Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ramazan Ayında Oruç Tutmaması Gereken Hastalar

Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesiyle beraber 17-18 saati bulan oruç süreleri sağlıklı insanları bile zorlarken düzenli ilaç kullanan ve ciddi hastalıklar yaşayan kişilerin de oruç tutma ihtimali azalıyor. İslam dininin hastalar için oruç konusuna tanıdığı esneklik hangi hastalıkları kapsıyor, oruç tutmaması gereken hastalar kimler? Tüm bu sorulara yanıt vermeye çalıştık ama siz yine de hastalığınız ve oruç tutup tutmama konusunda en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan almaya özen gösterin.

1. Kronik kalp yetmezliği yaşayan hastalar

Ramazan döneminde bedenin değişen beslenme düzenine uyum göstermesi bazen haftalarla ifade edebileceğimiz zamanları gerektirebiliyor. Hal böyle olunca özellikle kalp hastalarının tedavi sürecinde kullandıkları ilaçlar için alım saatlerinin düzenlenmesi gerekiyor. Günde tek doz ya da iki doz halinde tüketilen kalp ilaçları için iftar ve sahur vakitlerini tercih etmeye başlayan kalp hastaları değişen beslenme alışkanlıklarına ve ilaçların alım saatlerine uyum sağlayamayınca ciddi problemlerle karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden bu hastaların oruç tutmak konusunda doktorlarına danışmaları ve kesin hükmü onlara bırakmaları gerekiyor.

Kronik kalp yetmezliği çeken kimi hastalar ise bazen fazla tuz ve suyu vücuttan atabilmek için idrar söktürücü birtakım ilaçlar almak zorunda. Bu ilaçlar yüzünden hastalar oruç tuttukları zamanlarda aşırı tuz ya da su kayıpları yaşayıp bayılmalar ve şoklar ile karşılaşabiliyorlar. Diğer taraftan iftarda vücuda ani bir şekilde aşırı su ya da tuz yüklemesi yapılırken kalbin sorunlu olan pompalama yetisi birtakım zorluklarla karşılaşıyor ve bu da kalp krizlerine yol açabiliyor.

2. Ciddi ameliyat geçiren kişiler

Ciddi bir ameliyat geçirdiği için bünyesi yorgun düşmüş, sağlık durumunu toparlaması için beslenmesini düzgün bir şekilde sürdürmesi gereken ve ilaç takviyesi alan kişilerin de Ramazan ayında oruç tutmaması öneriliyor.

3. Diyabet hastaları

Diyabet hastaları için beslenme çok önemli bir eylem. Şeker hastaları üçü ana, üçü de ara öğünden oluşmak üzere günde altı öğün, yani oldukça sık yemek yemek zorunda kalabiliyor. Doktorları tarafından böyle bir beslenme düzenine tabi tutulan hastalar eğer ki oruç tutarsa ve günde sadece iki öğün besin alıp bu öğünler arasında uzun süre aç kalırsa ciddi sorunlar yaşayabilir ve şeker seviyelerinde düşüş görülebilir. Aynı şekilde bu hastalar, açlığın getirdiği istekle iftar esnasında bilinçsiz bir şekilde beslenme gerçekleştirirse şeker seviyesi normalin çok üzerine çıkar ve damar sertliği ile birlikte kalbe pompalanan kanın düzeyinde azalma görülür. Bunların sonucunda kişide kalp krizi, göğüs ağrısı gibi sorunlar meydana gelebilir.

Diyabet hastası olmayan sağlıklı bireylerde yemek sonrası pankreas hızlı bir biçimde insülin salgılıyor ama şeker hastalarında insülin bu kadar işlevsel salgılanamıyor. Bu yüzden insülin takviyesi alan şeker hastaları bu takviyeleri aksatmamak için oruç tutmayabilir.

4. Verem hastaları

Verem hastaları, oruç tutmaları halinde mevcut hastalıklarını daha da ilerletme potansiyeline sahip oldukları için sağlıklarını daha da bozmamak adına oruç tutmayabilirler.

5. Ülser hastaları

Ülser hastaları genelde midenin boş olduğu zamanlarda ve öğün aralarında ağrılar hissedebiliyor. Ülser hastalarının aç kalması pek tavsiye edilen bir şey olmamakla beraber Ramazan ayında oruç tutan ülser hastalarında ağrılarda artış görülüyor ve kanama, midenin delinmesi gibi ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınıyor. Ülseri tam olarak geçmeyen hastaların oruç tutmaması tavsiye edildiği gibi oruç tutmayı deneyenlerin de daha çok ağrı kesici almaya başladığı belirtiliyor.

6. Kanser hastaları

Tür fark etmeksizin bütün kanser hastaları, ciddi bir tedavi sürecinden geçtiği ve çok miktarda ilaç kullanmak zorunda kaldığı için oruç tutamazlar. Tedavileri için olmazsa olmaz olan ilaçların alınma saatleri aksatılırsa ya da dozlar düşürülürse tedavi ciddi anlamda sekteye uğrayabilir.

7. Devamlı ilaç kullanması gereken hastalar

Epilepsi, alzheimer, parkinson, şeker hastalığı gibi sürekli ilaç kullanımını gerektiren hastalıklarda kişinin oruç tutmaması öneriliyor. Doktor tarafından önerilen ilacın saatini esnetmek kişinin tedavisine zarar verecek ise hastalığın ismi fark etmeksizin oruçtan uzak durmak kişinin sağlığı için daha iyi olur.

8. Yüksek tansiyon hastaları

Kimi yüksek tansiyon hastalarına doktorları çok dikkatli davranmak şartıyla oruç tutması için izin verse de bazıları doktorun tavsiyesine uymadığı için oruç sebebiyle ciddi problemler yaşayabiliyor. Uzun süreli açlık sonrasında kendine hakim olamayıp iftarda aşırı yemek tüketme potansiyeli olan yüksek tansiyon hastaları, açlığın getirdiği gerginlik ile tansiyonu daha çok yükselenler ile ilaç saatini esnettiği durumda sıkıntı yaşayan kişilerin oruç tutmaması gerekir.

9. Böbrek hastaları

Böbrek yetmezliği konusunda şikayeti olan hastalar bol su içmeleri gerektiği için Ramazan döneminde 17-18 saat susuz kalmaları halinde sağlıklarını ciddi anlamda riske atmış olurlar. Belki Ramazan ayı içerisinde hastalıklarındaki ilerlemeyi fark etmeseler bile Ramazan bitince o dönemde yaşanan susuzluğun sonuçlarını ağır bir şekilde görebilirler.

10. Bir sene içerisinde stent taktırmış olanlar

Son bir sene içinde stent taktırmış kişiler damarlarında sorunlar oluşmasın diye kan sulandırıcı takviyesi alabilirler. Kişilerin bu dönemde oruç tutması kalp ve damar sağlığına ciddi zarar verebilir.

11. Psikolojik hastalık yaşayıp ilaç kullananlar

Panik atak, ağır depresyon ve aşırı kaygı bozukluğu gibi kimi psikolojik sorunları olan kişilerin de oruç tutması önerilmiyor. Bu kişilerin aldığı ilaçların kanda belirli düzeyde yer alması gerektiği için dengeyi bozmak hastalığın ilerlemesine ya da başka sorunlara sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.