Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

RAHİM KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kadınların vücutlarında sürekli bir değişim meydana gelmektedir. Bu değişim bazen kanser belirtileri olarak belirebilir. Böyle bir durumda asıl önemli olan nokta değişimleri farkedebilmek ve algılamaktır. Bayanlar vücutlarında meydana gelen değişimlere duyarlı hale gelirler ise kanser teşhisi erken bir şekilde konulabilir ve tedavisi oldukça mümkün hale gelebilmektedir.

Birazdan bayanlarda meydana gelen rahim kanseri semptomları hakkında bilgiler vereceğiz. Bu belirtiler genelde farkedilebilir olmaktadır. Ancak bazı kadınlar herhangi bir belirti göstermeksizin rahim kanseri olabilmektedirler. En yaygın semptom ise vajinal kanamadır. Genel olarak görülen diğer belirtiler ise üre atımı sırasında ağrı ve acı oluşumu gibi sorunlardır.

Herhangi bir belirti görmüş iseniz derhal bir kadın hastalıkları doktoruna görünmeniz ve teşhis işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Doktorunuz bu belirtinin ne kadar süre önce başladığını ve ne sıklıkla meydana geldiğini soracaktır. Bu tip sorular teşhis koymada büyük bir öneme sahip olacaktır. Daha sonraki süreçte yüksek moral ile tedavi işlemleri başlamalıdır.

Çoğu hastalıkta ve kanser türünde geçerli olduğu gibi rahim kanserinde de erken teşhis büyük bir önem taşımaktadır. Kanseri oluşturan tümör ne kadar erken tespit edilir ise o kadar kısa sürede ve basit olarak tedavi edilebilir. Bu yüzden herhangi bir değişimde derhal bir kadın hastalıkları doktoruna görünmek kısa vadede en iyi seçenek ve çözüm yolu olacaktır. Şimdi de rahim kanseri belirtilerini çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Göğüs Bölgesindeki Değişimler

woman with pink cancer awareness ribbon

Rahim kanseri belirtilerinden biri de göğüs bölgesinde meydana gelen değişimlerdir. Göğüs bölgesinde ve uç kısımlarda meydana gelebilecek herhangi bir değişiklik rahim kanseri belirtisi olabilmektedir. İlk iş olarak doktora gitmek gerekmektedir. Belirtilerin sebebini aramak doktorun görevi olup, tıbbi geçmişiniz hakkında birtakım sorular sorulacaktır. Ayrıca mamografi ve biyopsi gibi birtakım teşhis edici testler de yapılacaktır.

2.Kanamalar

reflü-iceriks2

Bayanlarda meydana gelen periyot süresi bitmiyor ise yani kanama durmuyor ise doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü bu normal bir durum değildir. Doktorunuz yüksek ihtimal ile periyodunuzun ne zaman başladığını soracaktır. Böylece ne kadar sürdüğü bilgisi ortaya çıkacak ve herhangi bir aksilik durumunda çeşitli testler yapılarak, hastalık teşhis edilecektir. Ayrıca menopoz sonrası kanama normal değildir. Böyle bir durum ile karşılaşan kişilerinde doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Kanamalar ağır bir şekilde gerçekleşir ve özellikle 40 yaş üstü bayanlarda kanama sıklığı artmaktadır.

3.Hormonal Değişiklikler

fft99_mf5142057

Çeşitli hormonal değişiklikler de rahim kanseri belirtisi olma durumuna sahiptirler. Vücutta bulunan östrojen ve progesteron hormonlarının seviyelerinde meydana gelen çeşitli değişimler vücudun dengesini değiştirmekte ve bozmaktadır. Bu değişiklikler uterin çizgisinin incelmesine sebep olacaktır. Bu da hücre anormallerini değiştirecek ve kanser riskini arttıracaktır. Bu durumun sonunda oluşabilecek kanser çeşitlerinden biri de rahim kanseridir. Hormonal risk faktörleri obezite, diyabet ve rahim bölgesinde iyi huylu büyümedir.

Oluşabilecek diğer belirtiler ise;

 • Menopoz döneminde olan bayanlarda ince berrak ve beyazımsı bir akıntının oluşması,
 • Periyot dönemlerinin daha uzun sürmesi ve bu dönem içerisinde kanama miktarı ve sıklığında artış olması,
 • Alt karında meydana gelen çeşitli ağrılar,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı oluşması gibi belirtiler rahim kanserinin semptomları arasında yer almaktadır.

Bu tip belirtiler herhangi bir kadınsal durumunda belirtileri olabilmektedir. Ancak siz yine de herhangi bir belirti farkettiğiniz zaman bir doktora danışınız. Böylece herhangi bir rahatsızlık var ise erken teşhis durumu devreye girecek ve tedavi işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Rahim Kanserinin Teşhisi

Teşhis işlemi için kan testi, idrar testi ve genel sağlık durumunuzu kontrol etmek için fiziksel bir test yapılmaktadır. Ayrıca teşhis işlemi için aşağıda vereceğimiz diğer testler de yapılmaktadır;

 • Çeşitli anormallikleri ölçmek için rahim, vajina, rektum ve mesane kontrolü yapılan pelvik muayene,
 • Vajinanın üst kısmını ve rahim ağzının atipik hücrelerini kontrol etmek için pap testi yapmak,
 • Uterus resmini çıkarmak için transvajinal ultrason isimli bir yüksek frekans ses dalgası yollamak ki bu durumda doktorunuz anormal bir kalınlık arıyor olacaktır,
 • Rahim bölgesinden bir örnek alınarak biyopsi yapmak gibi çeşitli testler ile de rahim kanseri teşhis işlemleri yapılabilmektedir.

Rahim kanseri 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

 1. Evre 1: Kanser sadece rahim içinde,
 2. Evre 2: Kanser rahim ve rahim ağzı içerisine yayılmış halde,
 3. Evre 3: Kanser rahim dışında ve sadece mesane ve rektum içerisinde değil aynı zamanda pelvik lenf düğümlerine yayılmış halde,
 4. Evre 4: Kanser pelvis alanı dışına ve vücudun diğer kısımlarına yayılmış halde olmak üzere 4 çeşit evre bulunmaktadır.

Anlaşılacağı üzere 1. ve 2. evreler ilk aşamalar olup, teşhis işlemi bu aşamada belirlendiğinde tedavi süreci çok daha az zahmetli sürecektir. Ancak 3. ve 4. evrelerde keşfedilen rahim kanseri hastalığı için çok geç olabilir. Bu süreçlerde tedavi işlemleri daha uzun, daha yorucu ve daha zor geçmektedir. Yapılan araştırmalara göre rahim kanserinde erken teşhiste tedavi işlemi başarı oranı yüzde 92’dir.

Rahim Kanserinin Tedavisi

Tedavi işlemi ise 4 farklı şekilde yapılmaktadır.

1.Ameliyat

ameliyat-nedir-kisaca

Çoğu kadın kanser ameliyatında tüm rahmi ortadan kaldıran bir ameliyat sürecinden geçerler. Bu işleme hysterectomy denilmektedir. Bir diğer yaygın ameliyat yöntemi ise salpingo-oophorectomydir. Bu da fallopi tüplerini ve yumurtalıkları ortadan kaldırarak yapılmaktadır. Ameliyat olmanın bir diğer avantajı da doktorunuzun operasyon sırasında kanserin yayılıp yayılmadığını görebilmesidir.

2.Radyasyon

RT1

Bir diğer çözüm ise yüksek enerjiye sahip atomların yollanarak kanser hücrelerini yok etmesidir. Bu radyasyon, vajinanın içerisine yerleştirilen bir makineden veya cihazdan gelebilmektedir. Eğer ameliyat olup da rahim kanserinin tekrarlama riski var ise doktorunuz radyasyon tedavisini tavsiye edecektir.

3.Kemoterapi

shutterstock_112395806

Kemoterapi işlemi de çeşitli kimyasal ilaçlar ile kanser hücrelerinin yok edilme işlemidir. Damar yolu ile geçen ilaçlar, çok güçlü ilaçlar olup, kanser hücrelerini yok eder. Ancak vücuda da çeşitli ve çok büyük zararları olabilir. Bu tedavi genelde kanser hastalığının teşhisinin geç yapıldığı ve hastalığın ilerlemiş aşamalarında gerçekleşmektedir.

4.Hormon Tedavisi

rahim-kanseri

Diğer bir tedavi işlemi de hormon seviyelerini değiştirerek yapılan tedavi işlemidir. Bu tedavide hastalığın teşhisinin geç yapıldığı ve hastalığın ilerlediği zamanlarda gerçekleştirilmekte ve tavsiye edilmektedir. Bu tedavi yöntemine meditasyon da denilmektedir. Bazı meditasyonlar progesteron seviyesini yükseltmekte ve kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde büyümesini engellemektedir. Diğer meditasyonlar ise östrojen seviyesini düşürmekte ve bu da kanser hücrelerinin üreme hızını düşürmektedir.

Tüm bu şartlar düşünülecek olduğunda erken teşhisin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Hastalık ne kadar erken belirlenir ise tedavisi o kadar kolay ve basit bir şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca erken teşhisin avantajlarından biri de kanserin henüz vücudun diğer kısımlarına yayılmamış olmasıdır. Böylece ameliyat veya tekrarlama riski var ise radyasyon yolu ile kolayca tedavi işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.