Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ramazan’da Diş Bakımı

Ramazan ayı, manevi değerleri çok yüksek bir ay olması sebebiyle heyecanla beklenir. Geceyi ve gündüzü mümkün olduğunca ibadetle geçirir Müslüman alemi. Peki ibadete gecesini gündüzünü veren insan, Allah’ın verdiği cana değer verdiğini ona ne kadar iyi baktığı ile de gösteremez mi?

Ağız Neden Kokar?

Ramazan ayında karşılaşılan en büyük sorunlardan olan ağız kokusunun en temel sebepleri, ağız bakım ve hijyeninin yetersiz olması ile diş ve diş eti hastalıklarıdır.  Günlük hayatta sürekli bir şeyler yenilip içildiğinde ağız içerisinde tükürük salgısı devamlı olarak salgılanır; ancak Ramazan ayının özellikle yaz aylarına denk gelmesiyle, uzun saatler boyunca sindirimle alakalı herhangi bir aktivite olmadığından tükürük salgısı minimum düzeydedir. Tükürüğün az olması da, ağız içindeki bakteriyel aktivitenin aynı hızda devam etmesini ve ağız içi pH’ ın bakteriler için optimum seviyede kalmasına sebep olmaktadır.

Mikroorganizmaların vücuda giriş kapısı olan ağıza yeterli hijyen gösterilmediğinde çürük oluşumuyla başlayan enfeksiyon, ilerleyen boyutlarda vücudun diğer bölümlerine de taşınabilmektedir. Dolayısı ile ağız kokusu olarak belirti veren basit diş ve diş eti hastalıkları ile ilgilenilmediğinde, ilerleyen boyutlarda farklı dokulara taşınmış olan önemli enfeksiyonlarla karşılaşılması mümkündür.ağız kokusu

Ağız kokusuna sebep olabilecek etkenlerden diğerleri de önceden yapılmış olan köprü ve protezlerin eskimesi ve zamanla gıda birikmesine sebep olabilecek hale gelmesidir. Bu sebeple düzenli diş hekimi ziyareti de ağız ve diş hijyenine dikkat etmek kadar önemlidir.

Ağız kokusu dental sebepler ile değilse, üst solunum yolu enfeksiyonları ve mideden köken alan bazı rahatsızlıklar da ağız kokusu ile belirti veriyor olabilir. Eğer burun tıkanıklığı yaşıyorsanız ve ağızdan nefes alıyorsanız, ağız içerisinde bulunan tükürüğün bir kısmı kurur. Ağız ve boğazda yaşanan kuruluk sonucunda bakterilerin üremesi için ideal ortam oluşur. Dolayısı ile üreyen bakteriler ağızda koku oluşumuna sebep olmaktadır. Geniz eti akıntıları da koku ihtimalini arttırmaktadır.

Çürük ve Diş Eti Hastalıkları Nasıl Oluşur?dis-eti-kanamasi-nasil-onlenir

Ramazan ayında ağız kokusuna sebep olabilecek olan dental hastalıklardan bazıları diş çürükleri, diş iltihapları ve tartardır.

  • Tartar: Dişler düzenli olarak temizlenmediğinde diş aralarında ve de yüzeylerinde kalan besin artıkları sonucu bakteriler dişlerde plak oluştururlar. Tükürükte bulunan kalsiyum minerali ile diş üzerinde bakteri plakları birleşerek sert bir hal alır ve diş taşı (tartar) adı verilen dental rahatsızlığı meydana getirmektedir. Özellikle diş etinin hemen altından başlayan tartarın hem temizlenmesi zor olmakta, hem de diş eti çekilmelerine sebep olarak iltihaplara karşı dişi korumasız hale getirmektedir. Evde temizlenememekte, sadece diş hekimi tarafından temizlenebilmektedir.
  • Çürük: Dişlerin düzenli temizlenmemesi sonucunda dişlerin yüzeyinde kalan yiyecek artıkları, bakterilerin gıda maddesidir. Vücudun dışa açılan kapısı olan ağız, bakterilerin ilk uğrayacağı yer ve hijyenik olmayan bir ağız en uygun yaşam alanıdır. Besin maddelerini tüketerek asit oluşturan bakteriler, zamanla diş minesinin erimesine sebep olmaktadır. Diş minesinin erimesi sonucunda, dentin tabakası açığa çıkmakta ve de bu durum diş çürümesi adını almaktadır. Eğer dentin tabakası açığa çıktığında da diş hekimine gidilmezse, çürüğü oluşturan bakteriler dentin tabakasında da çoğalmaya ve beslenmeye devam ederler. Dentin tabakasında daha kolay ilerleyen mikroorganizmalar sonunda dişin kalbi olan pulpaya kadar ulaşırlar. Çürük oluşumu fark edildiğinde hemen diş hekimine gidilerek dolgu yaptırılmalıdır.
  • Diş İltihabı: Diş iltihabı müdahale edilmeyen çürüğün zamanla ilerleyerek dişin pulpa bölgesine kadar inmesi sonucu oluşmaktadır. Dişin pulpa bölgesinde üreyen bakteriler iltihabı oluşturur.
  • Diş Eti İltihabı: Ağız içi hijyene önem verilmemesi sonucunda ilerleyen tartar ve plaklar, bir süre sonra diş eti iltihabına sebep olur. Diş eti iltihabı, dişi çevreleyen diş eti ve kemikleri etkilemektedir. İlerleyen evrelerde kemiklerin erimesi sonucunda dişlerin sallanmasına ve hatta düşebilmesine sebep olmaktadır.

Ramazan’da Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?Karbonat İle Diş Nasıl Beyazlatılır

Ramazan gelmeden önce kesinlikle diş hekimi ziyaret edilerek var olan dental hastalıklar tedavi ettirilmelidir. Ancak tedavinin sonrasında da ağız ve diş hijyenine dikkat edilmediğinde, ağız kokusu devam edecektir.

  • Dişler fırçalanırken, fırça yukarı aşağı yönünde hareket etmelidir. Ramazan dışında 3 dakika yeterli olabilirken, uzun süre herhangi bir yeme- içme olmadığından Ramazan boyunca dişler 5 dakikadan az fırçalanmamalıdır. Dişler fırçalanırken dil üzeri ve diş etleri de fırçalanarak iyice temizlenmelidir.
  • Ramazan’da sadece dişleri fırçalamak gerekli hijyeni sağlamak için yeterli olmadığından, diş ipi mutlaka kullanılmalı. İftar ve sahur arasında uzun saatler bakteriler için uygun ortamı sağlayan ağızı bakterilerden biraz daha fazla koruyabilmek için ağız antiseptiği kullanılmalıdır. Anti- bakteriyel gargara veya ağız spreyleri de kullanılabilir. Ancak hiçbirinin bulunmadığı durumlarda tuzlu su ile ağız gargara yapılabilir.
  • Sabah uyanıldığında dişler macunsuz fırça ile fırçalanmalı ve gün içerisinde su ile ağız gargara edilmeli.
  • Ağız kuruluğuna sebep olduğundan sodyum lauril sülfat içeren diş macunları kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Ancak piyasa bulunan neredeyse tüm macunlarda bu madde köpürtücü olarak bulunmaktadır. Dolayısı ile fırçalamadan sonra ağız bol bol çalkalanmalı ve de diş fırçalandıktan sonra su içilmelidir.
  • Asitli içecek tüketimi sınırlandırılmalı ve de asitli içecekler tüketildiyse ağız bol suyla çalkalanmalıdır.
  • Bol meyve ve sebze tüketimi dişleri destekler. Ayrıca süt ve peynir türevleri tüketmek de diş sağlığı açısından son derece önemlidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.