Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rakının Zararları

Geçmişten günümüze bilinir ki rakı Türk içki kültürünün ayrılmaz bir unsurudur. Bu sebeple dünyada rakı Turkish Raki olarak satışa sunulur.

İlk olarak kimler tarafından üretildiği yer ve mekan olarak kesin bir şekilde bilinmeyen rakının Osmanlı içerisinde üretildiği dünya tarafından kabul edilir. 19. yüzyılda özellikle gayrimüslim halk tarafından taverna ve meyhanelerde tercih edildiği görülmüştür.

Günümüzde rakı üretimi sıralamasına bakıldığında Türkiye’nin ilk sırada olduğu görülür. Almanya, Amerika, Çin gibi büyük ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeye rakı Türkiye tarafından ihraç edilir.

İlk olarak bakıldığında bütün alkollü içkiler gibi rakının da zararları göze çarpar. Hiçbir zaman fazla kullanılması durumunda zararlarının olduğu unutulmaması gereken rakının yararlarının olduğunu da söylemek mümkündür.

Rakının Zararları Nelerdir?

İçerisinde bulunan alkol nedeni ile diğer alkollü içkilerin içerisinde bulundurduğu bütün zararlı etkileri rakı da bulundurur. İçerdiği yüksek alkol oranı (%40) bu zararların sık kullanımda vücütta etkisini göstermesine sebep olur. Ayrıca rakının birbirinden farklı markalar tarafından üretilmesi ve alkol oranındaki değişiklikler bu zararı arttırır, bu sebeple güvendiğiniz markaların alkollü içkilerini kullanmak sizler için daha güvenli olacaktır.

1. Beyinde Kalıcı Hasar Oluşturur

Rakının vücutta en fazla zarar verdiği bölgelerden birisi beyindir. Sürekli kullanımda rakı, beyinde ciddi ve kalıcı hasarlara sebep olur. Beyin hücrelerinin zedelenmesine sebep olarak; bireylerin düşünme, karar verme, algılama gibi rutin zihinsel aktivitelerinin bile yapılamaz duruma gelmesini sağlar. Kısa süreli bu etkilerin dışında uzun süreli rakı kullanımında bireyler, erken bunama, psikolojik problemler, yoğun baş ağrısı gibi çok ciddi sorunlarla karşılaşırlar.

2. Gözlere Zarar Verir

Rakının bir diğer zararlı etkisi gözlerde görülür. Göz sinirlerinde oluşturduğu zedelenme sonucunda bireylerde görme işlevinin zaman içerisinde kaybolmasına ya da azalmasına sebep olur.

3. Karaciğer Yetmezliğine Sebep Olur

Alkollü içkilerin ciddi olarak zarar verdiği organlardan birisi olan karaciğer rakı kullanımından da ciddi derece de zarar görür. Bu durum bireyleri karaciğer yetmezliğine kadar götürür.

4. Cinsel Hayatı Olumsuz Yönde Etkiler

Sürekli rakı kullanımı cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediği gibi özellikle erkeklerde iktidarsızlığa sebep olur.

5. Adet Düzensizliği Oluşturur

Rakı kullanımı kadınlarda da adet düzensizliğinin oluşmasında büyük paya sahiptir.

6. Kanser Riskini Arttırır

 • Rakının sürekli kullanımı kalp ve damar hastalıklarını büyük ölçüde tetiklediği gibi kanser riskini de ciddi ölçüde arttırır.

Bireylerin zaman zaman keyiflenmek, özel günleri kutlamak ya da sadece tadını sevmeleri gibi sebeplerle kullandıkları rakı dozu arttırıldığında yukarıdaki maddelerde yazılan zararlarla bireylerin karşısına çıkar. Bu sebeple bireyler rakı kullanımında kesinlikle sürekliliği sağlamamalıdır.

Rakının Yararı Var Mıdır?

Sürekli kullanımında hiçbir yararının olmayacağı gibi vücutta kalıcı hasarlar bırakabileceğini daha önce söylemiştik. Fakat rakı yalnızca 1-2 duble içilirse;

 • Tansiyonun dengede tutulmasını sağlar.
 • Eğer migren ağrılarına sahipseniz migren ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan bireylerin bu problemlerini çözmelerini sağlar.
 • Kan dolaşımının rahatlamasını sağlar çünkü damarları açar.
 • Gaz problemi yaşayan bireylerde gaz söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Öksürük giderici olarak kullanılabilir.
 • Mide hazımsızlığı durumlarında mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • İdrar problemlerinde idrarın artması için kullanılabilir.
 • İshal ve kusma sorunlarının çözüme kavuşmasını sağlar.
 • Kalp çarpıntısı gibi durumlarda kullanılarak normalleşmesini sağlar.
 • Bronşit, astım, nefes darlığı tedavisinde önemli bir paya sahiptir.
 • Karaciğer tedavisinde kullanılır.
 • İştahsılık problemlerinde iştah arttırıcı etkiye sahiptir.
 • Fiziksel olarak yaşlı insanlarda göğüs sarkmasını engeller ayrıca göğüslerin dik durmasını sağlar.
 • Rakı içerisinde kullanılan anason ile yapılan anason çayı annelerin sütünün artmasını sağlarken, küçük çocuk ve bebeklerde anason çayı kullanımı öksürük giderici etkiye sahiptir.

Rakı Nasıl Üretilir?

Büyük bir emek harcanarak oluşturulan rakı üretiminin ilk aşaması kuru ya da yaş üzümlerin temizlenmesi ile başlar, pastörize işleminin ardından maya ile fermantasyon gerçekleştirilerek alkollü sıvı kısmı üretilmiş olur. Suma haline getirilen sıvı anason tohumu ile yeniden damıtılarak yüksek alkol oranlı rakı elde edilir, bu kısmına göbek adı verilir. Mineral dengesi ayarlanmış su ile rakı göbeğinin alkol oranı içilebilecek alkol oranına düşürülürek içilecek rakı hazırlanmış olur.

Rakı üretiminde kaliteli üzüm, doğru mayalanmış şıra, kaliteli anasonlar, mineral dengesi ayarlanmış suların kullanımı oldukça önemlidir.

Rakı Nasıl İçilir?

Özellikle Türk kültüründe ayrı bir yerinin bulunmasından dolayı rakı içmenin ayrı bir adabı olduğu bilinir.

Rakının ince, düz, silindir bir bardakta sulu ya da susuz olarak içilebilmesi mümkündür. Bu bardağın tercih sebeplerindeki en büyük etken rakının sulandırılması durumunda beyazlamasının keyifle izlenebilmesidir. Eğer rakı susuz, yani sek içilecekse buz direkt olarak rakının içerisine konulmaz çünkü buz rakının tadını değiştirecektir. Bir buz tabağı hazırlanarak rakı bardağı bu tabağın içerisine oturtulur böylece rakı içime hazır hale gelir. Rakı ayrıca maden suyu ilavesi ile de içilebilir. Fakat mutlaka soğuk olmalıdır.

Ayrıca çeşitli mezelerle zenginleştirilen rakı sofrası rakı içiminin çok daha keyifli hale gelmesini sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.