi, ameliyat sonrası kullanılır. Nadir olsa da kimi kadınlara yalnızca bu tedavi yöntemi  uygulanır. Radyasyon ile birlikte kullanılmış olan yüksek enerjili ışınlar sayesinde kanserli hücrelerin çoğalımı sona erer. Bu tedavi yöntemi haftalar boyunca sürecek ve günlük olarak yapılacaktır.

3. Diğer Tedaviler

Kemoterapi ve hormon tedavisi de diğer tedavi yöntemleri arasında yer alır. Kimi kadınlar progesteron hormonunun yapay bir versiyonu olan progestini le tedavi edilir. Bu tedavi şekli ameliyatın seçenek olmadığı, kanserin yayıldığı ve ameliyat ya da radyasyondan sonra kanserin tekrar ortaya çıkığı ve genç bir hastanın çocuk istediği durumlarda kullanılır.

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

Rahim Kanserinden Nasıl Korunabiliriz?

Doğum kontrol ilaçları rahim kanserini azaltır. İlaçların kullanılmasının ardından 10 yıl boyunca sürecek olan bu koruma hastalık riskini düşürür. Şeker hastalığının kontrol edilmesinin ve vücudun eski ağırlığına kavuşmasının da kanser riskini azalttığı iblinir. Menopozal belirtilere sahip olan kişilerin öströjen replasman tedavisi almadan önce kanser riski hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Çoğu zararsız olan sorunlar ile birlikte yıllar içinde artış gösteren kanserler bulunur. Sıklıkla karşılaşılan basit hiperplazinin tedavi edilmesi için ilaç kullanılır ve bu rahatsızlık sonucunda kanser olma olasılığı düşük olur. Fakat diğer hiperlazi tiplerinde bu tür durumlar ile karşı karşıya gelmeniz mümkündür. Progesteron tedavisi için histerektomi tedavisi uygulanabilir.

Rahim Kanseri Sonrası

Radyasyon almamış olan kadınlar 2 – 3 yılda 3 ya da 4 kez doktora görünmelidir. Daha sonra ise doktoru yılda iki kez görmeniz gerekir. Radyasyon alan kadınların ise doktor ile daha seyrek de olsa görüşmesi gerekir. Hastalığın ilk döneminde yer alan kadınların %85’i ile 90’ı arasında kalan bölüm tedavinin ardından beş yıl boyunca kansere dair tek bir emare dahi göstermeden yaşar. Hastalığın ilerlemesi ise tamamen iyileşme şansını ortadan kaldırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.